Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw: Jak wypełnić poprawnie wniosek

MAGDALENA BOŻKO [email protected]
Każdy wnioskujący o wsparcie musi wypełnić wniosek o dofinansowanie w Lokalnym Systemie Informatycznym.
Każdy wnioskujący o wsparcie musi wypełnić wniosek o dofinansowanie w Lokalnym Systemie Informatycznym.
To już ostatni moment, żeby złożyć wniosek o dotację dla nowo powstałych mikroprzedsiębiorstw. Podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować dokumenty i na co zwrócić szczególną uwagę.

Ubiegasz się o dotację? Zacznij od biznesplanu. To najważniejszy dokument, obok wniosku i pozostałych załączników, który musi złożyć nowopowstały przedsiębiorca do Lubelskiej Agencji Wspierania Prezdsiębiorczości. Musi być on przygotowany starannie i zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa oraz wymaganiami instytucji przydzielającej wsparcie.

W biznesplanie trzeba możliwie najszerzej i precyzyjnie zaprezentować inwestycję firmy starającej się o wsparcie. Dokument należy wypełniać weryfikując kryteria wyboru projektów udostępnionych przez instytucję dla działania 1.1.

Ważne słowa: „nie dotyczy”
Już na początku analizy pozycji opisowych w biznesplanie przedsiębiorca może odnaleźć punkt, w którym instytucja wymaga wskazania certyfikatu jakości w ramach prowadzonej działalności z zastrzeżeniem, że jego brak uniemożliwi wnioskodawcy otrzymanie punktów w ocenie kryterium „Zarządzanie jakością”.

– Patrząc jednak na kryteria wyboru projektów dla działania 1.1 nie ma takiej pozycji w ocenie wniosku składanych przed nowo powstałe firmy. I dlatego instytucja nie może nas ukarać za brak certyfikatu. Konkurs jest dla nowych firm na rynku, zatem takiego wymagania nie spełniałoby 90 proc. wnioskujących – podpowiada Jacek Kubala, ekspert Trinity Fundusze Europejskie – Grupa Trinity.

Każdy aplikujący, który nie może pochwalić się certyfikatem, wpisuje więc słowa ,,nie dotyczy”. Należy je wpisać w każdym miejscu, które planujemy zostawić nieuzupełnione.

Analiza rynku
Dalej wnioskujący powinien przedstawić swoją pozycję na rynku. W większości firm rozpoczynających działalność będzie to opis potencjalnych klientów i ich potrzeb. – W opisie potrzeb inwestycyjnych pamiętajmy o wskazaniu, jakie nowe produkty lub usługi zostaną dzięki inwestycjom zaoferowane klientom – mówi Kubala. – Nowy przedsiębiorca powinien pochwalić się znajomością rynku i konkurencji wskazując przewagę swoich usług po realizacji inwestycji. Dodatkowo oceniane są projekty, które wprowadzają usługi lub produkty na rynek regionalny a nawet krajowy.

W opisie inwestycji należy unikać opisów technicznych, które mogą być niezrozumiałe dla osób sprawdzających. Opis techniczny może się znaleźć w opisie innowacyjności projektu. Innowacyjność obejmować może np. nabycie nowego oprogramowania.

Im mniej, tym więcej
– Opracowując biznesplan każdy wnioskujący powinien uzupełnić cześć finansową biznesplanu, która dla podmiotów nie korzystających z zewnętrznych księgowych może nie być łatwa do wypełnienia – zastrzega Kubala.

Każdy wnioskujący powinien zastanowić się, o jaką wartość dotacji się ubiegać. Dlaczego? W konkursie można ubiegać się o 70 proc. dofinansowania. Mimo to, instytucja punktuje dodatkowymi 8 pkt. firmy, które zwiększą podstawowy wkład własny. 0,4 pkt. za każdy 1 proc. zmniejszenia wartości dotacji. W praktyce mało firm zdolnych jest do obniżenia dofinansowania. W przypadku niemożności spełnienia innych punktowych pozycji w biznesplanie należy jednak obniżyć wartość dofinansowania. W biznesplanie pojawia się również pozycja wzrostu zatrudnienia, która umożliwia osiągnięcia dodatkowych 8 punktów w przypadku planowego wzrostu zatrudnienia powyżej 150 proc.

Jacek Kubala
ekspert Trinity Fundusze Europejskie – Grupa Trinity
Każdy wnioskujący o wsparcie musi wypełnić wniosek o dofinansowanie w Lokalnym Systemie Informatycznym. Przy wypełnianiu poszczególnych pól we wniosku należy szczegółowo weryfikować instrukcję wypełniania, która krok po kroku wskazuje, jakie informacje powinny się znaleźć w dokumencie.

Wygenerowany z systemu wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć osobiście, przez posłańca lub przesyłkę kurierską w Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Granicznej 4.

Termin upływa 10 grudnia o godz. 15.30. 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski