Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domki już gotowe i czekają na jeże. Pracownicy Castoramy włączyli się w akcję pomocy jeżom, które będą miały szansę przetrwać zimę [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
W Dniu Jeża, który obchodzilismy10 listopada pracownicy wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta z pomocą Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu, ustawili domki dla tych sympatycznych zwierzaków.

Przestronne i wygodne ciepłe domki, które dodatkowo będą wyłożone sianem od zamojskiego zoo, zbudowała Castorama Polska. Firma już po raz drugi chętnie włączyła się w akcję pomocy jeżom. W ubiegłym roku jej pracownicy przygotowali cztery domki, a w tym roku jest ich w sumie osiem. Dzięki pomocy Castoramy, jeże będą mogły przetrwać zimną, najtrudniejszą dla nich, połowę roku.

- informuje Marta Lackorzyńska- Szerafin, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Zamość.

Domki, które zostały ustawione w miejscach, gdzie jeże są najczęściej widywane. Są dobrze zamaskowane, by wyglądem przypominały zwierzętom ich naturalną kryjówkę. W kilku innych miejscach usypano stosiki z liści, by również tam jeże znalazły schronienie na zimę.

To już druga tego typu akcja organizowana w Zamościu, pierwsza odbyła w ubiegłym roku. Zauważono, że był to dobry pomysł, ponieważ wszystkie domki miały swoich lokatorów, a ostatni jeż, wyprowadził się ze swojego lokum z początkiem maja w towarzystwie młodych.

Warto samemu spróbować swoich sił i pokusić się na samodzielne wykonanie zimowego schronienia dla jeży, zwłaszcza jeżeli posiada się działkę, ogród czy sad. Jest to bardzo proste, gdyż wystarczy pozostawić na zimę zgrabione w kopczyk liście, które rozkładając się nawożą glebę i wytwarzają ściółkę, nie tylko zatrzymującą wilgoć w glebie ale i wpływającą na powstawanie z niej żyznej próchnicy.

Należy pamiętać, że jeże są niezwykle pożytecznymi zwierzętami, objętymi częściową ochroną gatunkową. Zjadają m.in. mnóstwo owadów, ślimaków, dżdżownic, jaj ptaków, gryzoni oraz dużo larw komarów. Nie czynią też żadnych szkód na działkach chociaż niekoniecznie są tolerowane przez psy i koty, którym czasami podjadają karmę. Ich naturalnymi wrogami są puchacze, lisy i borsuki.

Jeż nie żywi się jabłkami, wbrew ludowym przesądom i licznym bajkom, ale w czasie jednej nocy może zjeść 200 g owadów. Ma bardzo dobry słuch, węch i smak, a jeżeli powącha lub zje coś niedobrego, drażniącego, natychmiast opluwa swoje kolce białą pianą ze śliny.

Wiele jeży ginie na drogach, gdyż chętnie przebywają one na obrzeżach wsi i miast, gdzie znajdują pożywienie oraz wykorzystują pryzmy kompostowe, sterty liści, chrustu, dziuple drzew, komórki, garaże, stodoły a także inne kryjówki do przezimowania. W odróżnieniu mniejszych gatunków jeży występujących w cieplejszych klimatach, jeż europejski może hibernować podczas zimy.

Jeż prowadzi nocny tryb życia. Zaniepokojony zwija się w kulkę, broniąc się przed drapieżnikami dzięki kolcom, których ma na swoim grzbiecie około pięć tysięcy. Podczas próby dotknięcia, jeż zaczyna się trząść w celu ugodzenie kolcami drapieżnika, wydając dźwięki przypominające posapywanie i prychanie. Jeże wydobywają z siebie mnóstwo innych dźwięków, a drepcząc w poszukiwaniu pożywienia wydają chrapliwy głos, pomrukują oraz kaszlą. Zdenerwowane, fukają, piszczą a nawet głośno warczą. Bywa, że w sytuacji zagrożenia przeraźliwie wrzeszczą.

W poszukiwaniu jedzenia jeże potrafią przejść nawet kilka kilometrów. W naturze większe gatunki jeży żyją 4-7 lat a mniejsze 2-4 lata.

Doceńmy jeże i pomóżmy im przerwać zimę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Domki już gotowe i czekają na jeże. Pracownicy Castoramy włączyli się w akcję pomocy jeżom, które będą miały szansę przetrwać zimę [ZDJĘCIA] - Zamość Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto