Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego polski rolnik tak dużo płaci za nawozy mineralne?

Strefa AGRO
pixabay.com, AGW
Ceny dają po kieszeni. Ba, od połowy 2017 roku za środki produkcji dla rolnictwa gospodarze płacą coraz więcej. Co dalej?

W kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie się utrzymywał zwiększony popyt na nawozy mineralne, w tym głównie na nawozy azotowe, co może przełożyć się na dalsze podwyżki cen - taką prognozę zawiera ostatni raport Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.

Tutaj również: Ekologiczny nawóz prosto z kurnika. Jak i kiedy stosować

W marcu 2019, podrożały przede wszystkim nawozy mineralne oraz maszyny i urządzenia rolnicze. W mniejszym stopniu - materiały budowlane i środki ochrony roślin. Z kolei zmiany dotyczące nośników energii oraz środków ochrony roślin były nieduże.

- Od września 2018 na krajowym rynku nawozów mineralnych obserwowane są systematyczne podwyżki cen - wskazuje w Raporcie Rolnym Arkadiusz Zalewski. - Marcowe wynikały przede wszystkim z sezonowego wzrostu popytu. Wzrost cen dotyczył wszystkich analizowanych nawozów, przy czym w największym stopniu podrożały nawozy azotowe. Pod wpływem obserwowanego od kilku miesięcy znacznego wzrostu cen nawozów, ich ceny w marcu były już średnio o 8,7% wyższe niż rok wcześniej, a najbardziej w tym okresie podwyższono ceny fosforanu amonu (o 11,8%).

Polecamy też: Ceny nawozów i środków ochrony roślin w Polsce. Skąd się biorą, co na nie wpływa?

W kolejnych miesiącach popyt będzie, więc musimy liczyć się z tym, że towar będzie droższy. Dodajmy, że to - co dzieje się na naszym podwórku - jest też związane ze światowymi tendencjami. A w ciągu ostatnich 12 miesięcy światowe ceny nawozów mineralnych wzrosły średnio o prawie 8%.

Jeśli chodzi o relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż, to pogorszyły się.

Średnio na zakup kg czystego składnika nawozu należało w marcu przeznaczyć równowartość 4,5 kg pszenicy - podaje Arkadiusz Zalewski.

Tutaj też: Program azotanowy - kto i jak musi zrobić plan? Budzi obawy tych, którzy mają zwierzęta

Relacje cen nawozów do cen skupu żywca wieprzowego? Lepsze niż miesiąc wcześniej, jednak nadal zdecydowanie gorsze niż przed rokiem. " Średnio na zakup 1 dt czystego składnika nawozu należało przeznaczyć równowartość 83 kg żywca wieprzowego", czytamy w raporcie.

Źródło: IERiGŻ
_________________________
Agro Pomorska odcinek 62:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego polski rolnik tak dużo płaci za nawozy mineralne? - Gazeta Pomorska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski