Dworek Wincentego Pola w Lublinie czeka na remont

  Dworek Wincentego Pola w Lublinie czeka na remont

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Dworek Wincentego Pola w Lublinie czeka na remont
  1/2
  przejdź do galerii

  Dworek Wincentego Pola w Lublinie czeka na remont ©Jacek Babicz

  XVIII-wieczny dworek Wincentego Pola na ten remont czeka od lat. Muzeum Lubelskie szuka właśnie firmy, która wymieni dach zabytku z ul. Kalinowszczyzna.
  - Kilkakrotnie ubiegaliśmy się w ministerstwie kultury o środki na ten cel, ale bezskutecznie. Teraz wymienimy dach w ramach standardowego budżetu muzeum przeznaczonego na remonty - informuje Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.

  - Z rozpoczęciem prac nie mogliśmy czekać dłużej, bo na ścianach i suficie dworku pojawiły się już zacieki. Dach nie był wymieniany co najmniej od kilkudziesięciu lat - dodaje Kuźniar.

  Otwarcie ofert w przetargu na wykonawcę remontu dachu dworku Wincentego Pola planowane jest na 22 sierpnia. Wtedy też dowiemy się, jaką kwotę muzeum zapłaci wykonawcy za przeprowadzenie wymaganych prac.

  - W tym roku chcemy wymienić najbardziej zniszczoną część dachu. W planach jest też m.in.nowa instalacja odgromowa, obmurówka oraz wymiana rynien - wylicza Ryszard Kuźniar. Muzeum chce, aby prace rozpoczęły się jak najszybciej.

  - Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby zamykania oddziału na ten czas - dodaje Kuźniar.

  Modrzewiowy dworek był w przeszłości własnością Franciszka Ksawerego Pola, ojca poety Wincentego Pola. Pierwotnie budynek został wzniesiony na terenie folwarku Firlejowszczyzna pod Lublinem, ale w 1969 roku przeniesiono go na ulicę Kalinowszczyzna. Miał to być pierwszy obiekt, planowanego pierwotnie w tym miejscu lubelskiego skansenu. Obecnie w dworku mieści się muzeum biograficzne Wincentego Pola, które jest oddziałem Muzeum Lubelskiego.

  Wincenty Pol urodził w Lublinie, kiedy miał dwa lata przeprowadził się z rodzicami do Lwowa. Był twórcą pierwszej w Polsce katedry geografii na UJ, dlatego w dworku jego imienia zobaczymy m.in. kolekcję globusów.

  Przypominamy, że właśnie z powodu remontu nadal zamknięte jest dla zwiedzających Muzeum Historii Lublina w Bramie Krakowskiej. Oddział jest nieczynny od ponad roku.

  - Jesteśmy w trakcie malowania wnętrza Bramy Krakowskiej, ale mamy nadzieję, że uda się je skończyć do końca września - zapowiada Ryszard Kuźniar. - Ostatnim etapem prac będzie przygotowanie ekspozycji.

  Treści, za które warto zapłacić!
  RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czekanie na tzw. "jelenia", który

  POsolona ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  "wtopi" własne pieniądze ...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo