Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje z MUP w Lublinie: Dostają wsparcie, firma działa przez rok. Co potem?

Ewa Pajuro
Radosław Haponiuk przeznaczył dotację na otwarcie sklepu
Radosław Haponiuk przeznaczył dotację na otwarcie sklepu Jacek Babicz
Miejski Urząd Pracy w Lublinie postanowił sprawdzić, czy firmy, które powstają dzięki dotacjom, działają dłużej niż wymagane 12 miesięcy. Na tapetę wziął rok 2011, gdy wsparcie na założenie działalności gospodarczej przyznał 187 osobom. Okazuje się, że 12 z nich wróciło do rejestru bezrobotnych.

- Naszym zdaniem to bardzo dobry wynik - komentuje Monika Różycka-Górska, rzeczniczka prasowa MUP w Lublinie. - Badanie pokazało, że pomimo upływu wymaganego okresu prowadzenia działalności gospodarczej, 175 osób nie rezygnuje z biznesu. Myślę, że świadczy to o tym, że dotacje są efektywną metodą walki z bezrobociem - dodaje.

Jedną z osób, które w 2011 r. skorzystały z pomocy MUP w Lublinie, jest Radosław Haponiuk. - Otrzymałem ponad 19 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom otworzyłem i wyposażyłem sklep ze sprzętem wspinaczkowym - wspomina.

Podkreśla, że zastrzyk gotówki z urzędu bardzo mu pomógł, nie wystarczył jednak na zakup całego sprzętu. - Miałem własne oszczędności, a dodatkowo wziąłem też kredyt - mówi.

Pan Radosław zamierza dalej prowadzić działalność. - W przyszłym miesiącu zacznę płacić wyższy ZUS, branża jest trudna, ale spróbuję się utrzymać - zapewnia.

Bardziej sceptycznie do całej sprawy podchodzi Dariusz Jodłowski, prezes Związku Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny "Lewiatan". - Wśród firm, które powstają dzięki dotacjom, są oczywiście przykłady prężnie rozwijających się biznesów. Są jednak także działalności, które zostały zawieszone albo nie generują żadnego zysku, a mimo to nadal funkcjonują w statystykach - komentuje.

I proponuje: - Warto zadać pytanie, ile z tych firm tworzy nowe miejsca pracy, ile płaci podatki itd.?

MUP w Lublinie przyznaje, że nie ma tak szczegółowych danych. - Dla nas istotny jest jednak sam fakt, że zdecydowana większość osób, które otrzymały wsparcie, nie wróciła do rejestru bezrobotnych. Badanie chcemy powtórzyć za rok, by sprawdzić, jak te osoby radzą sobie po upływie ponad dwóch lat od założenia firmy - zapowiada Różycka-Górska.

Średnia wysokość dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w MUP w Lublinie w 2011 r. wynosiła 16,5 tys. zł. Po wsparcie sięgały najchętniej osoby z wyższym wykształceniem (93 na 187). Najpopularniejszy rodzaj działalności to handel oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Małe natomiast było zainteresowanie dotacjami w sektorze budownictwa.

W 2012 r. urząd przyznał ogółem 371 dotacji, a w 2013 (do 30 czerwca) - 282.

Pomoc dla mikroprzedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej (z MUP lub PUP w Lublinie), mogą skorzystać z fachowych porad biznesowych. Pomoc w tym zakresie oferuje MUP w Lublinie w ramach projektu "Konsultant Lubelskiego Przedsiębiorcy". Oferta skierowana jest do firm działających w branżach: ochrona środowiska, informatyka, logistyka, budownictwo i turystyka. Więcej informacji: www.mup.lublin.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski