Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Chemika w Puławach nie będzie zabytkiem. Jest decyzja konserwatora

Daniel Krawczyk/archiwum
Dom Chemika w Puławach nie zostanie wpisany na listę zabytków. Taką decyzję podjął Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. O ochronę tego budynku zabiegało stowarzyszenie „Puławianie”.

Podstawą do uznania Domu Chemika za zabytek miała być opinia wydana przez warszawski i lubelski oddział Narodowego Instytutu Historii. Ta jednak, według Dariusza Kopciowskiego, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, zawierała niespójności i błędy.

CZYTAJ TEŻ: O związku mody z architekturą

Chodzi m.in. o wiek budynku. – Autorzy uznali, że data rozpoczęcia budowy w 1964 jest istotna przy ocenie jego wartości historycznych, pomimo dwudziestoletniej historii budowy obiektu – tłumaczył Kopciowski.

Dom Chemika bowiem, choć zaprojektowany w 1964 roku, został ukończony dopiero w latach 80. W listopadzie 1984 roku Zakłady Azotowe "Puławy" przekazały nieruchomość na rzecz miasta.

Według naukowców z Instytutu Dziedzictwa, walory architektonicznego Dom Chemika są porównywalne z podobnymi budynkami powstałymi w tym samym czasie – jak np. Dom Technika w Poznaniu ( data powstania 1960 – 1963), czy Domu Kultury w Kutnie (1969-1972). Konserwator podkreślał też, że puławski ośrodek kultury nie wyróżniał się na tle swoich „rówieśników”.

– Opinia NID wskazuje na brak innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych przy budowie obiektu, tymczasem postęp w inżynierii i przemyśle należały do czynników konstytuujących nurt modernizmu – podkreślał w swojej decyzji Kopciowski.

Konserwator podkreśla ponadto, że Domu Chemika nie można nazwać zabytkiem, w takim sensie jak to pojęcie definiuje ustawa. Czytamy w niej, że „zabytek to nieruchomość stanowiąca świadectwo minionej epoki, której zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na wartość historyczną, artystyczną lub naukową”.

– W kontekście rozwiązań architektonicznych i technicznych obiekt nie jest nowatorski. Jego architektura jest przykładem powtarzalności rozwiązań i nie posiada indywidualnego, artystycznego wyrazu. Domu Chemika nie można też ocenić jako obiektu referencyjnego dla jakichkolwiek zjawisk epoki, w której powstał – tłumaczy Dariusz Kopciowski.

Choć stowarzyszenie "Puławianie" wnioskujące o wpisanie Domu Chemika na listę zabytków chce się jeszcze odwołać od decyzji konserwatora, trudno się spodziewać, aby obrońcom modernizmu udało się powstrzymać remont.

Pracownicy POK opuścili już budynek, a plac budowy przejęli wykonawcy remontu – konsorcjum firm Termochem i Dajk. Prace mają zakończyć się pod koniec 2019, lub na początku 2020 roku.

Rozpoczyna się przebudowa Domu Chemika, a my mamy ochotę trochę powspominać. Jeżeli macie w swoich domowych archiwach stare zdjęcia tego budynku, wyślijcie je na adres: [email protected]. Chętnie zamieśmy je na naszej stronie, by mogło je zobaczyć więcej osób. Będziemy wdzięczni za każdą fotografię!

Zobacz też: Barbórka na liście UNESCO? "Ta tradycja wciąż żyje, ale nie tak mocno, jak kiedyś"

Miss Polski 2017. Jak wypadły kandydatki z woj. lubelskiego? (WYNIKI)
S17: Trasa ekspresowa nadciąga do Warszawy. Sprawdzamy, co dzieje się na budowie (ZDJĘCIA)
Aukcja charytatywna na Balu Absolwentów UMCS w Lublinie (ZDJĘCIA)
Lublin na pocztówkach z pierwszej połowy XX wieku
Cytaty z Biblii. Czy wiesz kto to napisał? [QUIZ]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski