- Przebudowy, modernizacji czy w ogóle większych prac nie planujemy - mówi Marek Neckier, prezes podlegającej marszałkowi województwa spółki Lubelskie Dworce. To ona administruje m.in. dworcem PKS na Podzamczu. - Nie chcemy prowadzić bardziej kosztowanych prac, aby później nikt nie zarzucił nam niegospodarności. Przecież za kilka lat dworca w tym miejscu ma już nie być - tłumaczy prezes.
Miasto ma plan budowy wielkiego Dworca Metropolitalnego w okolicy ul. Młyńskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca PKP. Ma to być centrum komunikacyjne skupiające różnego rodzaju transport lokalny i dalekobieżny. Tam też ma być dworzec PKS, który opuści Podzamcze.
Jak na razie do budowy Dworca Metropolitalnego długa droga. Na razie trwa ocena dokumentacji projektowych. - Dlatego postanowiliśmy w jakiś sposób zająć się budynkiem dworca. Odnowić go - informuje Neckier. - Pierwsze prace się już rozpoczęły.
Całość ma kosztować ok. 200 tys. zł, a za te pieniądze już odnowiono betonowe wiaty przystankowe. Teren dworca zostanie uporządkowany, tradycyjne oświetlenie będzie wymienione na jaśniejsze i miej kosztowne - ledowe. Zmieni się też trochę wnętrze poczekalni.
- Chodzi głównie o powstanie tzw. pokoju rodzinnego, dla matki z dzieckiem. Nie będzie może duży, ale trzy rodziny powinny się w nim zmieścić w komfortowych warunkach i tam oczekiwać na odjazd swojego kursu. Może nie jest to wiele, ale takie pokoje są już normą w XXI wieku - mówi Neckier.
Lubelskie Dworce powoli też przygotowują się do zapowiadanych zmian na Podzamczu. Kiedy powstanie miejski dworzec w okolicach PKP ten teren ma się kompletnie zmienić. Co prawda plan zagospodarowania dla Podzamcza jest - tak samo, jak koncepcja zagospodarowania - ale na razie nie jest realizowany. Wiadomo jednak, że ma tam być miejsce na zieleń, galerie sztuki, apartamenty czy restauracje. Początkowo ratusz myślał też o dużych powierzchniach biurowych, ale ten temat (w Lublinie powstaje wiele takich obiektów) trzeba przemyśleć od nowa.
- Ze swojej strony myślimy o scaleniu naszych działek. To jednak przed nami, a decyzja należy do właściciela spółki, czyli zarządu województwa - dodaje prezes Lubelskich Dworców.
Kiedy PKS zniknie z Podzamcza LD i władze województwa będą miały w ręku około 2-hekarowy atrakcyjny teren w centrum Lublina do dyspozycji.
Ale to przyszłość. Tak samo, jak zmiany na pobliskich targowiskach. Cały czas jest mowa o zastąpieniu ich estetyczną halą targową (częściowo w miejscu hali Nova). Ale na razie nic z tego nie wychodzi.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
- Jak ubrać się na wesele? Te sukienki to hit!
- Nowe restauracje w Lublinie kuszą oryginalnymi smakami
- Najbliższe licytacje komornicze w Lublinie. Co można kupić?
- Wygrali, bo mieli fantastyczne wsparcie kibiców (DUŻO ZDJĘĆ)
- Koncert Chwały 2019 w Lublinie. Na scenie m.in. Pectus
- Słoneczny Wrotków przyjął pierwszych gości (ZDJĘCIA)
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?