Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długosza do otwarcia, Popiełuszki do zamknięcia. Duże zmiany w ruchu w śródmieściu Lublina

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
W nowa fazę wchodzą roboty przy przebudowie Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego. Od poniedziałku kierowcy znowu będą mogli dojechać ul. Długosza do Racławickich. Stracą za to możliwość korzystania z części ul. Popiełuszki. Zostanie ona zamknięta na odcinku od Poniatowskiego do siedziby Zespołu Szkół Samochodowych.

Kierowcy będą musieli się na nowo nauczyć jazdy przez śródmieście Lublina. Od poniedziałku (3 sierpnia) zmieni się organizacja ruchu na kilku ulicach. Chodzi o Al. Racławickie, Długosza, Popiełuszki i Poniatowskiego.
Szczegóły? Otworzona zostanie – po trwającym ok. miesiąca zamknięciu - ul. Długosza. Dojeżdżając nią do Racławickich kierowcy będą mogli skręcić zarówno w lewo jaki prawo.

Jednocześnie zamknięty zostanie ok. 80 metrowej długości fragment ul. Popiełuszki. Chodzi o odcinek do Poniatowskiego do siedziby Zespołu Szkól Samochodowych. - Wraz z zamknięciem dla ruchu ul. Popiełuszki, otwarta będzie łącznica zjazdowa z ul. Poniatowskiego w stronę Zamościa – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

To nie koniec zmian. Kierowcy inaczej będą jeździć po Al. Racławickich. Chodzi o odcinek od Łopacińskiego do Poniatowskiego.

– Ruch zostanie przełożony na nowo wybudowaną połowę jezdni – wskazuje Góźdź.

Zamknięte zostaną natomiast dwa pasy ruchu po stronie KUL (przystanek autobusowy zostanie przesunięty w rejon budynku głównego uczelni).

Wydali już 7,7 miliona

Przebudowa Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego to największa z trwających obecnie inwestycji ratusza. Koszt to prawie 104 mln zł. Prace ruszyły pod koniec maja. Do tej pory na roboty wydano 7,7 mln zł.

- Na 80 procentach powierzchni ulic prowadzone są prace budowlane. Dotyczą one głównie infrastruktury podziemnej i robót rozbiórkowych – opisuje Góźdź.

– Ten etap przebudowy jest kluczowy. Jego zakończenie pozwoli na rozpoczęcie kolejnych robót drogowych w wyższych warstwach jezdni. Cieszę się, że inwestycja tak bardzo potrzebna miastu i jego mieszkańcom nabiera rozpędu – tłumaczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.
Inwestycja ma zakończyć się do połowy czerwca 2021 r.

Otworzą Długosza, ale zamkną Popiełuszki. Zmiany na drogach ...

Żeby deszcz miał gdzie spływać

Obecne prace koncentrują się na modernizacji kanalizacji sanitarnej oraz budowie kanalizacji deszczowej.
- Na ul. Lipowej powstają trzy zbiorniki retencyjne, o łącznej pojemności 500 tys. litrów. Będą one przyjmowały wodę deszczową z Al. Racławickich od ul. Poniatowskiego w stronę ul. Lipowej i Krakowskiego Przedmieścia. Nowoczesna kanalizacja odprowadzi wodę do Czechówki przez ul. Poniatowskiego oraz do Bystrzycy przez ul. Lipową i Piłsudskiego – mówi Góźdź.
Dwa dodatkowe zbiorniki powstaną na Al. Racławickich w rejonie ronda Honorowych Krwiodawców. Przyjmą one 200 tys. litrów wody.

- Docelowo powstanie ponad 6 km nowej kanalizacji deszczowej. Obecnie wykonano już 1500 m kanałów. Na al. Długosza zakończyły się prace z branży sanitarnej. Powstała nowa sieć wodociągowa, na odcinku do ul. Popiełuszki – dodaje Góźdź.

Wykonano już ok. 60 proc. praca przy budowie nowych gazociągów. Nowa linia powstała na Al. Racławickich, na odcinku od Centrum Spotkania Kultur do ul. Puławskiej. Wybudowano już ok. 1,6 km gazociągu. Do zrobienia zostało jeszcze ponad 400 metrów.

Nowy asfalt już widać

Roboty branży drogowej prowadzone są na czterech odcinkach. Chodzi o rondo Honorowych Krwiodawców, Al. Racławickie: odcinki od Legionowej do Poniatowskiego oraz od Poniatowskiego do wysokości KUL, a także na ul. Poniatowskiego (od Popiełuszki do wiaduktu). Trwa wzmacnianie podłoża, pojawiła się też podbudowa bitumiczna. Wymieniane są sieci elektryczne i telekomunikacyjne.

- Roboty prowadzone są na 1850 m ulic, a całość prac obejmie 3400 m – precyzje Góźdź.
Wymieniana jest też trakcja trolejbusowa. Stara sieć została już zdemontowana. Wykonano fundamenty pod nowe słupy (łącznie ma ich być 190) trakcyjno-oświetleniowe.
- Do końca roku, zgodnie z założeniami harmonogramu inwestycji, realizacja zadań będzie zaawansowana w blisko 60 procentach – zapowiada Góźdź.
Poprzedni remont Al. Racławickich przeprowadzono 33 lata temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski