Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2018? Terminy, kary, dyżury w galeriach, najczęściej zadawane pytania

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca/archiwum
Udostępnij:
Ostatnie tygodnie pozostały na złożenie PIT-a za ubiegły rok. Lepiej o tym pamiętać, bo za spóźnienie grożą wysokie kary. Do kiedy należy złożyć PIT-a? Ile kosztuje mandat za spóźnienie? Prezentujemy listę najczęstszych pytań i odpowiedzi na pytania podatników.

Co mi grozi, jeśli spóźnię się ze złożeniem PIT-a w urzędzie skarbowym?
Za zwłokę, urzędnicy lub inspektorzy kontroli skarbowej mogą wydać mandat do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (w tym roku wynosi ono 2100 zł brutto). W przypadku większych kwot lub recydywistów opóźnienie może zostać zakwalifikowane jako przestępstwa skarbowe. Wówczas kary mogą być wielokrotnie wyższe. Każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Czy kary można uniknąć?
Jeśli już wiemy, że nie zdążymy ze złożeniem poprawnie wypełnionego PIT-a, lepiej dostarczyć go do urzędu skarbowego z błędami. Jednak później trzeba pamiętać, żeby szybko skorygować formularz. Lepiej złożyć niepełne zeznanie podatkowe lub dokument w terminie ale z błędami, a potem szybko skorygować formularz

Jeśli już doszło do opóźnienia, wynika ono przyczyn losowych i wcześniej podatnik złożył w urzędzie skarbowym odpowiednie uzasadnienie, to może uniknąć kary. Natomiast jeśli się spóźni, traci możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego, której przekaże jeden procent swojego podatku, rozliczenia się ze współmałżonkiem i wspólnego rozliczenia z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Czy osoba pracująca będąca osobą niepełnosprawną ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania samochodu? Czy ta ulga jest uzależniona od wysokości dochodów?
Do ulgi rehabilitacyjnej prawo ma osoba niepełnosprawna bez względu na wysokość i rodzaj dochodów. Zatem pracujący niepełnosprawny może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania samochodu lub będącego współwłasnością. Ulga ta wynosi 2280 zł.

Mój syn studiuje, ale wakacje postanowił pracować. Dorobił 4,5 tys. zł. Czy mogę odliczyć sobie ulgę rodzinną od podatku?
Ulga rodzinna przysługuje rodzicom, którzy mają na wychowaniu dziecko do 18 roku życia lub uczące się do 25 roku życia. Przy jednym dziecku dochód rodziców nie może przekroczyć 112 tys. zł, a dochód dziecka nie może być większy niż 3089 zł. Dlatego w tym przypadku ulga nie przysługuje.

W którym urzędzie skarbowym powinienem złożyć zeznanie w sytuacji, gdy zmieniłem miejsce zamieszkania w ciągu roku?
Zeznanie roczne składamy według faktycznego miejsca zamieszkania (a nie zameldowania) na dzień 31 grudnia roku podatkowego.

Otrzymuję jedynie rentę socjalną i jestem osobą niepełnosprawną. Dotychczas ulgę rodzinną rozliczała moja matka, która zmarła w ubiegłym roku. Czy ojciec, który mnie utrzymuje, może od podatku za 2017 r. odliczyć ulgę rodzinną?
Tak. Spełniając wszystkie ustawowe wymogi rodzic, ojciec lub matka, może odliczyć od podatku ulgę rodzinną.

W minionym roku uzyskiwałem dochody za pracę za granicą i w Polsce. Czy i w jakim zeznaniu podatkowym powinienem je wykazać?
Osoba, która uzyskiwała w 2017 r. dochód, zarówno w kraju, jak i za granicą, ma obowiązek złożyć PIT-36 z załącznikiem PIT-ZG, w którym wykaże dochody uzyskiwane w kraju i za granicą. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania.

Czy należy składać zeznanie, jeśli uzyskiwało się tylko zasiłek macierzyński?
Tak. Istnieje obowiązek złożenia zeznania w takim przypadku. Zasiłek macierzyński należy zaklasyfikować jako przychody z innych źródeł.

Mój mąż zmarł w trakcie roku podatkowego. Czy mogę za ten rok dokonać wspólnego rozliczenia?
Tak. W takim przypadku można złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie ze zmarłym małżonkiem zaznaczając kwadrat nr 3 w PIT-37.

Czy należy składać zeznanie, jeśli uzyskiwało się tylko zasiłek macierzyński?
Tak. Istnieje obowiązek złożenia zeznania w takim przypadku. Zasiłek macierzyński należy zaklasyfikować jako przychody z innych źródeł.

Czy w zeznaniu można samodzielnie podwyższyć koszty uzyskania przychodu z tytułu dojeżdżania do pracy, skoro pracodawca ich nie zastosował?
Tak. Można zastosować koszty uzyskania przychodu we właściwej wysokości pamiętając o zachowaniu limitów. Koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy dla dojeżdżających jednoetatowców wynoszą 139,06 zł miesięcznie.

Jak mogę złożyć zeznanie podatkowe?
Mamy kilka możliwości. PIT-a w formie papierowej możemy zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub wysłać listem poleconym. PIT możemy też złożyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu podatkowego. Jest to najsprawniejsza, obarczona najmniejszymi błędami forma złożenia swojego zeznania. Ponadto, w połowie marca zostanie uruchomiona usługa wstępnie wypełnionego zeznania.

Czy można uzyskać pomoc przy wypełnianiu PIT-a?
Tak. Szóstego i siódmego kwietnia w najpopularniejszych centrach handlowych w największych miastach w Polsce będą czynne punkty rozliczeń PIT. W Lublinie pracownicy urzędów skarbowych będą dyżurować w Plazie, Galerii Olimp, Tarasach Zamkowych (w godz. 12-20) i Felicity (w godz. 12-18). Pomoc będzie też można uzyskać w Białej Podlaskiej (C.H.Rywal) i Zamościu (G.H. Twierdza). Podczas dyżurów każdy podatnik w przerwie między zakupami będzie mógł wysłać swój PIT przez internet. Żeby to było możliwe, trzeba mieć przy sobie PIT-11, PIT-8c (jeśli nas dotyczy), informację o przychodach za 2017 r. i przychód za 2016 r. lub kopię zeznania. Również należy mieć przy sobie dokumenty, które upoważniają do skorzystania z ulg i odliczeń. Ponadto, 11 kwietnia odbędzie się kolejny dyżur PIT przy telefonie Kuriera Lubelskiego. W godz. 12-13 zachęcamy do telefonowania pod numer (81) 446 28 38.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adamis
Ja się w kilka minut rozliczyłem prze ptogram on-line - pitax.pl zawsze to zostawiam na ostatnią chwilę, ale od lat rozliczam się się przez program i wiem, że to dosłownie chwila i jest już wysłany pit :)
T
Taka prawda
Nienawidzę cie Polsko!!
l
lucyper
a kiedy zwrot podatku?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie