Drużyna ICSiR Start Lublin mistrzem Polski w goalballu. Zobacz zdjęcia

Drużyna Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji Start Lublin, zdobyła złoty medal mistrzostw Polski Polski w goalballu. Finałowe zawody w dniach 5-7 lutego, odbyły się w hali sportowej, przy ul. Piłsudskiego 22 w Lublinie. Srebro przypadło ekipie z Bierutowa, natomiast na najniższym stopniu podium stanął zespół z Lasek.

Lublinianie, podopieczni trenera Sebastiana Michailidisa sięgnęli także po nagrody indywidualne. Marek Mościcki został królem strzelców, natomiast Jakuba Ogonowskiego wybrano najlepszym obrońcą turnieju. Z kolei najwszechstronniejszym zawodnikiem został uznany Marcin Czerwiński z Lasek.

W ramach lubelskiej imprez, oprócz finałowego turnieju mistrzostw Polski 2020 mężczyzn, rozegrano pierwszy turniej mistrzostw kraju 2021 kobiet oraz zmagania w II lidze mężczyzn. W rywalizacji pań najlepsza okazała się ekipa z Krakowa, wyprzedzając drużynę Okej Lublin oraz żeński zespół z Lasek. Z kolei turniej II ligi wygrał Kraków I, przed Bydgoszczą I oraz Bydgoszczą II.

Goalball w tradycyjnej, halowej odmianie to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena. Początkowo miała służyć jako forma rehabilitacji inwalidów wojennych, obecnie jest to dyscyplina paraolimopijska, uprawiana w wielu krajach świata zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Najlepsi potrafią rzucać piłką, wprawiając ją w ruch z prędkością do 80 km/h. Drużyna broniąca ma wtedy ułamek sekundy na zlokalizowanie i obronienie rzutu, polegając tylko na słuchu. Drużyna ICSiR Start Lublin od wielu lat należy do ścisłej czołówki krajowej. Od 1995 roku lublinianie wielokrotnie sięgali po tytuł mistrzów Polski, wychowując do tego wielu reprezentantów Polski.