Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Lublina zjechali młodzi inżynierowie budownictwa. XXII Krajowy Zjazd Naukowo-Techniczny Młodej Kadry PZITB

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Koło Młodych PZITB Lublin/Facebook
Powód przyjazdu do koziego grodu był słuszny. Młodzi inżynierowie budownictwa doskonalili swój warsztat podczas konferencji „Odpowiedzialne Budownictwo – Projektowanie – Wykonawstwo – Nadzory – Ekspertyzy”. Zobaczyli tez dwie ważne budowy w mieście oraz poznali historię Lublina.

"Odpowiedzialne Budownictwo" i XXII zjazd Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, odniosły ogromny sukces. W tej edycji tego cyklicznego wydarzenia przełamaliśmy dotąd przyjętą formułę i w pełni oddaliśmy głos aktywnym zawodowo koleżankom i kolegom, którzy pochodzą z całej Polski, a nawet pracującym poza granicami naszego kraju, a łączy ich przynależność do stowarzyszenia. Opowiedzieli oni o swoich doświadczeniach i wyzwaniach, z którymi mierzyli się w ostatnich latach oraz o pewnych różnicach związanych z wykonywaniem zawodu inżyniera w różnych miejscach i na różnych stanowiskach. Takie spotkania nie tylko są bardzo istotne dla poszerzania swoich horyzontów, ale także dla integracji środowiska. Uczestnicy wydarzenia dowiadują się na nich, że zawsze mogą liczyć na wsparcie innych osób zrzeszonych w PZITB - powiedział Tomasz Bujnowski, p.o. przewodniczący PZITB w Lublinie, koordynator organizacji wydarzenia.

Zjazdy Młodej Kadry cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów i inżynierów budownictwa. To nie tylko czas do pogłębienia wiedzy i poznania nowinek technicznych, ale też integracja i wymiana zdań między uczestnikami.

Odpowiedzialne Budownictwo – Projektowanie – Wykonawstwo – Nadzory – Ekspertyzy

Podczas konferencji dużym zainteresowaniem cieszył się wykład "Jak uzyskać uprawnienia budowlane?", który wygłosił dr inż. Jerzy Adamczyk, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej z Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Uzyskanie uprawnień budowlanych wiąże się z ukończeniem odpowiedniego kierunku studiów, praktyka zawodowa oraz zdanie dwuetapowego egzaminu - test i egzamin ustny. Według danych jest 30-40 proc. osób po studiach, które ubiegają się o uprawnienia.

- Najwięcej jest inżynierów konstruktorów, następnie inżynierów urządzeń sanitarnych, elektrycznych - wymienił dr inż. Jerzy Adamczyk.

Między koleżankami i kolegami o budownictwie

- Zjazdy maja taką specyfikę, ze poza elementem dydaktycznym jest również integracja, która pozwala na poznanie pracy innych inżynierów. Zajmuje się budownictwem kubaturowym i pracuję w sektorze budownictwa mieszkaniowego lub przemysłowego, co skłoniło mnie do podzielenia się swoim doświadczeniem z uczestnikami konferencji. Przybliżyłem uczestnikom jakie dokumenty należy złożyć do odbioru inwestycji, z z racji tego, że moja budowa jest na tym właśnie etapie - powiedział Szymon Karczewski na swoim 4 zjeździe Młodej Kadry PZiTB przewodniczący Młodej Kadry PZITB.

Podczas spotkania młodzi inżynierowie skonfrontowali swoje doświadczenia dotyczące pracy na budowie w Polsce i w Niemczech oraz zastanowili się jaką rolę w procesie inwestycyjnym ma kierownik projektu.

Koło Młodych PZITB działa przy Politechnice Lubelskiej.

- Jesteśmy związani z PZITB. Wielu pracowników Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej aktywnie działało w stowarzyszeniu. Teraz trochę się to ograniczyło, ale nie zapominamy o tym, jak ważna jest ta działalność i organizacja konferencji - przypomniał Marek Grabias, prodziekan ds. studenckich Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej.

Zjazd Koła Młodych PZITB to nie tylko teoria poznana podczas konferencji, ale też praktyka. Drugiego dnia delegaci odwiedzili dwie budowy w Lublinie - Dworzec Metropolitalny i rozbudowę Szpitala SPSK nr 1 przy Al. Solidarności i ul. Staszica. Uczestnicy, którzy przyjechali do Lublina z całej Polski poznali historię miasta.

- Jako koordynator usłyszałem wiele serdecznych słów, które zmobilizowały mnie do jeszcze intensywniejszej pracy na rzecz stowarzyszenia i społeczności inżynierskiej. Jest to o tyle istotne, że za nieco ponad rok Oddział w Lublinie będzie gospodarzem Jubileuszu 90-lecia PZITB oraz Krajowego Zjazdu Delegatów, który wybierze naczelne władze stowarzyszenia. To ogromny zaszczyt i wspaniałe wyzwanie organizacyjne - podsumował Tomasz Bujnowski.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Kuriera Lubelskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski