MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa przy Lipowej. Ratusz przedstawił nowe rozwiązania dotyczące przebudowy arterii

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Żadne drzewo nie zostanie wycięte, a do przesadzenia zostały cztery – taki jest nowy „plan” na przebudowę ul. Lipowej
Żadne drzewo nie zostanie wycięte, a do przesadzenia zostały cztery – taki jest nowy „plan” na przebudowę ul. Lipowej Łukasz Kaczanowski
Żadne drzewo nie zostanie wycięte, a do przesadzenia zostały cztery – taki jest nowy „plan” na przebudowę ul. Lipowej. We wtorek przedstawiciele ratusza spotkają się z mieszkańcami aby dyskutować o zieleni na przebudowywanej ulica. Od środy za to kierowcom będzie jeszcze trudniej jeździć po Al. Racławickich.

- Do wycinek mamy zero drzew. Nie wycinamy żadnego – podkreśla Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. W poniedziałek ratusz przedstawił ostateczny wariat dotyczący wycinek i przesadzeń drzew w związku z przebudowa ul. Lipowej. Przeciwko usuwaniu drzew zaprotestowali mieszkańcy.

Z 30 zrobiło się 8

Pierwotny projekt zakłada, że z ul. Lipowej zniknie 30 drzew. Z czego do wycinki przeznaczono 11 drzew, a kolejnych 19 miało być przesadzonych. Później – po protestach ze strony mieszkańców i ekologów - te plany skorygowano. „Oszczędzono” 10 drzew: do przesadzenia zakwalifikowano 14 a do wycinki 6 drzew.

Uwaga kierowcy. Ulica Lipowa w Lublinie zamknięta. Są utrudn...

31 maja (niedziela) firma przebudowująca ulice zaczęła przesadzać drzew. Taki los spotkał cztery lipy. Akację wstrzymano po protestach mieszkańców a ratusz następnie obiecał, że żadne drzewo przy ul. Lipowej nie będzie wycięte.

- Kłopot mamy z drzewem rosnącym na wysokości przy ul. Sztajna. Możemy je ocalić. Ale mamy dylemat czy należy to zrobić ze względów bezpieczeństwa. Warto nad tym podyskutować – dodaje Szymczyk.

Pozostawienie drzewa oznaczałoby rezygnację z wysepki na przejściu dla pieszych. Ale jednocześnie planowana tam do ustawienia sygnalizacja świetlna działałaby przez całą dobę.
- To drzewo jest częściowo uschnięte – dodaje Stanisław Wydrych, z-ca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów.
Aby uniknąć wycinek i przesadzeń drzew ratusz zdecydował się zmienić projekt przebudowy. Z jednej strony inaczej poprowadzone mają być sieci podziemne (będą bliżej siebie a niektóre mają przebiegać pod korzeniami drzew). Z drugiej zmieni się geometria jezdni.

Zwężona ma być m.in. wysepka na przejściu dla pieszych na wysokości ul. Okopowej i Skłodowskiej. Pozwoli to na pozostawienie w obecnym miejscu rosnącą tam lipę, której ekolodzy nadali imię „Krzysztof”. – Na Lipowej powstanie w tym miejscu rodzaj wybrzuszenia – opisuje Wydrych.

Przebudowa z protestem. Ekolodzy mówią „nie” usuwaniu drzew ...

Skrócona, z 70 do 40 metrów, zostanie długość nowego prawoskrętu, który pozwoli wjechać z Lipowej w ul. Ofiar Katynia. Budowa tego pasa będzie wiązała się z koniecznością przesadzeń czterech drzew. To jedyne drzewa jakie mają jeszcze zniknąć z Lipowej. – Pień największego z nich ma 8 centymetrów średnicy – wskazuje Szymczyk.
Zmieni się też geometria wyjazdu z ul. Ofiar Katynia w prawo w ul. Lipową. – Będzie on bardziej ostry niż wcześniej planowaliśmy – mówi Wydrych.

We wtorek o zmianach przedstawiciele ratusza będą rozmawiali z mieszkańcami ul. Lipowej. Początek „spaceru” po przebudowywanej ulic o godz. 18 na skwerze Z. Hołdy.

Trudniej po Racławickich

Od środy (24 czerwca) zmieni się organizacja ruchu na ok. 300-metrowym odcinku na Al. Racławickich między Legionową a Głowackiego. - Zostaną wyłączone z ruchu dwa pasy po stronie Wojskowego Szpitala Klinicznego. Ruch będzie odbywał się w dwie strony pozostałymi pasami – zapowiada Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Powód? Przebudowa kanalizacji deszczowej oraz sieci podziemnych. - Zachowana będzie możliwość wyjazdu z ul. Legionowej oraz wjazdu i wyjazdu z ul. Spadochroniarzy i Głowackiego, a także dojazd do 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego i Hotelu Młyn – precyzje Jędrek. I uzupełnia: - Zatoka przystankowa Liceum im. Staszica 01 zostanie wyłączona z ruchu, a przystanek tymczasowy wyznaczony w pobliżu ul. Poniatowskiego. Ruch po chodnikach będzie się odbywał bez większych zmian, przy czym nie będzie funkcjonować przejście dla pieszych w pobliżu ul. Głowackiego.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski