Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa w parku Ludowym opasane taśmą. Znamy przyczynę

Małgorzata Szlachetka
- Opaski mają charakter identyfikacyjny, między innymi dla okazów o większym znaczeniu przyrodniczym.  Na pewno nie są związane z wycinką drzew - mówi Joanna Bobowska z UM Lublin
- Opaski mają charakter identyfikacyjny, między innymi dla okazów o większym znaczeniu przyrodniczym. Na pewno nie są związane z wycinką drzew - mówi Joanna Bobowska z UM Lublin Małgorzata Genca
W parku żyje ok. 40 gatunków ptaków lęgowych oraz nietoperze, jak gacek brunatny i nocek rudy. Inwentaryzacja przyrodnicza to kolejny krok zbliżający nas do remontu parku Ludowego.

W poniedziałek Czytelnik zaalarmował nas, że pnie wielu drzew w parku Ludowym są opasane niebieską taśmą. - Czy to jest już wstęp do wycinki? Komu przeszkadzają te drzewa? - niepokoił się.

Sprawdziliśmy. Zarówno ratusz, jak i firma LubCom, która jest autorem koncepcji remontu parku Ludowego, zaprzeczyły, że chodzi o wycinkę. - W ten sposób zaznaczyliśmy drzewa ważne w czasie inwentaryzacji przyrodniczej, bo na przykład były na nich gniazda, albo dziuple - mówi Ryszard Bryła, szef spółki LubCom. I zapewnia, że taśmy zostaną usunięte.

- Opaski na pewno nie są związane z wycinką drzew, bo w tej kwestii żadne decyzje na chwilę obecną nie zapadły. Biuro projektowe jest w trakcie opracowania projektu gospodarki drzewostanem - dopowiada Joanna Bobowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Czy to oznacza, że żadne z oznaczonych drzew nie zostanie wycięte? Ryszard Bryła przyznał w poniedziałek, że nie może tego zapewnić. Przypomnijmy, że już w lipcu 2016 r. szef spółki LubCom mówił na łamach Kuriera: - Szacujemy, że do wycinki ze względu na stan zdrowia będzie około 500 z 2300 drzew. Kolejne 800 drzew przeznaczymy do leczenia.

Nietoperze z Ludowego W ubiegłym tygodniu zakończyła się inwentaryzacja przyrodnicza w parku Ludowym. Obserwacje o różnych porach dnia odbywały się od połowy lipca ubiegłego roku.

- Stwierdziłem obecność około 40 gatunków ptaków lęgowych - informuje Robert Bijas, fotograf przyrody, który prowadził inwentaryzację.

Na podstawie obserwacji gniazd i ptasich odchodów stwierdził obecność pary krogulców, wilg, srok, dzięciołów dużych oraz dzięciołów zielonych. Poza tym zauważył kosy(5 gniazd), grzywacze (25 zajętych gniazd), szpaki (ok. 15 gniazd i dziupli), czy kwiczoły (ok. 10 gniazd).

- Bażant złożył jaja w trawie, blisko chodnika - dodaje Bijas.

Potwierdziło się też, że w parku Ludowym mieszkają nietoperze. - Odgłosy nietoperzy namierzałem korzystając z detektora ultradźwięków, z wyglądu przypominającego stary typ telefonu komórkowego. Od razu je nagrywałem - wyjaśnia Robert Bijas.

- Na tej podstawie udało się stwierdzić obecność ssaków z rzędu nietoperzy, jak karlik malutki, karlik większy, gacek brunatny i nocek rudy - wylicza.

Nasz rozmówca dodaje, że dzięki noktowizorowi obserwował zachowania nietoperzy w parku Ludowym. - Te zwierzęta zajmują dziuple opuszczone przez ptaki, ale też chowają się w załomach kory - wyjaśnia Bijas.

Udało się też zauważyć zająca, żabę trawną i zaskrońca.

Kiedy zacznie się remont?

- Projekt budowlany dla parku Ludowego, przekazany przez projektantów, jest obecnie weryfikowany przez naszych inspektorów. Po zakończeniu tych prac Wydział Inwestycji i Remontów będzie mógł wystąpić o pozwolenie na budowę - zapowiada Joanna Bobowska z UM Lublin.

W wakacje ma być gotowy „projekt wykonawczy”. Procedury związane z wyłonieniem wykonawcy mają potrwać około pół roku, remont 1,5 roku. Na park w nowej odsłonie poczekamy do IV kwartału 2019r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski