MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 3 maja będzie przedłużony, ale nie dla wszystkich. Kiedy poznamy szczegóły? [29.04.2020]

asz
Minister edukacji Dariusz Piontkowski i premier Mateusz Morawiecki
Minister edukacji Dariusz Piontkowski i premier Mateusz Morawiecki fot marek szawdyn/polska press
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po raz kolejny będzie przedłużony. Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył jednak, że tym razem świadczenie to nie będzie przysługiwało wszystkim rodzicom, którzy korzystali z niego do tej pory. Dla kogo zatem będzie teraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja?

Na konferencji prasowej 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja będą mogły być otwarte żłobki i przedszkola. Dzięki temu rodzice najmłodszych dzieci będą mieli zapewnioną dla nich opiekę.

Od 6 maja chcemy dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi - zapowiedział premier.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że otwartym placówkom zostaną zapewnione dodatkowe środki dezynfekcyjne. Otwarcie szkół podstawowych w celu zapewnienia opieki dzieciom z klas 1-3 zaplanowano na III etap odmrażania gospodarki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19

- czytamy na stronie rządowej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 3 maja nie dla każdego

Wiemy już, że żłobki, przedszkola i szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja. Wcześniej miały być zamknięte do 26 kwietnia, jednak na ostatniej konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował o wydłużeniu zamknięcia placówek i nauczania zdalnego. Wraz z wydłużeniem okresu zamknięcia szkół, rodzice oczekują informacji o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zamknięte placówki oznaczają bowiem dla wielu z nich konieczność rezygnacji z pracy w celu sprawowania opieki nad dziećmi.

Okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 3 maja 2020 r. - czytamy na stronie ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał przysługiwać do 26 kwietnia. W związku z wydłużeniem zamknięcia szkół został też wydłużony, jednak tylko do 3 maja. Co mają zrobić rodzice przez kolejne trzy tygodnie?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony również po 3 maja. Nastąpi jednak zmiana – będzie on przysługiwał tylko tym rodzicom, którzy nie skorzystają z innych form opieki.

Chodzi o rządowe plany otworzenia żłobków, przedszkoli i szkół w celu sprawowania przez nie opieki nad najmłodszymi dziećmi. Zajęcia edukacyjne nie byłyby w nich prowadzone, jednak rodzice mogliby zostawić w placówkach dzieci, jeśli musieliby wrócić do pracy. Według zapowiedzi premiera, w tym tygodniu mają zostać przedstawione szczegóły dotyczące tego rozwiązania.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być przyznany rodzicom:

  • dzieci do 8. roku życia,
  • dzieci do 16. roku życia, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • dzieci do 18. roku życia, jeśli mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w odpowiedzi na zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół z powodu pandemii koronawirusa. Nie wlicza się on do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego.

Pracownik/zleceniobiorca powinien poinformować o korzystaniu z dodatkowego zasiłku opiekuńczego swojego pracodawcę/zleceniodawcę. Z kolei osoba prowadząca działalność gospodarczą sprawy związane z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym powinna załatwiać z ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski