Działkowiec dostanie dotację! Będzie 50 mln zł z FE na rozwój ROD. Gdzie złożyć wniosek o wsparcie na ogródek działkowy? Kwoty nie są małe

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Działkowcy otrzymają wsparcie z Funduszy Europejskich. Na co wykorzystać granty?
Działkowcy otrzymają wsparcie z Funduszy Europejskich. Na co wykorzystać granty? GettyImages/monkeybusinessimages
Udostępnij:
Wsparcie dla ogródków działkowych w wysokości 50 mln złotych zostało przesądzone. Popularne ROD są sposobem na zazielenienie przestrzeni? Okazuje się, że wielu z nas będzie mogło zadbać o planetę ze wsparciem rządu, wykorzystując do tego kawałek ziemi. Przyznanie pieniędzy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) na rozwój zielonej infrastruktury ogródków ogłosił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Ile pieniędzy dostaną działkowcy? Wniosek o wsparcie na ROD będzie można złożyć w ARMiR. Kwota dofinansowania natomiast ma się wahać od 10 do 100 tysięcy złotych. Zobacz, jakie kryteria należy spełnić.

50 mln zł dotacji dla działkowców. Wsparcie na ogródek działkowy już pewne

Nad projektem rozwoju zielonej infrastruktury za pomocą działek pracowali nie tylko działkowcy, ale także rządowe instytucje. O tym, jak dobrze zagospodarować terenami ROD, debatowali członkowie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podpisanie umowy jest zwieńczeniem prowadzonych od dawna działań.

- Ta mała infrastruktura w ogrodach działkowych będzie służyła na pewno wielu ludziom, temu, aby wszyscy mieli możliwość zarówno rekreacji, dobrego wypoczynku, ale także produkcji żywności na własne potrzeby – przekonywał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Dotacje na ogródki działkowe. Ile dostanie działkowiec?

Program realizowany ze środków Funduszy Europejskich pozwoli na rozwój ogródków działkowych. Grant na jeden ROD może wynieść od 10 do 100 tysięcy złotych. Jak wykorzystać dofinansowanie? Założeniem projektu jest wsparcie działań prośrodowiskowych, także klimatycznych. Część kwoty może być więc przeznaczona na realizację tego celu, część może stanowić podkładkę do modernizacji i remontów.

– Blisko 5 tysięcy rodzinnych ogródków działkowych to nie tylko 125 lat tradycji, ale także blisko 44 tysiące ha powierzchni biologicznie czynnej, nieoceniony rezerwuar fauny i flory oraz sposób na aktywny, międzypokoleniowy wypoczynek około 4 milionów Polaków. Cieszę się, że dzięki podpisywanej dziś umowie w kilkunastu ośrodkach miejskich będzie można stworzyć na ich terenie obszary tętniące bioróżnorodnością roślinną – powiedział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

To też może Cię zainteresować

Działkowcy będą mogli zwiększać tereny zielone, poszerzać uprawy, zadbać o sprzęt, zająć się retencją wody. Dzięki dofinansowaniu ogródki staną się nowoczesne, zmodernizowane i poprawią wygląd miast. Wsparciem objęte będą również działania poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska. Minister funduszy Grzegorz Puda podkreślił, że to właśnie ROD stanowią dziś zielone płuca miast. Tworzą przestrzeń do spotkań rodzinnych i towarzyskich.

- To pierwszy program, który wpisuje się w oczekiwania samych działkowców – zaznaczył Puda.

Wniosek o dofinansowanie na ogródek działkowy przyjmie ARMiR

Nad realizacją operacji będzie czuwać ARiMR. Nabór wniosków ma być otwarty, podzielony na rundy miesięczne, do wyczerpania środków. Prezes Halina Szymańska poinformowała, że biura Agencji będą starały się wypłacać wsparcie szybko i sprawnie, a sama kwota przeznaczona na ten cel nie jest mała. Pieniądze zostaną rozdysponowane wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców.

- Ważne jest to, że pokrywane są w 100 proc. koszty kwalifikowane, czyli niewymagany jest wkład własny – dodała Szymańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie