Dobrze ocieplony budynek

  Dobrze ocieplony budynek

  Katarzyna Sklepik

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Właściwości izolacyjne wełny i styropianu są podobne. Styropian izoluje dzięki powietrzu zamkniętemu w drobnych porach. Jak dowodzą badania, stanowi on około 98 procent objętości tego materiału. I tak już niski współczynnik przewodzenia ciepła można zmniejszyć poprzez zwiększenie jego gęstości.
  Płyta z wełny mineralnej również posiada świetne parametry izolacyjne, należy jednak pamiętać, że gdy materiał ulegnie zawilgoceniu, traci je.

  Styropian jest nienasiąkliwy i nie wchłania wody, ale też nie przepuszcza powietrza i pary wodnej. Stąd często mówi się o braku oddychania ścian izolowanych tym materiałem, co można zniwelować, stosując inne metody przewietrzania. Unikać należy kontaktu styropianu z rozpuszczalnikami organicznymi. Aby polepszyć jego termoodporność, należy zastosować system ociepleń, któremu nie szkodzą promienie UV.

  Styropian ma stosunkowo niską izolacyjność akustyczną, co związane jest bezpośrednio ze strukturą płyty, której mikrokanaliki zawierają powietrze przewodzące dźwięk.

  Jest to materiał bardzo wytrzymały. Pomaga to uniknąć wielu uszkodzeń mechanicznych. Trwałość styropianu określa się na około 60 lat, ale jego żywotność wzmocni dodatkowo zastosowanie odpowiedniego tynku, który zabezpiecza gruntowaną powierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych. Wełna z kolei jest podstawowym materiałem izolacji termicznej w budownictwie drewnianym. Ocieplamy nią także zabytkowe budynki, zapewniając starym ścianom możliwość "oddychania".

  Wełna jest niepalna i nie rozprzestrzenia ognia. Wykonuje się ją z bazaltowych włókien, które topią się przy temperaturze 1000 stopni. Materiału tego używa się najczęściej w miejscach narażonych na oddziaływanie ognia. Wełna mineralna ma także lepsze właściwości akustyczne, zmniejszające poziom hałasu. Warto ją stosować tam, gdzie narażeni jesteśmy na występowanie intensywnych źródeł hałasu. Stąd wełny często używamy przy elewacji zewnętrznej, ale także przy budowie lekkich ścian działowych.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Areszt dla Rosjanina, który odpowiada za transport tygrysów

  Areszt dla Rosjanina, który odpowiada za transport tygrysów

  Pożar Stokrotki w Lublinie. Zatrzymany nietrzeźwy 27-latek

  Pożar Stokrotki w Lublinie. Zatrzymany nietrzeźwy 27-latek