Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Lublina przyjechało 1,2 miliona uchodźców. Ilu zostało? Miasto podsumowuje trzymiesięczny okres pomocy obywatelom Ukrainy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
1,2 miliona obywateli Ukrainy dotarło do Lublina uciekając z kraju najechanego przez Rosję. 138 tysięcy z nich spędziło w mieście co najmniej jedną noc. Lublin podsumował trzymiesięczny okres pomocy uchodźcom. – Dajemy im swoje emocje, serce, przyjaźń – podkreśla prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

- Stanęliśmy przed gigantycznym problemem zarządzania zupełnie nową dla Polski sytuacją kryzysową. I zrobiliśmy to dobrze. Mamy poczucie dumy, że wspólnie, razem daliśmy radę rozwiązać te problemy, mając świadomość morza nieszczęścia i dramatów, które spotkały ludzi. Ale też ten dramat uchodźców uciekających przed wojną obudził ogromną solidarność – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W środę (25.05) Lublin podsumował 90 dni pomocy jaką lublinianie udzielili uchodźcom z Ukrainy.

Ratusz informuje, że do Lublina dotarło przejazdem (okres luty-kwiecień) ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy.

- Około 138 tys. mieszkańców Ukrainy spędziło w Lublinie przynajmniej jedną noc – wylicza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

W szczytowym okresie w Lublinie mogło mieszkać nawet 68 tys. uchodźców. Co oznacza, że stanowili 17 proc. mieszkańców. Ile jest ich teraz? - Nie jesteśmy w stanie tego precyzyjnie podać, może to być ok. 30 tysięcy – twierdzi Żuk.

Z Lublina na Ukrainę wyjechało 68 transportów – 80 tirów - z pomocą. – Pomagamy nie tylko tutaj w mieście, pomagamy nie tylko tym uchodźcom, którzy przed wojną schronili się w Lublinie. Wspieramy również na terenie Ukrainy – podkreśla Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej UM Lublin.

Pierwsze transporty z Lublina z pomocą dla Ukrainy przekroczyły granice czwartego dnia wojny.

– Towar przesłany do nas z miast partnerskich, z różnych organizacji międzynarodowych trafił do m.in. Łucka, Winnicy, Lwowa, Równego, Charkowa, Chmielnickiego, Iwano-Frankiwska, Jaworowa, Ostroga, Czerkas, Tarnopola, Czernihowa, Buczy, Kijowa – wylicza Stanowski.

W pomoc dla uchodźców zaangażowanych jest w Lublinie ok. 2 tys. wolontariuszy (w tym ponad 460 tłumaczy), działających m.in. w Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie.

- Jestem dumy z naszego miasta – podkreśla ks. Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Na pomoc uchodźcom miasto przeznaczyło ponad 4,8 mln zł (dane na koniec kwietnia). - Aktualnie, na podstawie zgłoszonych zapotrzebowań, uruchomiono kolejne środki na działania pomocowe na kwotę ponad 6 mln zł – dodaje Duma.

- Niewielka liczba uchodźców wyjechała do naszych miast partnerskich w Niemczech, we Francji. Ukraińcy chcą zostać tu, bo tu jest blisko do domu. Ale to jedna prawda, druga jest taka, że oni czują się tu jak u krewnych, jak u swojej rodziny. Dajemy im to czego nie dają im inne kraje: swoje emocje, swoje serce i przyjaźń – uzupełnia Żuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski