Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje unijne dla lubelskich firm: Jest kiepsko, ma być lepiej

Jacek Szydłowski
Renata Siwiec: Ogłaszamy rocznie 14 konkursów i kończymy proces kontraktowania w 2012.
Renata Siwiec: Ogłaszamy rocznie 14 konkursów i kończymy proces kontraktowania w 2012.
Eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” zbadali, jak przyznawane są unijne dotacje dla przedsiębiorców. Analizowali system podziału funduszy we wszystkich województwach. W szkolnej skali, lubelskie otrzymało trójkę z plusem. Na taką ocenę wpłynął przede wszystkim długi czas oczekiwania na ocenę wniosków. Skrytykowano również niejasne zapisy w konkursowych regulaminach. Rozmowa z Renatą Siwiec, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

W rankingu „Lewiatana” zajęliśmy dopiero siódmą pozycję. Skąd tak niska ocena?

– Czy to wysoko czy nisko - cóż przeciętnie i na pewno nie tak jak byśmy chcieli. Choć jeśli popatrzymy na liczbę wybranych projektów do dofinansowania (w zakresie środków dla przedsiębiorców) mamy 4 miejsce w Polsce. Jeśli chodzi o liczbę zweryfikowanych i wypłaconych wniosków o płatność mamy 6 miejsce. Jesteśmy silnymi średniakami z ambicjami na pierwszą piątkę najlepszych województw.
Jest jeszcze jedna rzecz, o której nikt nie pamięta. Równajmy do najlepszych, popatrzmy więc na małopolskie. Oni mają jedno działanie na wsparcie inwestycyjne i oferują do 400 tys. zł. Ostatnio wpłynęło tam 600. Wybrano ponad 200 przedsiębiorców. My mamy trzy takie działania.

W sumie otrzymaliśmy 1516 wniosków. Dajemy dotacje do 2 milionów. Wybierzemy ponad 500 przedsiębiorców. Rocznie małopolska jednostka ogłasza ok. 5 konkursów i ma je rozłożone do 2013 roku. My ogłaszamy rocznie 14 konkursów i kończymy proces kontraktowania w 2012. Jak widać - trudno porównać obiektywnie realizację tak różnych programów.

Jedną z kluczowych kwestii dla przedsiębiorców jest harmonogram konkursów. Dzięki temu mogą planować inwestycje. Dlaczego u nas ten kalendarz zmieniał się po opublikowaniu?

– Harmonogram ma charakter orientacyjny, żeby przedsiębiorcy mogli się przygotować do planowanych naborów, jego zmiana wymaga szczegółowego uzasadnienia i akceptacji Instytucji Zarządzającej. Dotychczas zmiany wywoływane były brakami stosownych rozporządzeń i innych aktów prawnych. Z drugiej strony drastycznie zwiększa się liczba wniosków, wpływających na każdy konkurs. To powoduje nawarstwienie się procedur i opóźnienia. Chcąc uniknąć tego typu sytuacji LAWP zaproponował przesunięcie konkursów o 2 do 4 miesięcy przy założeniu, że dzięki krótszej procedurze efekt będzie taki, że przedsiębiorcy otrzymają informację po 3 a nie 6 miesiącach oceny. Jednocześnie chcemy poprzesuwać środki na najpopularniejsze konkursy z tych mniej popularnych oraz z dodatkowych środków uzyskanych przez Województwo.

Według Lewiatana harmonogramy publikowane są zbyt późno.

– Myślę, że ten zarzut nas nie dotyczy. Nasz harmonogram jest cały czas na stronie internetowej, a zgodnie z obowiązującymi nas zasadami nie możemy go zmieniać później niż 30 dni przed ogłoszeniem konkursów. Dodatkowo, jeśli zmieniamy to nigdy na wcześniejszą datę. Przedsiębiorca ma najwyżej dodatkowe 2 - 4 miesiące na przygotowanie projektu.

Z kolei na jego ocenę musi czekać nawet 105 dni, zamiast regulaminowych 21.

– 21 dni to jest podstawowa długość, założona dla średniej szacunkowej ilości wniosków. Średnia ta wynosi 250. Dla większych ilości możemy przedłużyć ocenę jeszcze dwukrotnie. W badanym przez Lewiatan działaniu 1.2 mieliśmy dodatkowy miesiąc przestoju, w związku z dodatkową interpretacją prawną Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jako że w naszej ocenie wszystkie kolejne konkursy będą wiązały się z wpływem ponad 300 wniosków, zmieniliśmy kryteria oceny formalnej. Aktualnie oceniany konkurs będzie rozstrzygnięty zauważalnie szybciej, mimo gigantycznej ilości wniosków.

Eksperci zwrócili też uwagę na brak dokładnych ram czasowych, dla poszczególnych etapów naboru. Dlaczego nie można ich określić?

– Ramy czasowe są. Z reguły podana jest liczba bazowa dni oceny "w warunkach idealnych" i opisuje tylko dni pracy nad wnioskami. Czas oczekiwania na odpowiedź od przedsiębiorcy wstrzymuje bieg tego terminu, a niekiedy czekamy na odpowiedź ponad miesiąc. Niestety doświadczenie pokazuje, że narastająca liczba wniosków odbiega od naszych prognoz. Obecnie wydłużamy przewidywane terminy oceny, żeby przedsiębiorcy nie czuli się wprowadzani w błąd. Z drugiej strony, jeżeli mamy etap oceny merytorycznej i przy najbardziej skomplikowanych technologicznie projektach bazujemy na ekspertyzach zewnętrznych, termin oceny w dużej mierze zależy od eksperta zewnętrznego. Jeśli nawet kilka procent projektów idzie na ocenę zewnętrzną, musimy czekać z ogłoszeniem wyników na dokonanie wszystkich ocen.

Lewiatan oceniał konkurs ogłoszony w styczniu ubiegłego roku. Co od tamtej pory zrobiła Agencja, żeby ułatwić przedsiębiorcom aplikowanie o dotacje?

–Wspomniane przesunięcie ciężaru z oceny formalnej na merytoryczną właśnie przynosi efekty w postaci skrócenia oceny formalnej. Dodatkowo warto pamiętać, iż Lewiatan mówi w imieniu przedsiębiorców aplikujących o środki. Z ich punktu widzenia idealnym rozwiązaniem byłoby krótkie podanie i środki za tydzień na koncie. Niestety, istniejący porządek prawny zmusza nas do zachowania czasochłonnych elementów procedury oceny i przydziału środków. Jest to pomoc publiczna z podatków wszystkich obywateli na rzecz jednego konkretnego przedsiębiorcy, w naszej części kraju pomoc stanowi też wyjątkowo wysoką cześć inwestycji - do 70% a to powoduje dodatkowe wymogi. Ten styk pieniędzy publicznych i prywatnych jest niezwykle wrażliwy. Czasem lepiej dokładnie przygotować przedsiębiorcę do podpisania umowy, niż odebrać pomoc publiczną z odsetkami.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski