Dwanaście medali lekkoatletów z Lubelszczyzny w mistrzostwach Polski seniorów. Zobacz zdjęcia

Reprezentanci klubów z województwa lubelskiego wywalczyli dwanaście medali, w tym sześć złotych podczas 97. PZLA Mistrzostw Polski Seniorów. Krajowy czempionat, w dniach 24-26 czerwca odbył się w Poznaniu. W trzydniowych zmaganiach wystąpiło ponad 700 zawodników i zawodników, a impreza była ostatnią krajową szansą na uzyskanie minimum olimpijskiego do Tokio.

Na najwyższym stopniu podium stanął kwartet reprezentantów AZS UMCS Lublin. Paulina Guba triumfowała w konkursie pchnięcia kulą (18,29 m), Daria Zabawska wygrała rzut dyskiem (57,90 m), Malwina Kopron okazała się najlepsza w rzucie młotem (75,42 m), natomiast Marcin Lewandowski został mistrzem kraju w biegu na 1500 m (3:49.49). Złoto przypadło także żeńskiej sztafecie akademickiego klubu, na dystansie 4x400 m.

Dla Pauliny Guby to już dziesiąte złoto seniorskiego czempionatu na stadionie. Mistrzyni Europy z 2018 roku o blisko metr pokonała drugą zawodniczkę w konkursie. – Przekroczyłam 18 metrów, czyli granicę przyzwoitości. Niestety z moim zdrowiem nie jest najlepiej – podkreśla Paulina Guba, kulomiotka AZS UMCS.

Z kolei Marcin został samodzielnym liderem, zarówno pod względem tytułów mistrza Polski na tym dystansie (6), jak i pod względem łącznej liczby medali (9). "Lewy" w dość wolnym biegu na finiszu nie dał się pokonać Michałowi Rozmysowi, wyprzedzając zawodnika z Goleniowa tylko o 0,01 s. – Fajnie jest wygrać, celem są jednak medale imprez światowych. Wizualizuję już sobie Tokio i to piękna perspektywa – mówi Marcin Lewandowski, średniodystansowiec akademickiego klubu.

Dyskobolka Daria Zabawska, broniąca tytułu mistrzyni kraju, prowadziła po rzucie z pierwszej kolejki na 57,90 m. W czwartej serii do liderki zbliżyła się Karolina Urban (AZS-AWFiS Gdańsk), która poprawiła rekord życiowy wynikiem 57,86 m. Urban daleko rzuciła jeszcze w szóstej próbie, ale była ona nieważna. Brąz zdobyła zaś Karolina Sygutowska (ZLKL Zielona Góra) – 52,04 m.

Czwarty złoty krążek w ekipie AZS UMCS przypadł Malwinie Kopron, która została mistrzynią Polski w rzucie młotem. Wychowanka Wisły Puławy wynikiem 75,42 m, umocniła się na pozycji liderki europejskich tabel. Kopron prowadziła od pierwszej serii, w której uzyskała 74,78 m. Później poprawiła się na 75,42 m, umacniając się na prowadzeniu w konkursie. – Czuję pewien niedosyt po tym starcie. Chciałam tutaj w Poznaniu poprawić rekord życiowy, jestem gotowa na rzuty ponad 77 metrów – zaznacza Malwina Kopron, młociarka AZS UMCS. Drugie miejsce po rzucie w szóstej serii na 74,06 m zajęła Anita Włodarczyk (AZS-AWF Katowice). Rekordzistka świata wyprzedziła wicemistrzynię globu Joannę Fiodorow (OŚ AZS Poznań), która w najdalszej próbie uzyskała 72,31 m.

W sztafecie kobiet 4x400 m, Małgorzata Hołub-Kowalik przyprowadziła natomiast na pierwszym miejscu drużynę AZS UMCS. Lublinianki uzyskały czas 3.36,70. Drugie miejsce zajęła sztafeta Optimy Radom (3.39,78), a trzecie ekipa AZS-AWF Kraków (3.40,58).

Szóste złoto było dziełem Dominika Kopcia z Agrosu Zamość, który wygrał bieg na dystansie 100 m. Zamościanin pokonał linię mety w czasie 10,31, wyprzedzając Przemysława Słowikowskiego z AZS-AWF Katowice (10,32) oraz Mateusza Siudę z OŚ AZS Poznań (10,39).

Wicemistrzami kraju zostało natomiast trio AZS UMCS - Izabela Paszkiewicz w biegu na 5000 m (16.05,50), Rafał Fedaczyński w chodzie na dystansie 10 000 m (44.11,98) i Krzysztiof Hołub w biegu na 400 m przez płotki, ustanawiając czasem 50,94 nowy rekord życiowy. Paszkiewicz przegrała tylko z Beatą Topką z ULKS Talex Borzytuchom (16.03,91), Fedaczyński uległ Łukaszowi Niedziałkowi z WLKS Nowe Iganie Siedlce (39.32,52), a 20-letni Hołub Robertowi Brylińskiemu z OŚ AZS Poznań (50,66). – Srebrny medal mistrzostwa Polski seniorów na dychę, czas niezły, więc jestem zadowolony. Nie mogłem oczekiwać więcej – przyznaje Rafał Fedaczyński, wychowanek Unii Hrubieszów.

Srebro przypadło również męskiej sztafecie AZS UMCS, rywalizującej na dystansie 4x400 m. Lublinianie pokonali linię mety w czasie 3.08,41, ulegając jedynie zespołowi OŚ AZS Poznań (3.08,30). Brązowe medale odebrali natomiast akademicy z Katowic (3.11,17).

Na najniższym stopniu podium stanęli ponadto przedstawiciele AZS UMCS: Małgorzata Hołub-Kowaliik (400 m) i Mateusz Kwaśniewski (rzut oszczepem). Hołub-Kowalik pokonała linię mety w czasie 51,77, ulegając Natalii Kaczmarek z AZS-AWF Wrocław (50,94) oraz Justynie Święty-Ersetic z AZS-AWF Katowice (51,52). Z kolei Kwaśniewski posłał oszczep na odległość 76,86 m, przegrywając z Marcinem Krukowskim z Warszawianki Warszawa (83,86 m) i Cyprianem Mrzygłodem z AZS-AWFiS Gdańsk (78,20 m).

W rankingu medalowym triumfował AZS UMCS Lublin, zdobywając jedenaście krążków (5 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe). Lublinianie wyprzedzili OŚ AZS Poznań - 10 medali (4 złote, 3 srebrne i 3 brązowe) oraz AZS-AWF Warszawa - 7 medali (4 złote i 3 brązowe).