Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór Anna w Lublinie. Gęsina na świętego Marcina. O jej zaletach opowie Kurt Scheller

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Dwór Anna próbuje odtworzyć tradycję przyrządzania potraw z gęsiny, dlatego zaprasza w ten weekend na specjalne gęsie menu
Dwór Anna próbuje odtworzyć tradycję przyrządzania potraw z gęsiny, dlatego zaprasza w ten weekend na specjalne gęsie menu Małgorzata Genca
Już w ten weekend odbędzie się wielkie święto gęsiny. Dwór Anna przygotował specjalne menu z tej okazji. Czego będzie można skosztować?

Gęsina na naszych stołach bywa rzadko. Jednak kiedyś Polacy zajadali się nią od św. Marcina, czyli 11 listopada, przez święta Bożego Narodzenia, aż do końca karnawału.

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze restauracje w Lublinie. Gdzie na obiad, randkę, kolację?

Tę tradycję próbują odtworzyć właściciele Dworu Anna w Jakubowicach Konińskich, którzy po raz pierwszy organizują w ten weekend Święto Gęsi pod nazwą „Gęsina na świętego Marcina”.

- Chcemy wrócić do tego zwyczaju i odczarować trochę dania z gęsiny, bo wiele osób kojarzy ją tylko z tym, że jest tłusta. Niewiele mówi się o jej ogromnych właściwościach zdrowotnych - wyjaśnia Kazimierz Gajek, właściciel Dworu Anna.

Mięso z gęsi to bogactwo pełnowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi i wspomagają pracę mózgu. - Poza tym, smalec z gęsi działa leczniczo. Można nim nacierać klatkę piersiową przy przeziębieniu i bolące stawy, bo ma działanie rozgrzewające - dodaje Gajek.

Impreza z gęsiną w roli głównej będzie trwać od 11 do 13 listopada. W menu znajdzie się sześć potraw, w cenie 100 złotych. Będzie można skosztować m.in. pasztetu z gęsi z marynowaną gruszką, carpaccio z gęsiny z kremem malinowym i pomarańczą, gęsich żołądków na grzance czosnkowej w tłuszczyku gęsim z konfiturą śliwkową, żurku na gęsinie z confitowanymi ziemniaczkami, gęsim żołądkiem i jajkiem oraz udka gęsiego w sosie na śliwowicy podawanego z kaszotto borowikowym i czerwoną kapustą.

- Moim faworytem są jednak pierogi z gęsiną, podawane z sosem kurkowym i kwaśną śmietaną lub pierogi ze skwarkami. Naprawdę pyszne, polecam - mówi Kazimierz Gajek.

Dla wykwintnych smakoszy będzie przygotowana pieczona cała gęś domowa, podawana z kluseczkami gryczanymi i sałatką z pieczonego buraka, za 230 złotych.

Warto wspomnieć, że w naszym regionie hodowana jest gęś biłgorajska, która różni się od standardowej tym, że jest szara i mniejsza. - W piątek w godz. 13 - 18 o zaletach gęsiny i jej przyrządzaniu będzie opowiadał sam Kurt Scheller, znany szef kuchni i gość specjalny naszego święta - dodaje Kazimierz Gajek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski