Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworek Wincentego Pola w Lublinie czeka na remont

Małgorzata Szlachetka
Dworek Wincentego Pola w Lublinie czeka na remont
Dworek Wincentego Pola w Lublinie czeka na remont Jacek Babicz
XVIII-wieczny dworek Wincentego Pola na ten remont czeka od lat. Muzeum Lubelskie szuka właśnie firmy, która wymieni dach zabytku z ul. Kalinowszczyzna.

- Kilkakrotnie ubiegaliśmy się w ministerstwie kultury o środki na ten cel, ale bezskutecznie. Teraz wymienimy dach w ramach standardowego budżetu muzeum przeznaczonego na remonty - informuje Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.

- Z rozpoczęciem prac nie mogliśmy czekać dłużej, bo na ścianach i suficie dworku pojawiły się już zacieki. Dach nie był wymieniany co najmniej od kilkudziesięciu lat - dodaje Kuźniar.

Otwarcie ofert w przetargu na wykonawcę remontu dachu dworku Wincentego Pola planowane jest na 22 sierpnia. Wtedy też dowiemy się, jaką kwotę muzeum zapłaci wykonawcy za przeprowadzenie wymaganych prac.

- W tym roku chcemy wymienić najbardziej zniszczoną część dachu. W planach jest też m.in.nowa instalacja odgromowa, obmurówka oraz wymiana rynien - wylicza Ryszard Kuźniar. Muzeum chce, aby prace rozpoczęły się jak najszybciej.

- Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby zamykania oddziału na ten czas - dodaje Kuźniar.

Modrzewiowy dworek był w przeszłości własnością Franciszka Ksawerego Pola, ojca poety Wincentego Pola. Pierwotnie budynek został wzniesiony na terenie folwarku Firlejowszczyzna pod Lublinem, ale w 1969 roku przeniesiono go na ulicę Kalinowszczyzna. Miał to być pierwszy obiekt, planowanego pierwotnie w tym miejscu lubelskiego skansenu. Obecnie w dworku mieści się muzeum biograficzne Wincentego Pola, które jest oddziałem Muzeum Lubelskiego.

Wincenty Pol urodził w Lublinie, kiedy miał dwa lata przeprowadził się z rodzicami do Lwowa. Był twórcą pierwszej w Polsce katedry geografii na UJ, dlatego w dworku jego imienia zobaczymy m.in. kolekcję globusów.

Przypominamy, że właśnie z powodu remontu nadal zamknięte jest dla zwiedzających Muzeum Historii Lublina w Bramie Krakowskiej. Oddział jest nieczynny od ponad roku.

- Jesteśmy w trakcie malowania wnętrza Bramy Krakowskiej, ale mamy nadzieję, że uda się je skończyć do końca września - zapowiada Ryszard Kuźniar. - Ostatnim etapem prac będzie przygotowanie ekspozycji.

Treści, za które warto zapłacić!
RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski