Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Lublina przyjeżdża coraz więcej młodych. Ratusz podsumowuje tegoroczny sezon turystyczny

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Małgorzata Genca/Archiwum
- Potwierdziły się optymistyczne prognozy i pomimo utrudnień spowodowanych epidemią wielu turystów i odwiedzających, jako cel swoich podróży wybrało właśnie Lublin - chwali się Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Coraz więcej osób chce zwiedzić stolicę woj. lubelskiego, a wśród nich najwięcej jest młodych.

Od początku czerwca do końca września Lubelski Obszar Metropolitalny (Lublin i gminy położone w promieniu 70 km) odwiedziło niemal 340 tys. osób, w tym ponad 41 tys. obcokrajowców. Do samej stolicy województwa przyjechało blisko 250 tys. odwiedzających, z czego ponad 31 tys. stanowili obcokrajowcy. Ogromnym zainteresowaniem wśród turystów cieszył się sierpniowy Jarmark Jagielloński i to właśnie wtedy odnotowano największą liczbę turystów odwiedzających Lublin podczas tegorocznych wakacji.

Na zwiedzanie naszego miasta decydują się ludzie młodzi. - W tym roku można zauważyć wzrost liczby podróżnych w wieku od 21 do 34 lat, spośród których najliczniejszą grupę stanowią osoby między 21 a 25 rokiem życia (20 proc. wszystkich turystów) – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego urzędu miasta.

– Utrzymanie tego trendu jest dla nas szczególnie ważne w perspektywie 2023 roku, kiedy to Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie Europejską Stolicą Młodzieży – mówi Stepaniuk-Kuśmierzak.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej turystów przyjechało do Lublina z obszaru województwa lubelskiego (63 proc.) oraz mazowieckiego (17 proc.), zaś miejsca, które najchętniej odwiedzano to Plac Litewski, Stare Miasto, Zamek Lubelski czy Centrum Spotkania Kultur.

– Aż takich dokładnych statystyk nie prowadzimy, ale zauważyliśmy, że turystów jest rzeczywiście więcej. Biorą udział w różnych wydarzeniach, robią zakupy czy korzystają z naszego tarasu widokowego – mówił Andrzej Goliszek rzecznik prasowy CSK w Lublinie. Dodaje, że tegorocznym hitem okazał się cykl „Kultowe Lato Filmowe” podczas, którego na dachu budynku wyświetlane były słynne produkcje jak „Powrót do przyszłości” czy „Rocky”.

Podobnie w Muzeum Narodowym w Lublinie. – Obserwowaliśmy naprawdę duże zainteresowanie. Najwięcej było turystów z Polski. Na pewno wpływ miało na to fakt, że muzeum w marcu otworzyło się po dość długiej przerwie spowodowanej nie tylko pandemią, ale także remontem. Wiele osób chciało zobaczyć efekty prac – mówi pracownik działu marketingu lubelskiego Zamku.

Zmianie uległy również preferencje co do długości pobytu podróżnych. Zdecydowanie częściej odwiedzający wybierali Lublin na jednodniową podróż (38 proc.), a także pobyt od 3 do 5 dni (30 proc.). Spadło zaś zainteresowanie pobytami 2-dniowymi i powyżej 6 dni.

W tym roku pojawiło się także więcej zagranicznych turystów w porównaniu do poprzednich lat. Do Lublina najczęściej przyjeżdżali mieszkańcy Izraela, Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA, którzy przebywali raczej w centrum Lublina i najchętniej zwiedzali Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz Ogród Saski.

Tłumy lublinian i turystów na deptaku i Starym Mieście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski