Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja?
Na konferencji prasowej 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja będą mogły być otwarte żłobki i przedszkola. Dzięki temu rodzice najmłodszych dzieci będą mieli zapewnioną dla nich opiekę.
Od 6 maja chcemy dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi - zapowiedział premier.
Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że otwartym placówkom zostaną zapewnione dodatkowe środki dezynfekcyjne. Otwarcie szkół podstawowych w celu zapewnienia opieki dzieciom z klas 1-3 zaplanowano na III etap odmrażania gospodarki.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19
- czytamy na stronie rządowej.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 3 maja nie dla każdego
Wiemy już, że żłobki, przedszkola i szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja. Wcześniej miały być zamknięte do 26 kwietnia, jednak na ostatniej konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował o wydłużeniu zamknięcia placówek i nauczania zdalnego. Wraz z wydłużeniem okresu zamknięcia szkół, rodzice oczekują informacji o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zamknięte placówki oznaczają bowiem dla wielu z nich konieczność rezygnacji z pracy w celu sprawowania opieki nad dziećmi.
Okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 3 maja 2020 r. - czytamy na stronie ZUS.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał przysługiwać do 26 kwietnia. W związku z wydłużeniem zamknięcia szkół został też wydłużony, jednak tylko do 3 maja. Co mają zrobić rodzice przez kolejne trzy tygodnie?
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony również po 3 maja. Nastąpi jednak zmiana – będzie on przysługiwał tylko tym rodzicom, którzy nie skorzystają z innych form opieki.
Chodzi o rządowe plany otworzenia żłobków, przedszkoli i szkół w celu sprawowania przez nie opieki nad najmłodszymi dziećmi. Zajęcia edukacyjne nie byłyby w nich prowadzone, jednak rodzice mogliby zostawić w placówkach dzieci, jeśli musieliby wrócić do pracy. Według zapowiedzi premiera, w tym tygodniu mają zostać przedstawione szczegóły dotyczące tego rozwiązania.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?
Obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być przyznany rodzicom:
- dzieci do 8. roku życia,
- dzieci do 16. roku życia, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- dzieci do 18. roku życia, jeśli mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w odpowiedzi na zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół z powodu pandemii koronawirusa. Nie wlicza się on do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego.
Pracownik/zleceniobiorca powinien poinformować o korzystaniu z dodatkowego zasiłku opiekuńczego swojego pracodawcę/zleceniodawcę. Z kolei osoba prowadząca działalność gospodarczą sprawy związane z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym powinna załatwiać z ZUS.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?