Dress code dla nauczyciela. Czy przepisy regulują jaki ma być strój nauczyciela? Jak powinien ubierać się nauczyciel w szkole?

Jak powinien ubierać się nauczyciel? Co na to przepisy?
Jak powinien ubierać się nauczyciel? Co na to przepisy? Wavebreakmedia/GettyImages
Czy nauczyciela w szkole obowiązuje dress code? Jak powinien ubierać się nauczyciel, a czego zdecydowanie unikać? Czy przepisy regulują kwestię nauczycielskiego stroju? Szkoła może wymagać, aby jej pracownik ubierał się estetycznie, schludnie i przyzwoicie. I nic ponadto. Szczegóły nauczycielskiego ubioru zależą już od gustu i preferencji samego pedagoga. Jak to wygląda w praktyce?

Spis treści

Czy szkoła może wymagać określonego stroju?

Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. A przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Prawo nie pozwala jednak szkole na ingerencję w wygląd ucznia, czyli np. fryzurę, kolor włosów, malowanie paznokci czy makijaż.

Jak powinien ubierać się nauczyciel?

Jak to wygląda w kwestii nauczycieli? Żadne przepisy nie określają sposobu ubierania się pedagoga. Swoje oczekiwania w tej kwestii dyrektor może wyrazić ewentualnie w formie uprzejmej prośby czy sugestii, ale ich realizacja zależy tylko od dobrej woli nauczyciela. W żadnym razie szef placówki nie powinien naciskać na zmianę sposobu ubierania nauczyciela, jeśli ten nie „nosi się nieprzyzwoicie”.

Dyrektor nie ma też prawa do ingerowania w wygląd pedagoga: fryzurę, makijaż, ewentualne tatuaże czy kolczyki. Tego rodzaju działanie może być bowiem potraktowane jako mobbing i konsekwencje prawne. Kwestie obowiązującego stylu ubierania w placówce można omówić podczas rekrutacji pracownika.

Nauczyciele i nauczycielki z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że ich styl ubierania może mieć wpływ na to, jak są postrzegani przez uczniów. I właśnie strój pedagoga może być również „narzędziem” jego pracy. Nauczyciel, który chce zbudować dystans i sprawiać wrażenie surowego i wymagającego, może budować taki wizerunek również za pomocą formalnego, oficjalnego stroju.

Pedagog, któremu zależy na bliskim kontakcie z uczniami, otwartej i partnerskiej relacji, z pewnością zamiast stroju oficjalnego, wybierze raczej styl casualowy, tzw. sportową elegancję czy nawet artystyczny look. Wszystko jest kwestią dobrego smaku i wyczucia.

Czego nie wypada nosić do szkoły? Głębokie dekolty i krótkie spódniczki na cenzurowanym

O ile nauczycielowi, który niespecjalnie przywiązuje wagę do ubioru, można najwyżej zarzucić niedbalstwo czy niechlujność, tak nauczycielki muszą liczyć się z dużo bardziej krytyczną oceną. A ta dotyczyć może zarówno zbyt głębokich dekoltów, niewystarczającej długości spódnic i sukienek, zbyt przezroczystych tkanin.

Chodzi o to, aby nauczycielka nie była odbierana jako osoba wyzywająca, czy nawet wulgarna. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się naprawdę rzadko i dziś nie przypominam sobie, aby w naszej szkole pojawiał się taki problem. Nauczyciele dla własnego komfortu ubierają się w sposób stonowany, uniwersalny i klasycznie. Młodsza kadra wybiera stroje najczęściej w stylu, który nazwałabym sportową elegancją – mówi dyrektorka jednego z poznańskich liceów.

Dodaje też, że każde ewentualne zwrócenie uwagi odnośnie sposobu ubierania, powinno być delikatne i taktowne.

Jak zatem komponować „bezpieczny” strój do pracy w szkole? Styliści radzą, aby postawić na solidną, klasyczną bazę, którą można uzupełniać o różnorodne dodatki. Mogą to być np. jeansy i koszule z kołnierzykiem, bawełniane proste bluzki z niewielkim dekoltem, casualowe marynarki czy klasyczne kardigany. Sprawdzą się spódnice i sukienki o prostym kroju i długości do kolan. Buty powinny być przede wszystkim wygodne, a do tego uniwersalne – np. czółenka, baleriny lub klasyczne sneakersy. Męską służbową szafę też warto oprzeć o jeansy o klasycznym kroju, koszule, koszulki polo, sportowe marynarki, czy casualowe swetry.

Czy pedagoga, tak jak ucznia, obowiązuje stój galowy?

Szkolne regulaminy wymagają od uczniów, aby na szkolne uroczystości zakładać strój galowy. Niektóre placówki mają nawet wytyczne, wykluczające jeansy i oczekują od chłopców zakładania wizytowych spodni i obuwia oraz białej koszuli. Dziewczęta mają natomiast zakładać białe bluzki i ciemne (czarne lub granatowe) spódnice.

My jesteśmy rozliczani z tego, czy ktoś na apel przychodzi w ciemnych jeansach albo czy jego spodnie nie są za bardzo sportowe, a tymczasem nauczyciele ubierają się na uroczystości zupełnie dowolnie. Czy to jest sprawiedliwe? - pyta rozżalony siódmoklasista Paweł.

I ma sporo racji. Choć tutaj też nie ma prawnych wytycznych, istnieje społeczna umowa, dotycząca szkolnych uroczystości. Na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, a także na apele i akademie, warto wybrać klasyczny ubiór:

Idealne będą ciemne spodnie, elegancka koszula oraz szpilki lub czółenka. Taki strój dobrze uzupełni prosta torebka, zegarek oraz drobna biżuteria. Twój ubiór powinien mówić, że jesteś profesjonalistką i można Ci zaufać. Inna stylizacja pasująca na tę okazję może składać się z ciemnej, ołówkowej spódnicy, jasnej bluzki z kołnierzykiem oraz butów na obcasie. Dodatki powinny być eleganckie i stonowane – radzą styliści.

Mundurek dla nauczyciela? Ten pomysł nie przeszedł

Kilka lat temu w przestrzeni publicznej pojawił się temat wprowadzenia dress code dla nauczycieli. Posłanka Maria Nowak zaproponowała wprowadzenie poprawki do prawa oświatowego, która określałaby ramy nauczycielskiego stroju. Miał on bazować na garsonkach, żakietach i marynarkach. Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwiły się związki zawodowe nauczycieli i ostatecznie takie zapisy nie zostały wprowadzone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji