Dżdżownice pomogą leczyć raka płuc? Nowy i innowacyjny patent lubelskiej uczelni

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Dżdżownice mogą pomóc w walce z rakiem płuc
Dżdżownice mogą pomóc w walce z rakiem płuc unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Dżdżownice mogą pomóc w walce z rakiem płuc. Naukowcy z UMCS opracowali i opatentowali kolejny preparat z płynu celomatycznego dżdżownic. Niszczy on komórki nowotworowe nawet do 95 proc.

Dżdżownice występują wszędzie tam, gdzie jest ziemia, żywią się martwą materią organiczną, cząstkami żywych roślin i mikroorganizmami oraz liczą ponad 670 różnych gatunków. Jednym z tych najpopularniejszych jest Dendrobaena veneta, bywalczyni przydomowych ogródków czy leśnych podłoży. I to ona jest przedmiotem badań lubelskich naukowców już od kilku lat.

Tym razem prof. Marta Fiolka z Instytutu Nauk Biologicznych UMCS wraz z dr hab. Jolantą Rzymowską z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowały i opatentowały wspólny wynalazek pt. „Frakcja białkowo-cukrowa płynu celomatycznego dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuca”. Opracowany wynalazek niszczy komórki niedrobnokomórkowego raka płuca nawet do 95 proc. i stanowi kolejny etap rozwoju badań nad preparatem przeciwnowotworowym.

- Z płynu celomatycznego wyseparowano aktywny czynnik – frakcję białkowo-cukrową, która jest pozbawiona cząstek zdegradowanych termicznie, ponadto jest jednorodna chemicznie i wykazuje większą aktywność w stosunku do komórek raka płuca niż płyn celomatyczny – podaje centrum prasowe UMCS i jednocześnie podkreśla, że na obecnym etapie nie jest to jeszcze lek na raka płuca, a preparat do opracowania takiego leku. - Badania wymagają określenia jeszcze wielu parametrów charakteryzujących preparat leczniczy.

O tym, że płyn celomatyczny, czyli ten z jamy ciała dżdżownic może mieć wiele skutecznych zastosowań w tradycyjnej medycynie wiadomo już od dawna. M.in. w starożytnych Chinach ekstrakt z jej komponentów wykorzystywano do leczenia ponad 80 chorób, w Indiach taki wywar podaje się m.in. przy gorączce, bólu karku, żołądka czy zaburzeniach trawienia, z kolei w Wietnamie w formie sproszkowanej stanowi jeden z głównych składników leków antybakteryjnych i antywirusowych, a w Birmie i Laosie płyn celomatyczny używa się do leczenia ospy wiecznej. Teraz dzięki wynalazkom lubelskich naukowców będzie można walczyć m.in. z nowotworami płuca. W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 22 tys. nowych zachorowań z czego ok. 80 proc. stanowi właśnie ten niedrobnokomórkowy.

26 placówek w Lubelskiem zawieszono całkowicie lub częściowo...

- Aktualnie badania mające na celu rozwój wynalazku są prowadzone w UMCS we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem Szczecińskim. Preparat jest scharakteryzowany pod względem chemicznym i biologicznym. Zostały również określone warunki przechowywania preparatu, w których nie traci on aktywności. Na tym etapie jest on gotowy do badań biomedycznych na zwierzętach – informuje biuro prasowe UMCS.

Przeprowadzone badania wykazały, że frakcja białkowo-cukrowa płynu celomatycznego dżdżownicy działa selektywnie czyli nie powoduje toksyczności na komórki prawidłowe, jednocześnie wykazując wysoką toksyczność wobec komórek raka płuca i przyczynia się do aktywacji apoptozji komórek nowotworowych, chroniąc organizm przed ich niepotrzebnym namnażaniem.
- Sugeruje to potencjalne zastosowanie badanego preparatu z dżdżownic Dendrobaena veneta w chemioterapii niedrobnokomórkowego raka płuca – podaje uczelnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie