Dotacje dla mikro i małych firm województwa lubelskiego już dostępne.

Artykuł sponsorowany LAWP

Dotacje na kapitał obrotowy z Funduszy Europejskich dla mikro i małych firm województwa lubelskiego już dostępne. W puli jest 74 mln zł!

Już 15 lipca mikro i małe przedsiębiorstwa, będą mogły składać wnioski o dotację na kapitał obrotowy. Konkurs jest kierowany do firm z województwa lubelskiego, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z negatywnymi skutkami pandemii i odnotowały spadek obrotów o minimum 30 %. Wsparcie na finansowanie kapitału obrotowego mikro i małych przedsiębiorstw pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 3.7 Wzrost Konkurencyjności MŚP z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 -2020. Wnioski przyjmuje Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.

Tym razem liczy się kolejność zgłoszeń. Sam wniosek o dofinasowanie został maksymalnie uproszczony tak, aby każda firma mogła w prosty i szybki sposób złożyć swoją aplikację. Od 15 lipca od godziny 10.00.00 poprzez system LSI2014 przedsiębiorcy będą mogli aplikować o dofinansowanie w tym Działaniu. Nabór wniosków potrwa do wyczerpania 140 % alokacji przeznaczonej na nabór lub 5000 złożonych wniosków – mówi Elżbieta Katarzyna Kędzierska, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. – Finansowanie i utrzymanie bieżącej działalności przedsiębiorstw w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 jest dla nas priorytetem. To przecież mikro i małe firmy stanowią o sile lubelskiej gospodarki. Dlatego wzmocnienie płynności finansowej rodzimych przedsiębiorców to cel również dla Samorządu Województwa Lubelskiego. – dodaje.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie ?

Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z dotacji na kapitał obrotowy będą mogli sfinansować wydatki związane z bieżącą działalnością firmy, w tym m.in.: wynagrodzenia, zakup materiałów czy usług, opłat bieżących takich jak: gaz, prąd, paliwo, koszty najmu powierzchni czy ubezpieczenia działalności gospodarczej.

Jaka jest kwota bezzwrotnej dotacji?

Kwota wsparcia uzależniona jest od liczby zatrudnionych osób w oparciu o umowę o pracę, w przeliczeniu na pełne etaty w firmie i czasu na jaki przedsiębiorca będzie się starał o dofinansowanie, maksymalnie trzech miesięcy. Dla przykładu, samozatrudniony lub przedsiębiorca zatrudniający 1 pracownika na pełny etat będzie mógł wnioskować na okres jednego miesiąca o kwotę 7 845,11 zł, zaś wnioskując o wsparcie na trzy miesiące to odpowiednio kwota 23 535, 33 zł. W przypadku 49 pełnych etatów w firmie, można aplikować na jeden miesiąc o dotację w wysokości 54 915,77 zł, a w skali 3 miesięcy to już 164 747, 31 zł.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację?

Po pierwsze, aby przedsiębiorca mógł pozyskać dofinansowanie powinien zaliczać się do grupy mikro*, małych** firm lub być samozatrudnionym, a miejscem jego siedziby lub oddziału oraz prowadzenia działalności musi być województwo lubelskie.

*W kategorii MŚP mikroprzedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 milionów EUR.

**W kategorii MŚP małe przedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów EUR.

Co więcej, wsparcie uzyska wyłącznie firma, która znalazła się w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 i odnotowała spadek obrotów (przychodów ze sprzedaży), o co najmniej 30% w okresie wybranego jednego miesiąca w 2020 roku począwszy od 1 marca 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub w porównaniu do tożsamego miesiąca ubiegłego roku.

Po trzecie, przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą na dzień 31 grudnia 2019 r. oraz prowadzi ją w momencie złożenia wniosku.

To trzy główne warunki, które musi spełnić firma aby móc starać się o dofinansowanie, pozostałe opisano w dokumentacji do naboru.

Gdzie znajduje się dokumentacja?

Dokumentacja do naboru dostępna jest na stronie internetowej:https://rpo.lubelskie.pl/rpo/wiadomosci/nabory-konkursy/3-7-wzrost-konkurencyjnosci-przedsiebiorstw-finansowanie-kapitalu-obrotowego-mikro-i-malych-przedsiebiorstw/. Tym razem również załączniki wymagane do wniosku o dofinansowanie zostały ograniczone do minimum.

Jaki jest termin na złożenie wniosku?

Nabór wniosków zaczyna się 15 lipca 2020 roku o godzinie 10.00.00 i potrwa nie dłużej niż do momentu wyczerpania 140 % alokacji lub do złożenia 5000 wniosków. Już od 9 lipca Wnioskodawcy mają możliwość wypełniać wniosek, tak aby wcześniej przygotować się do aplikowania o wsparcie.

Jak złożyć wniosek o dotację?

Wnioski aplikacyjne będą składane poprzez system teleinformatyczny LSI2014 https://lsi2014.lubelskie.pl/.

Osoba podpisująca wniosek musi posiadać profil zaufany EPUAP lub podpis elektroniczny, są one (jedno z wymienionych) niezbędne do stworzenia profilu firmy w systemie LSI2014 oraz do podpisania wysyłanego wniosku. Informacje jak krok po kroku stworzyć profil zaufany EPUAP oraz jak zarejestrować profil firmy w systemie LSI2014 dostępne są w filmach instruktażowych przygotowanych przez LAWP. Filmy dostępne pod adresem: https://rpo.lubelskie.pl/

Pracownicy Punktu Kontaktowego LAWP odpowiedzą na Państwa pytania telefonicznie pod numerami telefonów 81 462 38 31 lub 81 462 38 12 oraz mailowo: lawp@lawp.pl .
Zapraszamy do kontaktu!

Dotacje dla mikro i małych firm województwa lubelskiego już dostępne.

Autor tekstu: LAWP w Lublinie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3