Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokładnie dziś AZS Lublin skończył 100 lat [ZDJĘCIA]

Kamil Wojdat
Kamil Wojdat
Wojciech Szubartowski
22 stycznia 1922 roku w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do życia powołano Akademickie Koło Sportowe. Szybko zmieniono jego nazwę na Akademicki Związek Sportowy. Jako pierwsze utworzono sekcje: lekkoatletyczną, szermierczą i piłki nożnej. 22 stycznia 100 lat później świętowano to wydarzenie tam, gdzie wszystko się rozpoczęło.

O godzinie 11:00 w Kościele Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przy ulicy Idziego Radziszewskiego odbyła się uroczysta msza święta, podczas której nastąpiło nadanie i poświęcenie sztandaru AZS Lublin.

Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych punktów w naszym kalendarzu obchodów roku stulecia AZS Lublin. Przywiązujemy ogromną wagę do symboliki czy tradycji. Z nich czerpiemy inspirację. Naszym symbolem jest gryf. Ten jednoczy całe pokolenia. Jednoczy młodych sportowców, pracowników naukowych, całą społeczność akademicką. Poświęcenie i nadanie sztandaru odbywa się tu, gdzie nasza historia się rozpoczęła. To też element bardzo symboliczny i dla nas ważny – mówi wiceprezes AZS Lublin, Paweł Markiewicz.

Ostatnia dekada jest najlepszą w historii organizacji. Sukcesów było wiele, a do najważniejszych przede wszystkim zaliczyć należy medale olimpijskie Małgorzaty Hołub-Kowalik (złoto i srebro) i Malwiny Kopron (brąz) podczas zmagań w Tokio. Chwil chwały było jednak znacznie więcej i znacznie wcześniej.

Do AZS-u trafiłem w 1963 roku i zacząłem uprawiać szermierkę. Pięć lat później zdobyłem uprawnienia do prowadzenia sekcji szermierczej. W naszej grupie był Arkadiusz Godel, który zdobył mistrzostwo świata juniorów we florecie, a następnie drużynowo zdobył medal igrzysk olimpijskich w Monachium. Jest to zatem sukces bardzo mi bliski – wspomina prezes AZS Lublin, Zdzisław Targoński. – Przez rok w najwyższej klasie rozgrywkowej grała nasza drużyna siatkarska. Skoro jesteśmy przy tej dyscyplinie sportu, to pamiętać należy, że przez AZS przeszedł też Tomasz Wójtowicz, czyli złoty medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Dwa lata wcześniej natomiast razem z drużyną Huberta Jerzego Wagnera Tomasz Wójtowicz został mistrzem świata – dodaje.

We mszy świętej sprawowanej przez księdza arcybiskupa Stanisława Budzika wzięli udział między innymi: prezes zarządu Akademickiego Związku Sportowego Alojzy Nowak, czy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Obecni byli także przedstawiciele władz województwa lubelskiego i miasta Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski