MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie do budowy podłączeń do sieci kanalizacji sanitarnej. Rusza kolejna edycja programu „Przyłącz się do nas”

OPRAC.: Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski/archiwum
MPWiK Lublin uruchomił właśnie kolejną edycję programu „Przyłącz się do nas”. Jego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców i ochrona środowiska. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie do budowy podłączeń do sieci kanalizacji sanitarnej.

– To kolejna edycja programu, który w latach 2013-2016 cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców Lublina. Na realizację programu przeznaczono wtedy 2,5 mln zł, dzięki czemu do miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej podłączono 6300 mieszkańców – podsumowuje Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

Spółka ma do rozdysponowania 738 tys. zł. Dofinansowanie można uzyskać do wybudowanego podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej - w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów budowy, nie większej niż 5 tys. zł. Środki można także uzyskać do wybudowanego podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej z przydomową przepompownią ścieków – w wysokości do 50 proc., nie większej niż 10 tys. zł.

Kto może skorzystać z programu „Przyłącz się do nas”?

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się podmioty, które wykonały podłączenie posesji do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej w okresie od 1 czerwca 2024 r. do 30 września 2024 r.

– Celem programu jest wsparcie budowy podłączeń do sieci kanalizacji sanitarnej, a równocześnie poprawa stanu środowiska i ochrona gospodarki wodnej w mieście poprzez likwidację zbiorników bezodpływowych – dodaje Prezes Artur Szymczyk. – Dla Spółki celem jest także uzyskanie efektu ekologicznego dla projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie – etap III”.

Wnioski o dofinansowanie można już składać.

- Wsparcie będzie udzielane do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do końca października 2024 roku - informuje Magdalena Bożko-Miedzwiecka, rzeczniczka prasowa MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

W ramach programu do sieci unijnych podłączono 6015 osób, a do pozostałych sieci 285. W sumie do miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej przybyło 6300 mieszkańców. Na realizację programu przeznaczono 2,5 mln zł.

Większość właścicieli zakwalifikowanych do programu zdecydowała się na realizację przyłączy ze środków własnych, a następnie aplikowała do MPWiK o wsparcie finansowe. Średnia wartość wsparcia do jednego podłączenia wyniosła 2493,93 zł (bez przepompowni), 2535,82 zł (z przepompowniami). Budowę każdej przepompowni MPWiK wsparł kwotą 5 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski