Długa i wyboista droga do ścieżki rowerowej Lublin - Świdnik

  Długa i wyboista droga do ścieżki rowerowej Lublin - Świdnik

  Sławomir Skomra

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Ulica Dworcowa w Świdniku mogłaby stać się wygodnym połączeniem rowerowym z Lublinem

  Ulica Dworcowa w Świdniku mogłaby stać się wygodnym połączeniem rowerowym z Lublinem ©Łukasz Kaczanowski

  Najbezpieczniejsza trasa rowerowa między Świdnikiem a Lublinem wiedzie świdnicką ul. Dworcową. Tyle że potrzebny jest remont drogi i tu zaczynają się problemy.
  Ulica Dworcowa w Świdniku mogłaby stać się wygodnym połączeniem rowerowym z Lublinem

  Ulica Dworcowa w Świdniku mogłaby stać się wygodnym połączeniem rowerowym z Lublinem ©Łukasz Kaczanowski

  Fakty są takie: Zarówno w Lublinie jak i Świdniku funkcjonuje System Roweru Miejskiego. Jak zauważa jeden z Czytelników, latem między miastami przemieszcza się na rowerach wiele osób.

  - Co więcej wiele osób z Lublina odwiedza Świdnik i lotnisko także w ramach rekreacji rowerowej. Niestety, często te wyprawy rowerowe nie są komfortowe i bezpieczne ze względu na brak odpowiedniego połączenia - pisze w mailu do redakcji.

  Problem w tym, że między miastami nie ma bezpiecznej trasy rowerowej. Trzeba jechać ruchliwą ul. Mełgiewską w Lublinie, a dalej drogą wojewódzką, albo korzystać z al. Witosa, na której ruch jest jeszcze większy.

  Dlatego od lat jest mowa o stworzeniu nowego połączenia. - Swego czasu ścieżka rowerowa miała powstać wzdłuż ulicy Dworcowej. Świdnik miał wyremontować ulicę Dworcową i wyznaczyć na niej ścieżkę rowerową wraz z podłączeniem jej do infrastruktury rowerowej miasta, a Lublin miał wybudować i wyznaczyć brakujące fragmenty po swojej stronie tak, aby połączyć ze sobą oba systemy ścieżek rowerowych w wygodny sposób - przypomina Czytelnik.

  O tym rozwiązaniu pisaliśmy w Kurierze Lubelskim już kilka razy, a Jakub Osina, były juz członek zarządu powiatu świdnickiego już nie raz zapowiadał w tej sprawie szybkie działania. Co więcej rok temu powiat zapowiedział kolejne zdecydowane kroki.

  Kiedy w 2016 r. społecznicy badali natężenie ruchu rowerowego na ul. Dworcowej okazało się, że w godzinach szczytu jechało tamtędy ponad 150 rowerzystów. Tymczasem remontu drogi nie ma i wygląda na to, że szybko do tego nie dojdzie.

  Problemem są kwestie formalne. Chodzi o fakt, że ul. Dworcowa to kilka działek, których stan prawny nie do końca jest jasny. Czyli starostwo i wojewoda muszą ustalić komu przysługują do nich prawa.

  - Z naszej strony działania zostały już zakończone. Jeśli chodzi o jedną z działek należącą do PKP, to została ona uwłaszczona. Za tym miały pójść kolejne działania - mówi Jakub Koper z biura prasowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  Zatem teraz ruch należy do lokalnych samorządów - miasta Świdnik i powiatu świdnickiego, które muszą formalnie przejąć grunt.

  Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika: - Znam dobrze ten problem, dotyczy nie tylko rowerzystów ale też mieszkańców pobliskiej ulicy Brzegowej, którzy mają utrudniony dojazd do Lublina - mówi i przyznaje, że urząd sprawuje od piątku i na razie nie miał okazji zapoznać się z dokumentacją spawy. - Planuję jak najszybciej spotkać się z władzami powiatu świd-nickiego w tej sprawie. W grę wchodzą różne scenariusze jak wspólna inwestycja czy przekazanie działek z jednego samorządu drugiemu. To akurat jest najmniejszy problem. Myślę, że większym jest postawa kolei, dla której nie jest to priorytetowa sprawa - dodaje Dmowski.

  Jak kwestia ścieżek rowerowych wygląda w Lublinie? Od kilku lat miasto prowadzi politykę według której przy każdej budowanej lub przebudowywanej ulicy muszą powstać ścieżki lub pasy rowerowe. - Obecnie jest to około 150 kilometrów, a w tym roku przybędzie 12-15 kilometrów tras rowerowych - mówi Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza i wylicza planowane ścieżki: - Ulica Abramowicka ok. 5 km, ul Dywizjonu 303 - ponad 4 km, a także ul. Grygowej czy Krochmalna.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kiedy

  lucyper motocyklista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  ścieżki dla motocyklistów,mają prawo jazdy!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po najmniejszej linii oporu

  iX (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Rowerzyści - zapomnijcie o ścieżkach rowerowych - macie zapierda..ać wzdłuż najbardziej ruchliwych ulic miasta wśród spalin i mieć oczy w przysłowiowej głowie i d... bo dla dinozaurów z miasta...rozwiń całość

  Rowerzyści - zapomnijcie o ścieżkach rowerowych - macie zapierda..ać wzdłuż najbardziej ruchliwych ulic miasta wśród spalin i mieć oczy w przysłowiowej głowie i d... bo dla dinozaurów z miasta Lublin najważniejsze to naje...ać arterii w mieście, bo przecież wiadomo że miasto jest dla samochodów a nie dla ludzi. I tak to wygląda! Jedyna ścieżka rowerowa to nad Bystrzycą, reszta to po prostu, kostka w innym kolorze!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A w Lublinie

  Gu Ma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Kiedy ścieżka rowerowa w Lublinie na Narutowicza?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego taka hipokryzja ?

  Koki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 14

  Kurier marionetka PO... dlaczego wg Kuriera Lubelacy odwiedzają Świdnik a nie odwrotnie ???? Przecież jest dokładnie odwrotnie i to Lublinowi się to w 100% opłaca !!! Co do k.... nędzy jest fajnego...rozwiń całość

  Kurier marionetka PO... dlaczego wg Kuriera Lubelacy odwiedzają Świdnik a nie odwrotnie ???? Przecież jest dokładnie odwrotnie i to Lublinowi się to w 100% opłaca !!! Co do k.... nędzy jest fajnego w Świdniku dla lubelskiego turysty ???!!!!!!!! Hipokryzja rodem z PO :(((zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 18

  STOP rowerowym terrorystom !!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stop

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Stop samochodowym zabójcom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  Na ulicach! Tak zgadzam sie!
  Jak można jeździć po ulicy nie mając prawa jazdy!! Nie znając sie na znakach czy reguły prawej strony!
  Kiedyś były chociaż karty rowerowe


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawo jazdy

  Zimny Lech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Rowerzysta wiadomo może nie znać przepisów, więc w pobliżu takiego jadę z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ale jak kierowca innego auta nagle z prawego pasa zawraca mi przed maską to nie ma...rozwiń całość

  Rowerzysta wiadomo może nie znać przepisów, więc w pobliżu takiego jadę z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ale jak kierowca innego auta nagle z prawego pasa zawraca mi przed maską to nie ma innego wytłumaczenia niż prawko znalezione w czipsach!!! Także mówienie, że prawko o czymś świadczy, jest jak mówienie, że żeton znaleziony w czipsach ma supermoce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak pokazują statystyki

  qpkers (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Posiadanie prawa jazdy nie ma wpływu na wypadkowość. Ba! W przypadku wypadków z rowerzystami sprawcami są w większości kierowców samochodów osobowych. Ci ludzie z prawem jazdy i teoretyczną...rozwiń całość

  Posiadanie prawa jazdy nie ma wpływu na wypadkowość. Ba! W przypadku wypadków z rowerzystami sprawcami są w większości kierowców samochodów osobowych. Ci ludzie z prawem jazdy i teoretyczną znajomością przepisów. Teoretyczną, bo często już zdając egzamin nie bardzo znali przepisy a już nie mają bladego pojęcia o zmieniających się przepisach.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii