Dodatkowe 14 milionów dla samorządów na OZE i kulturę

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Facebook Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Udostępnij:
Biłgoraj, Sosnowica, Wisznice, Abramów – te samorządy otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na odnawialne źródła energii. Było to możliwie dzięki decyzji władz regionu o zwiększeniu puli na ten cel. Z kolei Chełm dostanie pieniądze na remont budynków muzealnych.

Zarząd województwa zwiększył kwotę dofinansowania w dwóch naborach z RPO województwa lubelskiego na lata 2014-2020.

- Dzięki tej decyzji samorządowcy odebrali dziś umowy na dofinansowanie projektów z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Projekty opiewają na kwotę ponad 14 mln zł, z czego blisko 8,2 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Dzięki dodatkowym pieniądzom cztery samorządy zrealizują inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii. W tym gronie znalazło się miasto Biłgoraj, które otrzyma prawie 2,2 mln zł wsparcia na projekt dotyczący montażu systemów fotowoltaicznych w domach i budynkach gospodarczych należących do mieszkańców Biłgoraja. W sumie zakupionych i zamontowanych ma zostać 356 instalacji za łączną kwotę 5 mln zł.

Zakup i montaż 158 instalacji solarnych, 22 kotły na pellet, 14 kotłów zgazowujących drewno oraz 10 instalacji fotowoltaicznych – to z kolei zadanie, na które pieniądze – także ponad 2 mln zł - dostanie gmina Wisznice. Natomiast gmina Abramów, która również skorzysta na zwiększonym dofinansowaniu może liczyć na prawie 700 tys. na fotowoltaikę. Odnawialne źródła energii w postaci 83 instalacji fotowoltaicznych, 14 instalacji solarnych, 12 kotłów na biomasę oraz 3 powietrznych pomp ciepła pojawią się niebawem w gminie Sosnowica. Samorząd z powiatu parczewskiego podpisał umowę na dofinansowanie sięgające 1,1 mln zł.

Jak informuje Remigiusz Małecki w ramach wsparcia dotyczącego wykorzystania OZE w regionie realizowanych będzie w sumie 313 projektów, które zostały dofinansowane łączną kwotą ponad 800 mln zł.

To jednak nie koniec, bo władze województwa przekażą też więcej pieniędzy na działania z zakresu dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Dzięki temu Chełm otrzyma ponad 2,1 mln zł na rewitalizację budynku po byłej kaplicy przy ul. Św. Mikołaja. Obecnie pomieszczenia zajmuje Dział Sztuki Muzeum Ziemi Chełmskiej. Rewitalizacja zakłada wzrost atrakcyjności oferty kulturalnej skierowanej do mieszkańców i potencjalnych turystów, a odnowiony budynek otrzyma też niezbędne wyposażenie.

- W ramach projektu wykonane będą m.in. wewnętrzne i zewnętrzne roboty budowlane, a teren wokół budynku zostanie zagospodarowany – wylicza rzecznik marszałka. - Ze względu na wartość historyczną zasobów dziedzictwa kulturowego kaplicy, roboty będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym i konserwatora zabytków – dodaje.

Na ten cel samorząd Chełma chce przeznaczyć ponad 3 mln zł, z czego unijne wsparcie pokryje blisko 2,4 mln zł kosztów.

W sumie na takie projekty w ramach RPO trafi ponad 230 mln zł unijnego dofinansowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie