18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowania z NFZ: Nieżyciowy przepis utrudnia życie starszym ludziom

Marta Marzec
Dofinansowania z NFZ: Nieżyciowy przepis utrudnia życie starszym ludziom
Dofinansowania z NFZ: Nieżyciowy przepis utrudnia życie starszym ludziom archiwum Polskapresse
Jak długo trwa miesiąc? Według Narodowego Funduszu Zdrowia - czasami tylko jeden dzień. Tyle czasu może mieć chory, żeby wypełnić procedury konieczne do uzyskania dofinansowania na zakup np. pieluchomajtek czy cewników.

Ze specyficznym pojmowaniem czasu przez Fundusz zetknęła się pani Maria z Lublina. Kobieta starała się w wojewódzkim oddziale NFZ o dofinansowanie do pieluchomajtek dla jej męża. 28 czerwca otrzymała odpowiednie zlecenie od lekarza. Żeby jednak kupić artykuły ze zniżką, dokument trzeba potwierdzić w NFZ. Wizyta w przychodni wypadła w piątkowe popołudnie, więc do oddziału Funduszu lublinianka udała się w poniedziałek, 1 lipca. Była przekonana, że zlecenie jest ważne miesiąc. Okazało się, że owszem, ale nie oznacza to "przez 30 dni", tylko "do końca miesiąca".

- Odeszłam z kwitkiem, musiałam pójść do lekarza jeszcze raz. Dla mnie, osoby starszej, był to spory problem - podkreśla pani Maria. - Byłam całą sytuacją bardzo zaskoczona. Nawet dopytywałam później w sekretariacie NFZ, czy nie doszło do jakiejś pomyłki, ale pani potwierdziła to, co usłyszałam wcześniej - dodaje.

O błędzie nie ma mowy. Sytuację reguluje zarządzenie prezesa NFZ z 29 października 2009 roku. - Zlecenia na środki pomocnicze przysługujące miesięcznie (tj.: pieluchomajtki, sprzęt stomijny, cewniki, worki, zestawy infuzyjne) ważne są do końca miesiąca, na który zostały wystawione - potwierdza w przesłanym do nas piśmie Dorota Blechar, zastępca dyrektora ds. medycznych lubelskiego oddziału NFZ.

Czyli np. zlecenie wydane przez lekarza 31 dnia miesiąca będzie ważne tylko jeden dzień. Inaczej jest m.in. w przypadku protez, aparatów słuchowych czy wózków inwalidzkich, na które dokumenty są ważne 30 dni od daty wystawienia. - Czy tutaj nie może być tak samo? Po co w taki absurdalny sposób ustanawiać przepisy? Żeby ludziom utrudniać życie? - dziwi się pani Maria.

- Nadrzędnym aktem (…) jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. (…) Środki pomocnicze wymienione są w załączniku nr 2 (…) i przysługują "raz na miesiąc" - tłumaczy Dorota Blechar. I dodaje, że wspomniane wcześniej zarządzenie prezesa NFZ tylko uszczegółowia te przepisy.

- NFZ nie posiada kompetencji do zmiany zapisów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia - zaznacza dyr. Blechar.

Na pocieszenie chorym i ich rodzinom istnieje możliwość uzyskania w NFZ tzw. "części B" na 12 miesięcy. Uprawnia ona do zakupu potrzebnych artykułów ze zniżką przez cały rok. Co miesiąc trzeba co prawda postarać się o nowe zlecenie od lekarza, ale nie trzeba go już potwierdzać w NFZ.

Treści, za które warto zapłacić!
RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski