Dżdżownice występują wszędzie tam, gdzie jest ziemia, żywią się martwą materią organiczną, cząstkami żywych roślin i mikroorganizmami oraz liczą ponad 670 różnych gatunków. Jednym z tych najpopularniejszych jest Dendrobaena veneta, bywalczyni przydomowych ogródków czy leśnych podłoży. I to ona jest przedmiotem badań lubelskich naukowców już od kilku lat.
Tym razem prof. Marta Fiolka z Instytutu Nauk Biologicznych UMCS wraz z dr hab. Jolantą Rzymowską z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowały i opatentowały wspólny wynalazek pt. „Frakcja białkowo-cukrowa płynu celomatycznego dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuca”. Opracowany wynalazek niszczy komórki niedrobnokomórkowego raka płuca nawet do 95 proc. i stanowi kolejny etap rozwoju badań nad preparatem przeciwnowotworowym.
- Z płynu celomatycznego wyseparowano aktywny czynnik – frakcję białkowo-cukrową, która jest pozbawiona cząstek zdegradowanych termicznie, ponadto jest jednorodna chemicznie i wykazuje większą aktywność w stosunku do komórek raka płuca niż płyn celomatyczny – podaje centrum prasowe UMCS i jednocześnie podkreśla, że na obecnym etapie nie jest to jeszcze lek na raka płuca, a preparat do opracowania takiego leku. - Badania wymagają określenia jeszcze wielu parametrów charakteryzujących preparat leczniczy.