Wiosną ubiegłego roku, w trakcie działań wojennych na wschodzie Ukrainy, żołnierz stracił część ręki (do poziomu przedramienia) i część nogi (do poziomu goleni). Ponadto, doznał on urazu głowy. Początkowo, żołnierz ranny w wyniku wojennej zawieruchy hospitalizowany był na Ukrainie. Latem ub. r. przyjechał do Polski specjalnym pociągiem medycznym.
Ukraińcem zajęli się specjaliści SPSK nr 4. Neurochirurdzy przeprowadzili zabieg rekonstrukcji ubytku kości w czaszce mężczyzny. W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji przygotowywano jego kończyny do zabiegu wstawienia protez.
- Poprzez ćwiczenia i naukę chodu wzmacnialiśmy mięśnie pacjenta, przystosowywaliśmy go do poruszania się na wózku. Wcześniej w swojej pracy mężczyzna wykonywał skomplikowane, wymagające precyzji zadania fizyczne – naszym celem było umożliwienie mu częściowego powrotu do zawodu - mówi dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, Kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4.
Zespół lekarzy z lubelskiej placówki zaproponował poszkodowanemu żołnierzowi znalezienie takiej protezy, która będzie najbardziej imitować naturalne ruchy.
Szpital podjął również współpracę z Wielonarodową Brygadą stacjonującą w Lublinie. Z inicjatywy jednostki we wrześniu 2022 r. rozpoczęła się akcja zbierania funduszy dla rannych żołnierzy ukraińskich.
- Był to właściwy moment, aby wyrazić nasze zdecydowane wsparcie dla rannych ukraińskich żołnierzy w toczącej się wojnie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom za ich hojność. Zebrane środki zostały przeznaczone na pomoc rannym ukraińskim żołnierzom, głównie na zakup protez oraz sprzętu medycznego umożliwiającego dalsze funkcjonowanie – zaznacza major Dominika Skrzypczak z Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.
W ramach akcji zorganizowano m.in. Międzynarodowy Koncert Charytatywny „United for Peace”, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku w Filharmonii Lubelskiej. Wydarzenie swoim patronatem objęli m.in. wicepremier i szef MON, Mariusz Błaszczak, jego litewski odpowiednik, Arvydas Anušauskas, lubelscy samorządowcy oraz indywidualni sponsorzy.
Zgromadzone podczas zbiórki środki pozwoliły na pozyskanie dwóch protez: stopy z włókna węglowego, pozwalającą na zmienną dynamikę chodu oraz innowacyjnej protezy przedramienia z zastosowaniem bionicznej ręki, która umożliwia m.in. chwycenie zakupowej torby czy utrzymanie szklanki w ręce. Ich zakup zamknął się w łącznej kwocie 84 tys. zł.
- Przygotowanie protezy przedramienia było pionierskim działaniem w naszym regionie - podkreśla Dyrektor Zarządzający Musi Lublin Radosław Kalinowski.
- Ponad 60 domów przy Dzierżawnej wywłaszczonych. "To wejście z butami w czyjeś życie”
- Jakie trendy rządzą w tym roku na lubelskich studniówkach? Najpiękniejsze kreacje
- 31. Finał WOŚP w Centrum Kultury w Lublinie. Miasto wypełniły czerwone serca
- Trwa finał WOŚP w Galerii Olimp! [ZDJĘCIA]
- Dwa źrebaczki przyszły na świat w ostoi konika polskiego na Roztoczu
- Za nami studniówka lubelskiego Zespołu Szkół Elektronicznych [ZDJĘCIA]
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?