Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do materiału siewnego 2023. Nabór wydłużony, do tego dnia można składać wnioski. Jakie gatunki roślin objęte są wsparciem?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nabór potrwa do 25 czerwca 2023 r.
Nabór potrwa do 25 czerwca 2023 r. pixabay.com/Voggacom
Planowo od połowy maja do połowy czerwca rolnicy mogli starać się o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarnej bądź kwalifikowanej. Na liście znalazły się zboża, rośliny strączkowe i ziemniaki. Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, termin składania wniosków został wydłużony.

Spis treści

Tegoroczny nabór na dopłaty do materiału siewnego pierwotnie miał zakończyć się 26 czerwca. ARiMR zdecydowała jednak o przedłużeniu możliwości składania wniosków do 10 lipca. Wsparcie de minimis można uzyskać z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Dopłaty do materiału siewnego. Kto może skorzystać?

W zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego, w tej edycji na koniec czerwca bilans wynosi 40,6 tys. wniosków. Dokumenty można składać osobiście, elektronicznie lub drogą pocztową. Pojawiło się też wiele wątpliwości z zapowiedzianą wcześniej pomocą unijną w tym zakresie.

W związku z wieloma pytaniami rolników, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego, sugerujemy, aby jeszcze nie wycofywać złożonych w trwającym naborze dokumentów. Tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Warto zatem zaczekać, aż taka zgoda zostanie wydana, i dopiero wtedy wycofać złożony wcześniej wniosek, aby móc ubiegać się o „pomoc wojenną” do materiału siewnego, informuje ARiMR.

O dofinansowanie mogą starać się rolnicy, którzy są w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych roślinami uprawnymi:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.

Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon, przypomina Agencja.

Stawki i limity pomocy

Wysokość stawek będzie ustalana na podstawie gatunków roślin objętych dopłatą, rodzaju użytego materiału siewnego oraz środków, jakie będą przeznaczone na ten cel. Z kolei całkowita kwota pomocy dla jednego producenta rolnego nie moze przekroczyć 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych).

Źródła: ARiMR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski