MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2023. Co się zmieni, a co zostanie po staremu? ARiMR tłumaczy, co z uprawą na ugorach i zmianowaniem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/mhollaen
Pracownicy ARiMR nie mają wątpliwości, że to nie będzie łatwy rok. Do zmian w dopłatach trzeba się przygotować, przyzwyczaić. Czasem pewnie pojawią się błędy i nerwy. Aby ich uniknąć, przynajmniej częściowo, poznaj zapowiedziane przez ministerstwo i agencję nowości w płatnościach bezpośrednich 2023. Co ważne, nie wszystkie wymogi ze WPR 2023-2027 będą obowiązywały już w tym roku.

Spis treści

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023

 • Termin składania wniosków zostaje po staremu, czyli nabór w ARiMR rozpocznie się 15 marca i potrwa do 15 maja 2023 (ewentualnie dłużej, jeśli zostanie przedłużony, jak zdarzało się w ostatnich latach).
 • Od roku 2021 wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich można składać wyłącznie przez Internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus, tak też będzie w 2023 roku.
 • Wnioski o dopłaty bezpośrednie składane w 2023 roku będą rozbudowane o ekoschematy, jednak nie wszystkie wymogi i normy trzeba będzie wdrożyć już w kolejnym sezonie.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiada, że od tego roku 97 proc. gospodarstw rolnych w Polsce będzie otrzymywało płatności bezpośrednie większe o 2 proc. od średniej unijnej.

Nowe dopłaty dla rolników w 2023 roku. Ekoschematy

W ramach ekoschematów, czyli płatności, których do tej pory nie było, rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z:

 • obszarami z roślinami miododajnymi,
 • prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin,
 • biologiczną ochroną upraw,
 • retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych,
 • dobrostanem zwierząt,
 • rolnictwem węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi.

Więcej na temat ekoschematów piszemy tu: Ekoschematy, czyli dopłaty dla rolników od 2023 roku. Minister Kowalczyk: "Zimą trzeba przygotować się do zmian"

Odstępstwa od produkcji na ugorach i zmianowania upraw w 2023 roku

Zasada warunkowości, czyli połączenie dotychczasowych wymogów zazielenienia i zasady wzajemnej zgodności to szereg norm GAEC. Nie wszystkie zaczną obowiązywać już w 2023 roku. Tymczasowo zawieszona w realizacji będzie norma norm GAEC 7 i GAEC 8, czyli dotyczące nakazu zmianowania upraw i zakazu produkcji na ugorach.

Trwa głosowanie...

Czego spodziewasz się w naborze o dopłaty bezpośrednie 2023?

Powodem jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny w Ukrainie. Przepisy unijne umożliwiły państwom członkowskim skorzystanie z tymczasowego odstępstwa od stosowania wspomnianych norm.

W 2023 r. norma GAEC 7 dotycząca zmianowania upraw nie będzie stosowana. Rolnicy bez względu na powierzchnię gruntów nie będą musieli realizować praktyk służących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych.

Odstępstwa dotyczą także części normy GAEC 8, konkretnie tej dotyczącej przeznaczenia minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne – możliwe będzie prowadzenie produkcji na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem uprawy:

 • kukurydzy,
 • soi (przeznaczanych w większości na pasze),
 • zagajników o krótkiej rotacji (uprawianych na cele energetyczne).

Czego nie obejmuje odstępstwo? Norma GAEC 8 zobowiązuje wszystkich rolników, w odniesieniu do wszystkich posiadanych użytków rolnych, do:

 • zachowania elementów krajobrazu (obowiązek zachowania drzew – pomników przyrody, oczek wodnych o powierzchni do 100 m2, rowów do 2 m szerokości);
 • przestrzegania zakazu przycinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych (nie dotyczy drzew owocowych, wierzb i zagajników o krótkiej rotacji).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty bezpośrednie 2023. Co się zmieni, a co zostanie po staremu? ARiMR tłumaczy, co z uprawą na ugorach i zmianowaniem - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski