Droga na szczyt zaczyna się w przedszkolu – płocki system szkolenia przyszłych gwiazd

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Akademia Młodych Sportowców – system funkcjonowania szkolenia młodych szczypiornistów uprawiających piłkę ręczną w Płocku, który od lata pozwala ORLEN Wiśle Płock bić się o najwyższe cele w rozgrywkach seniorskich i młodzieżowych. Droga do sukcesu wiedzie przez pasję i wieloletnią tradycję, a utworzenie ich fundamentów jest możliwe przy wsparciu PKN ORLEN, poprzez organizację rozgrywek ORLEN Handball Mini Ligi.

Płock - stolica polskiej piłki ręcznej - miasto, z którego pochodzi jeden z najlepszych zespołów szczypiorniaka w Polsce i w Europie - ORLEN Wisła Płock. Klub od 1990 roku nieprzerwanie znajduje się na podium mistrzostw Polski. Swoją pozycję zawdzięcza specyficznemu klimatowi miasta. W Płocku, wiele rzeczy podporządkowanych jest piłce ręcznej, a handball w niektórych szkołach wypiera z lekcji wychowania fizycznego dużo popularniejszą piłkę nożną. Szkolenie młodzieży i inwestycja w przyszłość sprawiają, że juniorskie zespoły ORLEN Wisły co roku rywalizują o najwyższe miejsca w Polsce, a wielu zawodników z płockiej "kuźni" można obserwować na co dzień na polskich i europejskich parkietach.

Funkcjonowanie płockich drużyn juniorskich jest rozdzielone na trzy etapy. Pierwszy z nich to Płocka Akademia Piłki Ręcznej, która selekcjonuje i przedstawia podstawowe zasady gry w piłkę ręcznej dla najmłodszych dzieci z przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych. Drugim etapem jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej działające od wyższych klas szkoły podstawowej do roczników juniora młodszego. Do klubu SPR Wisła Płock trafiają dopiero najstarsi juniorzy. Wówczas rywalizują w turniejach juniorskich, ale też grają w drugiej drużynie ORLEN Wisły Płock, co pozwala im na wspólne treningi z niektórymi graczami pierwszego zespołu.

Droga na szczyt zaczyna się w przedszkolu – płocki system szkolenia przyszłych gwiazd

Tradycja i pasja kluczami do sukcesu

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej jest kluczowym momentem w etapie szkolenia młodych zawodników. Trenerzy otrzymują dzieci zaznajomione z piłką ręczną i jej podstawowymi zasadami, ale dopiero na tym poziomie poznają szczegółowe tajniki szczypiorniaka i przez lata wdrażają się, by w pewnym momencie móc bezproblemowo wejść na poziom seniorski.

Dzieci, które do nas przychodzą są po wczesnym etapie szkolenia, po wczesnej selekcji w klasach sportowych – znają podstawy piłki ręcznej, ale wdrażamy ich w systemy obronne i wszystkie zagrywki. W juniorach młodszych są to treningi zbliżone już do zajęć seniorów - powiedział Łukasz Świątek, prezes SKF Wisła Płock.

Droga na szczyt zaczyna się w przedszkolu – płocki system szkolenia przyszłych gwiazd

Obecnie w strukturach SKF-u trenuje około 160 zawodników, a na wcześniejszym etapie jest dodatkowo 60-80 młodych adeptów piłki ręcznej. Zajęcia prowadzone są przez siedmiu trenerów w pięciu kategoriach wiekowych - dzieci (rocznik 2010), młodzik (2008 i 2009) oraz junior młodszy (2006 i 2007). Młodzieżowe drużyny SKF Wisły Płock czy ORLEN Wisły Płock, gdzie tylko się pojawiają, zaliczane są w gronie faworytów do końcowego sukcesu. W minionym sezonie zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski juniorów, a sam turniej organizowany był w płockiej Orlen Arenie. Na starcie bieżących rozgrywek wystartowali natomiast m.in w turnieju Lion Cup w Legnicy. W zmaganiach wzięły udział trzy roczniki, z czego młodzicy zdobyli pierwsze miejsce, a juniorzy młodsi drugie.

Dzieci są wychowane od małego w zamiłowaniu do piłki ręcznej. Mają wzorce, z których mogą czerpać, w postaci pierwszej drużyny ORLEN Wisły Płock. Wszyscy są nauczeni w Płocku, że chcą trenować i dążyć do tego, by grać w pierwszym zespole - dodał Łukasz Świątek.

Droga na szczyt zaczyna się w przedszkolu – płocki system szkolenia przyszłych gwiazd

ORLEN Handball Mini Liga początkiem wielkich karier

PKN ORLEN od lat stawia na sportową edukację całych pokoleń, sponsorując sport amatorski i zawodowy. Wspiera m.in. lekką atletykę, siatkówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną i motosport. Koncern organizuje szereg własnych inicjatyw, propagujących aktywność fizyczną i dostarczających sportowych emocji. Nie bez znaczenia jest też zatem rola ORLENU - tytularnego sponsora pierwszej i drugiej drużyny SPR Wisły Płock, w wychowywaniu i szkoleniu młodych szczypiornistów.

Wsparcie sponsorów w dzisiejszych czasach jest najważniejszą rzeczą. Bez pieniędzy ciężko jest organizować jakikolwiek sport. Nawet jak mówimy o zajęciach rekreacyjno-sportowych, one zawsze będą rozbijać się o pieniądze – sprzęt, obiekty, nie mówiąc o opłatach za pensje trenerskie czy udział w rozgrywkach – to z roku na rok generuje coraz większe koszty. Mamy to szczęście w Płocku, że posiadamy ogromnego sponsora, który jest z nami od wielu lat i zawsze możemy liczyć na jego wsparcie nie tylko w przypadku pierwszej drużyny, ale też grup młodzieżowych, a przez lata był też sponsorem jednego z największych projektów, który w Płocku powstał dla najmłodszych sportowców – Orlen Handball Mini Ligi - powiedział Michał Skórski, trener juniorów i ORLEN Wisły II Płock.

To właśnie Orlen Handball Mini Liga jest turniejem znacząco wyróżniającym Płock na sportowej mapie Polski w piłkę ręczną. Turniej został zapoczątkowany w 2006 roku i przez lata zrzeszał setki dzieci, które rok w rok brały udział w zawodach sportowych. Do Płocka przyjeżdżały dzieci od trzeciej do szóstej klasy szkoły podstawowej, nie tylko z miasta, ale i z regionu - Bodzanowa, Sierpca, Radzanowa i wielu innych ośrodków, gdzie na lekcjach wychowania fizycznego wpajane było zainteresowanie handballem. Niestety, rozgrywki, z powodów pandemii koronawirusa, na pewien czas musiały zostać wstrzymane, ale wszystko wskazuje na to, że niebawem ruszą od nowa w odświeżonym formacie.

Droga na szczyt zaczyna się w przedszkolu – płocki system szkolenia przyszłych gwiazd

W ostatnim czasie z powodów pandemicznych nie udało się tych rozgrywek kontynuować, ale robimy wszystko, by wróciły już od stycznia w nowej odsłonie. Jest to dla nas projekt niezwykle cenny i istotny, a bardzo dużym wsparciem jest dla nas firma PKN ORLEN. - zapowiedział Michał Skórski.

Warunki w Płocku do uprawiania piłki ręcznej są naprawdę przyszłościowe - trzy dostosowane do dzisiejszych czasów obiekty sportowe: Orlen Arena, hala Zespołu Szkół Technicznych "Siedemdziesiątka" oraz popularny "Blaszak" przy Zespole Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza. Do tego cztery klasy sportowe w różnych szkołach miasta, kładące nacisk na szczypiorniaka już od czwartej klasy podstawówki, a także wsparcie i ambitne projekty organizowane wspólnie z PKN ORLEN. Płocka piłka ręczna będzie się rozwijać dalej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Droga na szczyt zaczyna się w przedszkolu – płocki system szkolenia przyszłych gwiazd - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski