Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci wesoło wbiegły do szkoły! Miasto oficjalnie zainaugurowało nowy rok szkolny. Zobacz zdjęcia

Klaudia Olender
Klaudia Olender
- Jeśli miałby być jakiś czas, kiedy etos nauczyciela się sprawdza, to był to rok miniony. Lubelscy nauczyciele pokazali etos swojej pracy – powiedział dr Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania, podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego w Lublinie.

Uroczystość odbyła się w środę w Szkole Podstawowej nr 50 im. Stefana Kard. Wyszyńskiego z udziałem wielu zaproszonych gości. Inauguracji przyświecały słowa patrona szkoły: „Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”.

- Przed nami rok trudny, bo ciągle niepewny, ale wydaje się, że jednak łatwiejszy niż ten poprzedni, bo jesteśmy bogatsi o doświadczenia z nim związane. Nawet jeżeli będziemy musieli poradzić sobie z czwartą falą pandemii, to damy radę, bo wiemy jak działać – powiedział dr Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

- Czeka nas trudny czas naprawy ran po poprzednim roku. Szkoły muszą w tej chwili podjąć wszelkie działania związane z procesem socjalizacji i oderwaniem dzieci od komputerów. Oczywiście mamy ku temu narzędzia, wielu działaniom nadajemy ponownie znaczenie i sens. - Trzeba zrobić wszystko, żeby młodzi ludzie chcieli robić coś wspólnie – zaznaczył.

Na trudności i wyzwania związane z nowym rokiem szkolnym zwróciła uwagę także Ewa Dumkiewicz - Sprawka, która podkreśliła, że miasto dokłada wszelkich starań, aby zapewnić uczniom i nauczycielom wsparcie - tak, by nikt w potrzebie nie został na lodzie.

- Ze szkołami współpracują poradnie, które służą pomocą uczniom, będą też dodatkowe zajęcia dla każdego kto będzie ich potrzebował i więcej zajęć sportowych, by ubiegłoroczny czas spędzony przy komputerze zamienić na aktywność fizyczną. Także dla nauczycieli przygotowane jest wsparcie poprzez różnego rodzaju programy i szkolenia - wymieniała Ewa Dumkiewicz - Sprawka.

Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek woj. lubelskiego, zwrócił uwagę na trudności psychiczne z jakimi borykali się uczniowie i nauczyciele w czasie pandemii i potrzebę uczenia się od nowa budowania relacji na żywo.

- Życzymy sobie wszyscy, aby nauka odbywała się tak jak powinna, czyli w sposób stacjonarny, ale aby tak się stało musimy trochę się postarać – mówiła posłanka Marta Wcisło i apelowała o zachowanie wszelkich rygorów zarówno tych sanitarnych, jak i zdroworozsądkowych. - Apeluję o to, abyśmy się szczepili, słuchali naukowców i epidemiologów w kwestii tego, co dla nas dobre, a co nie.

- Ten rok dla edukacji polskiej to kolejne wyzwanie. Chciałabym wszystkim życzyć odwagi, bo ta odwaga ma coraz wyższą cenę. Chciałabym życzyć, żeby nigdy nie zabrakło tej odwagi, kiedy trzeba stanąć po stronie osoby, która w jakiś sposób ma problemy, jest dyskryminowania czy jest słabsza - dodała posłanka Joanna Mucha i z okazji 1 września przekazała dyrektorowi SP 50 kilka książek do szkolnej biblioteki.

W tym roku szkolnym do placówek prowadzonych przez miasto Lublin uczęszcza ponad 44 tys. uczniów, nad których kształceniem i wychowaniem czuwa ponad 6 tys. nauczycieli i ponad 3 tys. pracowników niepedagogicznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski