Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długie weekendy w 2012 roku: Jak mieć więcej laby

DUN
Pierwszy długi weekend 2012 roku rozpoczyna się już 6 stycznia (piątek) w święto Trzech Króli. To trzy dni  laby jak nic, bez utraty choćby dnia urlopu. Wyjeżdżając w czwartek wieczorem, np. w góry,  nie tracimy ani chwili z uroków wolnego.
Pierwszy długi weekend 2012 roku rozpoczyna się już 6 stycznia (piątek) w święto Trzech Króli. To trzy dni laby jak nic, bez utraty choćby dnia urlopu. Wyjeżdżając w czwartek wieczorem, np. w góry, nie tracimy ani chwili z uroków wolnego.
Święta Bożego Narodzenia minęły w tym roku szybko, bo wolne dni przypadły na niedzielę i poniedziałek. Za niecałe 12 miesięcy będzie lepiej, w całym 2012 roku okazji do dłuższego odpoczynku nie zabraknie.

Pierwsza - już za tydzień. Wolny będzie 6 stycznia - dzięki zmienionym w 2010 r. przepisom. Święto Trzech Króli wypada w tym roku w piątek, więc idealnie wydłuża weekend do trzech dni bez potrzeby brania urlopu.

Na kolejny dłuższy okres wolny od pracy trzeba poczekać do wiosny. Święta wielkanocne przypadają 8 i 9 kwietnia, ale tu reguły są stałe. Miłośnikom długich weekendów bardziej spodoba się jednak układ świąt majowych - pierwszy będzie we wtorek, a trzeci w czwartek. Wzięcie zaledwie trzech dni urlopu daje więc możliwość wyjechania na normalne, dziewięciodniowe wakacje.

Jeden dzień urlopu po Bożym Ciele (7 czerwca), stworzy okazję do czterodniowego wypoczynku. Kolejne wolne dni to 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP - środa), 1 listopada (Wszystkich Świętych - czwartek) i 11 Listopada (Święto Niepodległości, niestety - niedziela).

Kumulacja tego, co rozumiemy pod nazwą "długi weekend" przypadnie pod koniec grudnia. Świętować można nawet od 22 grudnia (sobota) aż do 1 stycznia 2013 roku, czyli 11 dni i to kosztem zaledwie 4 dni urlopu.

Taki układ kalendarza cieszy lubliniankę Joannę Walczak. - Zawsze chętnie z rodziną korzystamy w długich weekendów, zwłaszcza z dłuższego wolnego w maju.

Na hasło "długie weekendy" zżymają się zaś ekonomiści i przedsiębiorcy. Ci od dawna powtarzają, że Polacy za dużo wypoczywają. Eksperci szacują, że każdy nadprogramowy dzień wolny od pracy kosztuje polską gospodarkę około 5 mld zł.

- Musimy gonić zachodnią Europę i wyrównywać różnice w poziomie rozwoju gospodarczego. Nie mamy możliwości zrobić tego inaczej niż nadkładając pracy - zaznacza Dariusz Jodłowski, prezes Związku Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny "Lewiatan".

Portugalia, ze względu na trudną sytuację gospodarczą, w przyszłym roku chce zrezygnować z dwóch dni wolnych. - Nie jest wykluczone, że jeśli kryzys także nam zajrzy w oczy, w Polsce również będzie to konieczne - dodaje Jodłowski.

W Polsce jest 13 ustawowych świąt (razem z Zielonymi Świątkami). W sumie w przyszłym roku dni wolnych od pracy będzie 114. W 2011 roku dodatkowa czerwona kartka w kalendarzu pojawiła się wspomnianego już 6 stycznia. Ale na wniosek m.in. organizacji pracodawców wprowadzono też inną zmianę w kodeksie pracy. Za jej sprawą nie można już odbierać wolnego za święta przypadające w soboty.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski