Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusje o polskim teatrze w Gardzienicach (ZDJĘCIA)

Joanna Biegalska
Włodzimierz Staniewski , dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice i Wojciech Dudzik, prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych
Włodzimierz Staniewski , dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice i Wojciech Dudzik, prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych Joanna Biegalska
Dyskusje o polskim teatrze i jego przyszłości były tematem I Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Trzydniowe spotkanie teatrologów zorganizowało w weekend Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych w aurze złotej polskiej jesieni.

Pod koniec września otwarto nowy kompleks teatralny w Gardzienicach. Odrestaurowany architektoniczny zespół pałacowo-parkowy zmienił się w Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych, który skupia uwagę środowiska kulturalnego kraju i zagranicy. To miejsce pulsuje życiem nie tylko tworząc i kreując nowatorskie spektakle ale skupia też jak w soczewce światło myśl o teatrze, jego historii i przyszłości.

W niedzielę zakończył się trwający od 25 października zjazd teatrologów, którzy przyjechali z różnych ośrodków naukowych w Polsce aby dyskutować nad przyszłością teatru .Nie przypadkowo na miejsce zjazdu wybrano magiczne Gardzienice w którym działa Ośrodek Praktyk Teatralnych. Miejsce nazwane matecznikiem przez inicjatora i dyrektora „Gardzienic” Włodzimierza Staniewskiego doskonale wpisało się w potrzeby i oczekiwania dyskutujących teatrologów.

- Pałac z całym kompleksem dworskim jest zabytkiem historycznym. Wszystko tutaj włącznie z ogrodami zbudowano według pewnej myśli i zasady energetycznej. To bardzo inspirujące nie tylko dla aktorów jak widać – podkreśla dyrektor Włodzimierz Staniewski i dodaje - Przez trzydzieści parę lat poszukiwałem miejsca, które emanowałoby taką energią.

W kilkudniowym sympozjum połączonym z występami grupy Teatru Gardzienice wzięło udział ponad 80 uczestników reprezentujący między innymi: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Poznaniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych zostało powołane na zebraniu założycielskim 23 kwietnia 2012 roku, w wyniku przekształcenia Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, które zakończyło działalność, by stworzyć miejsce dla stowarzyszenia o szerszym profilu – przypomina Wojciech Dudzik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. - Organizując I Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych wybraliśmy miejsce, które doskonale pasuje do naszej konwencji. Dzięki uprzejmości dyrektora Włodzimierza Staniewskiego przez trzy dni mogliśmy prowadzić dyskurs nad nowymi kierunkami badań teatralnych w stulecie teatrologii w Polsce. Stworzono nam tu ideale warunki, a niepowtarzalna atmosfera i magia jaką tworzy Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach będzie nam towarzyszyła jeszcze po zakończeniu zjazdu.
Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych zapoczątkowało cykl spotkań, które jak podkreśla prezes Wojciech Dudzik, będą kontynuowane jako nowy rozdział dyskusji na temat przyszłości teatru w Polsce.

- Trzeba zauważyć, że przedmiot i metody badań teatralnych zmieniły się w ostatnich latach tak istotnie, że podstawową ich cechą stał się pluralizm – podsumowuje prezes Wojciech Dudzik.

Gośćmi specjalnymi Zjazdu byli Gerald Siegmund, profesor w Instytucie Teatrologii Stosowanej na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen oraz Jan Jiřik teatrolog i krytyk teatralny z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski