MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do fotowoltaiki i pomp ciepła 2023. W ARiMR kończy się przedłużony nabór wniosków. Poznaj termin i zasady pomocy

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zmiany w operacjach PROW obejmą modernizację gospodarstw rolnych. Będą pieniądze na fotowoltaikę. Całkowita moc urządzeń nie może przekroczyć 50 kilowatów (kW), przy czym wykorzystanie mocy przypadające na budynki mieszkalne jednorodzinne będzie niższe niż 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń.
Zmiany w operacjach PROW obejmą modernizację gospodarstw rolnych. Będą pieniądze na fotowoltaikę. Całkowita moc urządzeń nie może przekroczyć 50 kilowatów (kW), przy czym wykorzystanie mocy przypadające na budynki mieszkalne jednorodzinne będzie niższe niż 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń. pixabay.com/MariaGodfrida
W 2023 roku można uzyskać dopłaty do fotowoltaiki z programu, w którym wcześniej nie było to możliwe. Nabór rozpoczął się pod koniec stycznia. Modernizacja gospodarstw rolnych to jedna z popularniejszych w Polsce operacji z PROW. Rolnicy mogą otrzymać wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach, jeśli te nie są wykonane z azbestu. Urządzenia objęte pomocą muszą być usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych. Poznaj szczegóły.

Spis treści

Od początku naboru, czyli od 31 stycznia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 12 wniosków na kwotę 715 tys. zł o wsparcie na inwestycje w nawadnianie i 57 wniosków na kwotę 5,45 mln zł o pomoc na tworzenie instalacji fotowoltaicznych.

Przed rolnikami ostatnia szansa, by skorzystać z pieniędzy PROW 2014-2020. Aby wykorzystać pozostałe pieniądze z przyznanej Polsce puli, pojawi się kilka zmian. Jak podało ministerstwo rolnictwa, Komisja Europejska 3 października 2022 r. zatwierdziła ich pakiet. Modyfikacje mają ułatwić rozdysponowanie pieniędzy i podnieść stawki niektórych działań. Pojawią się dopłaty na instalację fotowoltaiki.

Dopłaty do fotowoltaiki i pomp ciepła. Nabór wniosków przedłużony

Zmiany w typie operacji o nazwie „Modernizacja gospodarstw rolnych” przewidują między innymi wprowadzenie nowego obszaru F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Nabór wniosków w ARiMR potrwa od 31 stycznia do 1 marca 2023 roku. Jednocześnie agencja rejestruje wnioski z obszaru E - nawadnianie. Po przedłużeniu terminu nabory potrwają do 15 marca.

Dokumenty przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych, do których należą m.in. koszty:

 • zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania,
 • budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu,
 • koszty zakupu pomp ciepła.

W tym obszarze zostały planowane inwestycje na zakup instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego (czyli panele fotowoltaiczne) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią oraz pompą ciepła. Kto będzie mógł skorzystać? Rolnik prowadzący działalność rolniczą w celach zarobkowych, a maksymalna wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć 150 tys. zł. Dach, na którym montowane są panele nie może być z azbestu.

Zielona energia w ramach modernizacji gospodarstw - pobierz wniosek i instrukcję.

Dopłata do inwestycji w fotowoltaikę obejmie:

 • 60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
 • 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że celem dofinansowania takich instalacji jest uniezależnienie gospodarstw. Założenie mówi o tym, że wyprodukowana energia ze słońca będzie zużywana do obsługi urządzeń w gospodarstwie rolnym, np. system oświetlenia albo wentylacji.

Wsparcie na fotowoltaikę dla rolników może obejmować:

 • koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią;
 • koszty zakupu pompy ciepła – ale tylko pod warunkiem, że będzie stanowiła integralną część instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego;
 • pomoc obejmie także koszty montażu instalacji wymienionych urządzeń do produkcji energii;
 • koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
 • dofinansowanie będzie można uzyskać także na koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.
Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

Wyższe limity dotacji na modernizację gospodarstw rolnych

To nie koniec zmian w „Modernizacji”. W planie są zmiany polegające na podwyższeniu kwoty pomocy w obszarach A-D. Podwyższone będą kwoty pomocy:

 • z 900 tys. zł do 1 mln zł,
 • z 500 tys. zł do 600 tys. zł ,
 • z 200 tys. zł do 250 tys. zł.

MRiRW: Podniesienie kwoty pomocy pozwoli beneficjentom na realizację zaplanowanych inwestycji związanych z rozwojem gospodarstwa, bez konieczności modyfikacji planów i ograniczania zakresu operacji.

Kolejny obszar dofinansowań objęty modyfikacjami to „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Tutaj są planowane zmiany w zakresie wprowadzenia standardowych stawek jednostkowych, jako formy pomocy oraz podniesienia kwoty pomocy ze 100 do 150 tys. zł.

Zarządzanie zasobami wodnymi - skorzystają gminy

W typie operacji przewidziano wprowadzenie nowego rodzaju beneficjenta – gminy. Zainteresowana gmina będzie ona mogła realizować inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy zbiorników retencyjnych.

 • Maksymalna kwota udzielonej pomocy na operacje realizowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie może przekroczyć 10 mln zł.
 • Dla operacji realizowanych przez gminę maksymalna kwota udzielonej pomocy nie może przekroczyć 500 tys. zł.

.

Inne zmiany w dotacjach z PROW 2014-2020

 • Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej - nowe stawki za wykonanie ogrodzenia.
 • Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych - podwyższenie stawki premii zalesieniowej.
 • Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, w poddziałaniu 10.1 „Płatności w ramach zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych” oraz w poddziałaniu 10.2 „Wsparcie ochrony i zrównoważonego użytkowania oraz rozwoju zasobów genetycznych w rolnictwie” nastąpią zmiany w zakresie umożliwienia stosowania wapnowania w ramach Pakietu 1. oraz Pakietu 2., podwyższenia stawek płatności oraz dostosowania zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych do ram prawnych nowego okresu programowania.
 • Rolnictwo ekologiczne - nowy pakiet, podwyższenia stawek płatności, wprowadzenia mechanizmu degresywności płatności ekologicznych oraz dostosowania elementów bazowych (baseline) do obowiązujących przepisów.

Podniesiona zostanie wysokość dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych z 2 do 5 proc. Listę zmian zamyka relokacja środków w planie finansowym PROW 2014–2020 - pomiędzy poszczególnymi instrumentami wsparcia, co ma zapewnić wykorzystanie całej puli dostępnych pieniędzy.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do fotowoltaiki i pomp ciepła 2023. W ARiMR kończy się przedłużony nabór wniosków. Poznaj termin i zasady pomocy - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski