Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dworzec złapał kolejny poślizg. Ale dostanie też nową drogę wyjazdową

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Projekt Dworca Metropolitarnego w Lublinie
Projekt Dworca Metropolitarnego w Lublinie materiały prasowe
Ul. Dworcową będzie można dojechać do al. Piłsudskiego, powstanie też zjazd z estakady Lubelskiego Lipca’80 w kierunku Targów Lublin. Nowe drogi to element układu komunikacyjnego, który będzie obsługiwał dworzec metropolitalny. Kiedy poznamy ostateczny koszt i wykonawcę budowy dworca ciągle nie wiadomo. Termin przetargu znowu został przesunięty.

To będzie największa inwestycja Lublina najbliższych lat. Koszt jest szacowany na 300 mln zł. Chodzi o budowę dworca metropolitalnego przy ul. Dworcowej. Wraz z nowym dworcem całkowicie zmieni się układ drogowy w tej części Lublina. Ratusz zaczął szukać wykonawcy przebudowy ul. Dworcowej. Połączy się ona z al. Piłsudskiego a nowa jej część będzie biegła przy siedzibie Targów Lublin.

- Projektowany układ drogowy ma na celu upłynnienie ruchu w tym rejonie i odciążenie Ronda Sportowców ( u zbiegu Gazowej, Młyńskiej, Stadionowej i Krochmalnej – dop. red.) poprzez wykorzystanie ul. Dworcowej jako drogi dojazdu do Dworca Metropolitalnego – tłumaczy Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Ul. Dworcowa zostanie przedłużona do ronda, które powstanie przed targami (w miejscu rozebranego małego ronda, które się tam obecnie znajduje). Do ronda obok ul. Dworcowej będą dochodziły jeszcze dwie inne nowe trasy.
Pierwsza umożliwi dojazd do al. Piłsudskiego. Jej wylot będzie znajdował się na wysokości budynku Szkoły Podstawowej nr 20 (obecnie znajdująca się tam droga zostanie przebudowana). Wzdłuż drogi powstaną chodniki i ścieżki rowerowe, po obu stronach. Wjazd w nową drogę z al. Piłsudskiego będzie możliwy tylko dla jadących od strony ul. Lipowej (dobudowany zostanie dodatkowy pas ruchu na Piłsudskiego). Również wyjazd z nowej drogi w al. Piłsudskiego będzie odbywał się na zasadzie „prawoskrętu”, będzie możliwy tym samym tylko w stronę Lubelskiego Lipca’80.

Kolejna droga też będzie nowością w tej części Lublina. Ma umożliwić zjazd z wiaduktu, po którym przebiega ul. Lubelskiego Lipca’80. Zjazd powstanie przy jezdni prowadzącej w stronę ul. Stadionowej. Te zjazd będzie miał tylko jeden pas ruchu

. - Zakończenie prac planowane jest na październik 2021 roku

- informuje Jędrek.

To oznacza, że ten układ drogowy będzie gotowy kilka miesięcy wcześniej niż dworzec metropolitalny. Ten ostatni ma być gotowy najpóźniej do 29 lipca 2022 r.

Projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie

Dworzec Metropolitalny w Lublinie idzie po pieniądze. Chodzi...

O ile jest znana data zakończenia budowy dworca to dalej nie wiadomo ani kto wykona prace, ani kiedy one ruszą, ani ile będą kosztować. Ratusz po raz kolejny przesunął termin otwarcia ofert w przetargu na realizację tej inwestycji. Pierwotną datą był 24 marca. Obecnie - po trzech zmianach – jest to 29 czerwca. Powód zmian? Zainteresowani kontraktem zadają setki pytań dotyczących szczegółów inwestycji. Na wszystkie muszą odpowiedzieć urzędnicy.

Przetarg obejmuje trzy elementy. Najważniejszy to budowa samego kompleksu dworcowego (dwukondygnacyjny budynek będzie miał 12 metrów wysokości, powstanie m.in. 43 peronów komunikacji zamiejskiej, podziemny parking dla 220-232 aut). Kolejne dwa zlecenia dotyczą dróg. Pierwsze z nich dotyczy przebudowy ul. 1 Maja na odcinku od pl. Dworcowego do pl. Bychawskiego. Ma tam zostać radykalnie ograniczony ruch samochodów. Kolejne zadanie obejmuje prace przy kilku ulicach: Krochmalnej, Stadionowej, Młyńskiej, Dworcowej, Pocztowej, przeniesienie Gazowej, przebudowę ul. Kunickiego, przebudowę pl. Bychawskiego.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski