Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do portu w Puławach przypłyną jachty i łódki

Hanna Bednarzewska
Tak dzisiaj wygląda port rzeczny w Puławach.
Tak dzisiaj wygląda port rzeczny w Puławach. Fot. Paweł Saran
Nieczynny od wielu lat port rzeczny w Puławach przejdzie rewitalizację. Tak jak kiedyś będą tu przypływały motorówki, jachty i łódki. Na trasę z Puław do Kazimierza i Janowca wróci żegluga pasażerska.

Projekt trzech miast dotyczący zagospodarowania por-tu i przywrócenia żeglugi między brzegami Wisły ma szansę na wsparcie finansowe z unijnej kasy. Koszt inwestycji oszacowano na kwotę 68 mln złotych. Za te pieniądze ma być wyremontowany port w Puławach, powstaną też przystanie i bulwary w Kazimierzu i Janowcu. Tak jak to było wiele lat temu, na Wiśle uruchomiona zostanie żegluga.

O zagospodarowaniu portu mówiło się od kilku lat. Ożywieniem tego miejsca jest zainteresowane miasto. Dwa lata temu władzom Puław udało się porozumieć z Regionalnym Zakładem Gospodarki Wodnej w Warszawie, który użytkuje nieruchomość. W ubiegłym roku projekt dotyczący żeglugi na Wiśle w rejonie Puław znalazł się na liście rezerwowej. Dzięki wspólnej pracy samorządów i RZGW kilka dni temu projekt trafił na listę podstawową.

Przedstawiciele ministerstwa i Wojewódzkiej Organizacji Turystycznej uznali, że projekt ma duże szanse i zasługuje na rekomendację w ramach programu innowacyjna gospodarka, ponieważ jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Warto dodać, że na listę projektów kluczowych trafił też projekt budowy term nałęczowskich. Obie inwestycje stanowią komponent Euro 2012. Od dwóch lat Puławy współpracują z Nałęczowem i Kazimierzem w zakresie organizacji centrum pobytowego dla jednej z drużyn, która weźmie udział w rozgrywkach.

Do końca roku zostanie przygotowana dokumentacja budowlana dotycząca rewitalizacji puławskiego portu. Miasto musi też uzyskać pozwolenie na budowę i decyzje pozwalające na ingerencję w środowisko naturalne. Komplet dokumentów i aktualne studium wykonalności projektu zostanie dostarczone do POT, która zarządza całym przedsięwzięciem. Zostanie również ogłoszony przetarg wyłaniający projektanta przebudowy obiektu. Podział kwoty dofinansowania pomiędzy poszczególnych partnerów będzie szczegółowo znany po wykonaniu kosztorysów inwestorskich i wycenieniu poszczególnych etatów prac.

- Port będzie uniwersalnym miejscem, które nie tylko przyczyni się do rozwoju żeglugi rzecznej statkami pasażerskimi, żaglówkami i łodziami motorowymi, ale może także gościć mieszkańców Puław i gości z całej Polski, spragnionych niecodziennej formy wypoczynku. Chcemy zbudować przystań dla jachtów i stateczków pasażerskich, ale także kawiarnie, pole namiotowe i parking dla samochodów. Zakończenie projektu odbudowy puławskiego portu jest planowane do końca 2011 roku - mówi Robert Domański z puławskiego Urzędu Miasta.

Bulwar nadwiślański zostanie rozbudowany i będzie łączył stary i nowy most. Miasto planuje, aby w przyszłości przy nabrzeżu wiślanym rozwijała się działalność gospodarcza związana z rzeką. Planowane jest więc odnowienie starej pochylni, gdzie powstaną warsztaty szkutnicze. Można by w nich odtwarzać stare łodzie, które kiedyś pływały po Wiśle.

Teren między starym i nowym mostem już stał się bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Zaawansowany jest projekt odbudowy Zajazdu pod Pielgrzymem na bazie dawnego zabytkowego zajazdu pocztowego. W budynkach po upadłej firmie Spomasz, przy ul. 6 sierpnia, powstają browar i hotel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski