Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie firmy chcą przebudować szpital nr 1 przy Staszica

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Pierwsi pacjenci trafią do nowej części placówki  pod koniec 2022 roku
Pierwsi pacjenci trafią do nowej części placówki pod koniec 2022 roku Anna Kurkiewicz/archiwum
Co ciekawe, obie firmy zaproponowały podobne kwoty - ok. 95 mln zł na realizację inwestycji przy Staszica 16. Już na dniach szpital może wyłonić wykonawcę, bo pacjenci mają trafić do nowego obiektu już pod koniec 2022 roku.

To będzie największa część wieloletniej inwestycji, jaką jest przebudowa szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

Postępowanie przetargowe dotyczące realizacji tego zadania jest na etapie oceny formalnej ofert, złożonych przez dwie firmy: Budimex i Warbud.

- Za wykonanie niezbędnych prac rozbiórkowych oraz wybudowanie nowego obiektu oferenci oczekują bardzo zbliżonych kwot (każda opiewa na ok. 95 mln zł), które mieszczą się w założonym przez szpital budżecie. Zasadnicza różnica dotyczy czasu realizacji - pierwsza z firm zapewnia, iż wykona prace o pięć miesięcy szybciej - informuje Anna Guzowska, rzecznik SPSK1.

I zapewnia, że wkrótce poznamy wykonawcę, który niezwłocznie przystąpi do pracy. Pierwsi pacjenci trafią do tej części szpitala pod koniec 2022 roku.

Nowy budynek szpitala ma mieć osiem kondygnacji. Nad ostatnią powstanie lądowisko dla helikopterów.

Budynek będzie funkcjonalnie podzielony na dwie zasadnicze części: tzw. „taras dolny”, na którym zaplanowano blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, szpitalny oddział ratunkowy, intensywną terapię oraz tzw. „taras górny”, gdzie zaplanowano głównie oddziały łóżkowe, które będą przeniesione z dotychczasowych lokalizacji oraz ulokowanie diagnostyki obrazowej, laboratoriów i banku krwi.

Inwestycja przy Staszica 16 obejmuje również prace w zakresie modernizacji zabytkowych, poklasztornych zabudowań, w których obecnie mieści się część jednostek szpitala.

To zadanie zostanie przesunięte do czasu pozyskania dodatkowych źródeł finansowania.

Powodem tej decyzji jest brak wystarczających funduszy. Przypomnijmy, że cztery lata temu szpital otrzymał dotację rządową na inwestycję w kwocie 324 mln złotych.

Jednak w związku ze wzrostem kosztów robót budowlanych w Polsce, szpitalowi obecnie brakuje 118 mln złotych.

- Przesunęliśmy kolejne zadania na następny okres, jeśli zostaną nam pieniądze. Szukamy już innych źródeł i jest szansa, że będą - komentował niedawno dyrektor szpitala dr Adam Borowicz.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Szacuje się, że co trzeci dorosły Polak choruje bądź w przeszłości chorował na jakąś dermatozę. Niektóre choroby skóry można wyleczyć w krótkim czasie, jednak leczenie niektórych to długi proces. Dowiedz się, które dermatozy są najczęstsze i co je powoduje!

To najczęstsze choroby skóry. Nie pozbędziesz się ich w ciąg...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski