18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do ślubu z kwitem od psychiatry?

Karolina Koziolek
Zmiany w Kościele wynikają m.in. z coraz częstszych rozstań małżonków
Zmiany w Kościele wynikają m.in. z coraz częstszych rozstań małżonków Paweł Relikowski/Polskapresse
Badania psychiatryczne, wnikliwe pytania dotyczące doświadczeń seksualnych, wydłużone kursy przedmałżeńskie - tak zdaniem niektórych biskupów miałyby wyglądać przygotowania narzeczonych do ślubu kościelnego. Zmiany wynikają z rosnącej liczny wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jakie zalewają Sądy Biskupie. Episkopat jest jednak bardzo ostrożny w tej materii, na zmiany przyjdzie nam jeszcze poczekać.

- W tej chwili trwają prace Rady ds. Rodziny, działającej przy episkopacie. Jednak przede wszystkim czekamy na dokument Stolicy Apostolskiej, który będzie dla nas nadrzędny. Ostateczne ustalenia poznamy zapewne za kilka miesięcy - mówi bp Kazimierz Górny z Rzeszowa, który stoi na czele rady działającej przy episkopacie.

Jedną z nowości, o których się mówi, miałaby być zmiana terminu zgłoszenia proboszczowi chęci zawarcia małżeństwa. Według obowiązujących przepisów narzeczeni muszą zgłosić się w parafii najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu. Według nowych przepisów musieliby to zrobić już sześć miesięcy przed ślubem.

CZYTAJ TEŻ:

OBRĄCZKA ZNISZCZY ZWIĄZEK?

Ks. Przemysław Drąg, który bierze udział w pracach Rady ds. Rodziny, zastrzega jednak, że jego zdaniem zmiany polegać będą głównie na wydłużeniu czasu przygotowań do ślubu. - Chodzi nam głównie o pogłębienie przeżywania sakramentu małżeństwa - tłumaczy duchowny. - Nauki przedmałżeńskie nie powinny być czystym przekazaniem informacji, ale przeżywaniem wiary.

Duchowny uważa, że pomóc w tym powinni księża. Natomiast zajęcia na temat komunikacji między małżonkami czy wychowania dzieci, mają prowadzić specjalnie przygotowani świeccy specjaliści. - Tak wygląda to już w wielu diecezjach. Dodatkowo organizowane są dni skupienia, spotkania dla narzeczonych - wylicza.

Takie spotkania bardziej przypominają warsztaty (jednym z zadań jest np. napisanie listu do narzeczonego), niż tradycyjne wykłady. - Uważam, że taka powinna być standardowa forma nauk przedmałżeńskich - podkreśla ks. Drąg.
Badania psychiatryczne oraz restrykcje wobec kobiet w ciąży to propozycje bp. Antoniego Długosza z Częstochowy, o których mówił w wywiadzie dla "Super Expresu". - Takich zmian nie przewidujemy - ucina bp Kazimierz Górny.

- Nie wyobrażam sobie czegoś takiego. Kościół nie może aż tak ingerować w decyzje człowieka. Poza tym nie sądzę, aby jakiekolwiek badania miały zapobiec rozwodom - uważa Regina Borkowska, która ślub bierze w sierpniu tego roku. - Powinno się raczej poprawić jakość istniejących już kursów przedmałżeńskich, gdzie obecnie głównym tematem jest naturalne planowanie rodziny.

Narzeczeni skarżą się, że nauki prowadzą ludzie nieprzygotowani, zdarza się, że o relacjach małżeńskich opowiadają osoby samotne.

Są jednak dobre wzorce kursów przedmałżeńskich, choć jak mówią narzeczeni, jest ich w Wielkopolsce bardzo mało. - Wiem, że w Poznaniu u dominikanów spotkania są ciekawie prowadzone. Jednak komuś, tak jak ja, z Gniezna, nie jest po drodze - mówi Regina Borkowska.

Co o zmianach sądzą naukowcy zajmujący się na co dzień przemianami społecznymi?

- Wszystko co pomoże narzeczonym uzmysłowić sobie, że małżeństwo nie tylko oparte jest na miłości, ale także na obowiązkach wobec społeczeństwa i wobec siebie na wzajem jest dobre - uważa dr Aldona Żurek, socjolog rodziny z UAM. - Jednak jakiekolwiek restrykcje, sztuczne wydłużanie czasu oczekiwania na ślub, czy badania nie mają moim zdaniem sensu. Ważniejsze byłyby spotkania ze specjalistami, psychologami - uważa dr Żurek.

Tymczasem w naszej sondzie internetowej, którą przeprowadziliśmy wczoraj, większość internautów wypowiedziała się negatywnie o proponowanych zmianach wydłużenia nauk przedmałżeńskich.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Do ślubu z kwitem od psychiatry? - Głos Wielkopolski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski