Dożynki Wojewódzkie 2024
Lotnisko trawiaste w Radawcu w niedzielę (8 września) przeżyło prawdziwe oblężenie. Wszystko z powodu wielkiego święta rolników, a mianowicie dożynek województwa lubelskiego 2024. Po ciężkiej pracy na polu i żniwach przyszedł czas na podsumowanie tegorocznych plonów i odpoczynek. Uroczystość rozpoczęła się od korowodu z wieńcami dożynkowymi. Później odbyła się msza św. i ceremoniał dzielenia chleba. Każdy z uczestników dożynek mógł poczęstować się kawałkiem pieczywa.
- Żyjemy w zwariowanych czasach, chce nas się zmienić. A ten porządek świata jest od wieków. Rolnik jest najważniejszym zawodem w każdym kraju. To on daje żywność. Do lekarza chodzimy raz w roku, do księdza może co tydzień, a jest jedna rzecz, z którą spotkamy się minimum 3 razy dziennie - to chleb. Chleb powszedni, który jest wypracowany ciężkimi rękoma polskiego rolnika - dziękował rolnikom podczas dożynek marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarki.
Zobacz naszą fotorelację z dożynek wojewódzkich 2024
Tłumy przyciągnęło pyszne jedzenie i dobra zabawa
Muzykę było słychać już z sąsiedniej miejscowości, stoiska przyciągały zapachem, a także licznymi atrakcjami dla dzieci. Do każdych tworzyły się kolejki. Koła Gospodyń Wiejskich stanęły na wysokości zadania i przygotowały aromatyczne, regionalne, ale też tradycyjne dania. Na stołach nie zabrakło forszmaku, ale swoje miejsce znalazły też pierogi z kaszą, mięsem i ruskie. Oczywiście można było posilić się żurkiem, bigosem i grochówką oraz świeżym chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem. A na stoiskach chociaż królowały podobne dania, to każde smakowało inaczej. Jedno je łączyło. Wszystkie były pyszne i po zjedzeniu wywoływały uśmiech na twarzy. Przy stoisku spotkaliśmy Pana Adama:
- Takie pierogi z kaszą robiła moja babcia. Kiedy do niej przyjeżdżałem zawsze je podawała, to moje wspomnienie z dzieciństwa. Teraz przyjeżdżam tutaj i ten smak przenosi mnie w czasie - wspominał.
Przechodząc obok stoisk z jedzeniem wiele razy można było usłyszeć podobny zachwyt.
A po obiedzie był czas na deser. A do wyboru ciastka, serniki, rogaliki, drożdżowe bułeczki, pączki. One także wywoływały masę wspomnień.
Najpiękniejszy wieniec dożynkowy
Dożynki to czas kultywowania tradycji, nie tylko tej kulinarnej, ale także kulturalnej. Każde Koło Gospodyń przygotowało prawdziwe działa sztuki – to wieńce dożynkowe, a raczej rzeźby z plonów ziemi, ale także przystrojone stoiska. Tam również nie brakowało rękodzieła, figurek ze słomy i kolorowych obrusów z haftami. Panie także ubrane były w tradycyjne stroje. A one są niepowtarzalne, bo każde koło ma swój. Przygotowania do tego święta były pracochłonne.
Koło Gospodyń Wiejskich Konopnica swój wieniec przygotowywało przez 2 miesiące, w konstrukcji budynku pomogli mężowie. Aby dopracować jego szczegóły były na warsztatach w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tak powstała mała zagroda wiejska, gdzie każdy detal został misternie wykonany.
- Pomysł powstał już w zeszłym roku, więc zaczęłyśmy działać. Przypominałyśmy sobie jak u babci było, jak wygląda to w skansenie. W muzeum podczas warsztatów uczyłyśmy się robić pająki i inne wycinanki. Koleżanka lepiła garnuszki z gliny, aby pasowały - opowiadały o powstaniu wieńca dożynkowego Pani Wiola i Żaneta.
Po ocenie 30 wieńców komisja konkursowa przyznała nagrody
w kategorii wieńce tradycyjne:
- I miejsce – Powiat Bialski – Sołectwo Dębów
- II miejsce – Powiat Krasnostawski – KGW Razem
- III miejsce – Powiat Rycki – KGW w Moszczance
wyróżnienia:
- Powiat Chełmski – Monika Kowalczuk i Barbara Mękal
- Powiat Puławski – KGW w Zagrodach
- Powiat Parczewski – KGW w Antopolu
w kategorii wieńce współczesne:
- I miejsce – Powiat Parczewski – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamojskiego w Jabłoniu
- II miejsce – Powiat Kraśnicki – KGW z Łychowa Szlacheckiego
- III miejsce – Powiat Zamojski – delegacja OSP z Michalowa
wyróżnienia:
- Powiat Opolski – uczniowie Technikum Ogrodniczego Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Konarskiego w Opolu Lubelskim
- Powiat Tomaszowski – KGW i mieszkańcy Hubinka
- Powiat Łęczyński – KGW Piotrówek Drugi
Zwycięski wieniec w kategorii tradycyjny będzie reprezentował województwo lubelskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich.
Na scenie zagrały gwiazdy polskiej muzyki
Jak świętowanie to też muzyka i tańce. Na scenie pojawiły się zespoły ludowe, które miały przedstawienie artystyczne. Do tańców zachęca zespół Defis znany m.in. z hitów takich jak "Niespotykany kolor" i "Jeszcze raz". Święto plonów nie może odbyć się bez znanego góralskiego zespołu Future Folk, którego wokalistą jest Staszek Karpiel-Bułecka. A jako gwiazda wieczoru wystąpi Ania Dąbrowska, która pochodzi z naszego regionu, a dokładniej z Chełma. Wokalistka zaśpiewa razem z publicznością "Nigdy więcej nie tańcz ze mną", "Serce nie sługa" oraz "Z tobą nie umiem wygrać".
Organizatorami Dożynek Wojewódzkich 2024 byli: Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Kurier Lubelski objął wydarzenie patronatem medialnym.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?