Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo NIP, dla kogo PESEL

mag
Osoba fizyczna wpisuje na zeznaniu tylko numer PESEL
Osoba fizyczna wpisuje na zeznaniu tylko numer PESEL
Od początku tego roku numer identyfikacji podatkowej przeszedł do historii. Ale w PIT-ach podatnicy wciąż go wpisują. Również lekarze nie pamiętają, że na zwolnieniach nie jest on już potrzebny.

Do końca ubiegłego roku można jeszcze było posługiwać się numerem NIP. Natomiast od 1 stycznia 2012 roku obowiązującym identyfikatorem będzie już tylko numer PESEL.

– Zmiany do ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników spowodowały, że PESEL jest teraz równorzędnym z NIP identyfikatorem podatkowym dla większości podatników. Na zeznaniach podatkowych wpisujemy więc tylko PESEL – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. I precyzuje: – Dotyczy to tych osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są czynnymi podatnikami VAT, a także nie są płatnikami podatków lub składek ubezpieczeniowych.

Nowe prawo miało ułatwić życie podatnikom. Ale, jak się okazało, nie wszyscy wiedzą, że NIP to już historia. – Na formularz PIT są rubryczki z dwoma numerami. I wiele osób odruchowo wpisuje zarówno PESEL, jak i NIP – dodaje Szpakowska. – Pouczamy, żeby tego nie robić.

Jeśli ktoś po raz pierwszy rozlicza się w danym urzędzie skarbowym, może spodziewać się, że w przypadku wpisania obu numerów zostanie wezwany do wyjaśnień. – Chodzi o weryfikację, czy ta osoba prowadzi działalność gospodarczą, skoro wpisała NIP – tłumaczy Szpakowska.

I tu powstaje drugi problem. Bo jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, musi wpisywać wciąż oba numery. A wielu przedsiębiorców tego zaniechało i wpisuje tylko PESEL. A to grozi już mandatem. – Póki co nie robimy z tym problemów, ale uczulamy na przyszłość – podkreśla rzecznik.

NIP-u nie stosujemy również w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba go wpisywać w dokumentach ubezpieczeniowych i płatniczych przekazywanych do ZUS. Dotyczy to również zwolnień lekarskich. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy pamiętają o nowych przepisach, które miały ułatwić życie.

– Lekarze wpisują NIP na zwolnieniu, nawet wtedy, gdy nie jest on potrzebny. Zdarza się to często – mówi Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS. – Ale nie powoduje to nieważności dokumentu, nie trzeba go poprawiać.

Numeru NIP nie musimy także wpisywać w umowach-zlecenie, czy o dzieło.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski