Dzieciństwo Dzielnic: Podzielcie się swoimi wspomnieniami o dawnym Lublinie

Małgorzata Szlachetka
Wnętrze nieistniejącego kina Corso, które sąsiadowało z Pałacem Czartoryskich.
Wnętrze nieistniejącego kina Corso, które sąsiadowało z Pałacem Czartoryskich. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
"Dzieciństwo Dzielnic" to nowa akcja Fundacji Sceny InVitro mieszczącej się przy ul. Złotej. Jej organizatorzy chcą zebrać opowieści o Lublinie, a potem umieścić je na stronie www.dziecinstwodzielnic.pl. Osoby, które chcą podzielić się swoimi wspomnieniami, mogą to zrobić także za pośrednictwem Kuriera.

Na razie strona projektu jest w budowie. - Opowieści lublinian chcemy uporządkować w internecie geograficznie, czyli według dzielnic, ale też hasłowo, na przykład historie kryminalne, anegdoty, lokalne legendy - opowiada Monika Stolat z Fundacji Sceny InVitro. I dodaje: - Planujemy stworzyć mapę historii, których nie ma w przewodnikach. Czekamy na opowieści także od tych, którzy byli w Lublinie przez chwilę.

W ramach projektu "Dzieciństwo Dzielnic" fundacja zamieści na przykład wspomnienie z 1944 roku, które dotyczyło ruin po zbombardowanym kinie Corso z ul. Radziwiłłowskiej. "I po wyzwoleniu, jak już Sowieci weszli i polskie wojsko, to w podziemiach tego kina ukrywali się Niemcy. Mieli cywilne ubrania i w nich wychodzili. Trochę po polsku mówili, bo jak pięć lat w Polsce byli, to się trochę nauczyli. I tam ktoś odkrył tych Niemców" - to fragment relacji złożonej przez 83-letnią panią Zofię, emerytowaną nauczycielkę.

Mogą być też opowieści bliższe współczesności. "Przy połączeniu ulic Glinianej i Kazimierza Wielkiego, przy wjeździe na osiedle Piastowskie, jest kompleks ogrodzonych bloków mieszkalnych (...). Teraz stoją tam ładne bloki, które strzeżone są przez firmy ochroniarskie. Cały teren, wraz z alejkami i trawnikami jest otoczony metalowym płotem.(...) Wcześniej była tam spora łąka, na której znajdował się duży, przestronny plac zabaw, drzewa, krzewy. To było takie główne miejsce spotkań dzieci i rodziców z osiedla Piastowskiego i okolic. Sama jeszcze pamiętam jak bawiłam się tam z mnóstwem dzieciaków. Nagle jednak placyk zaczął znikać, teren ogrodzono, a zamiast dzieci i huśtawek pojawili się budowniczy i koparki" - to fragment wspomnienia Agaty Górnej.

Kurier i Scena In Vitro czekają na Wasze relacje

"Dzieciństwo Dzielnic" to akcja zbierania opowieści o dalszej i bliższej historii Lublina.

Podzielcie się wspomnieniami. O najciekawszych napiszemy na naszych łamach. Czekamy też na zdjęcia: m.szlachetka@kurierlubelski.pl, tel. 81 446-28-26.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
telewidzący

Widziałem jak milicjanci (wówczas w rogatywkach i z opaskami) wypro2wadzali tych Niemców . Bylo ich kilku [rawdopodobnie uciekli z Magistratu po zaatakowaniu przez czołgi sowieckie bez piechoty. Niemal wszystkie zalogi czołgów uszkodzonych lub zniszczonych ocalaly (poza tym, kltóry dymiac po trafieniu pr4zez armatę samobieżną na AL Raclawickich dojechal na Ul Stasica miedzy ul Zielona i Krakowskie prszedm. Zaloga prawdopodobnie zaczadziała lub została spalona i zwłoki szybko sie zaśmierdły uniemozliwiajac przechodzenie ulica (zaglądalem do tego czołgu i widziałem spalonych)
Uweagi na ten temat napisałem m. inn na forum solidanrnapolskalubelskie.pl
Odpowiedz

Posty: 1 • Strona 1 z 1
zapomniany sym[ptomatyczny i ważny moment naszej historii
Postautor: widzący » 24 lip 2013, 20:32

Zajęcie Lublina po krótkich ale właściwie nieznanych walkach i analogicznie falszowanych "moderowaniem" do stereotypów propagowanych przez historyków i politykowwszystkich choć w różny sposób pasozytniczo skoltunionych opcji było niezwykle ważnym i symptomatycznym momentem historii nie tylko Lublina i Polski ale Europy i świata. Cyba chodzi o zablokowanie świadomożci nie tylko dzialań sowieckich w celu przedłużenia czasu trwania wojny i dania czasu aliantom zachodnim na zajęcie ich stref wpływów (Włochy, Francjam Grecja i jugosławia opanowaywane przez miejscowych komunistów)
W tym roku nikt nie złożył kwiatów pod tablica Delegata Rządu RP na KRAKOWSKIM Przedmieściu

Ludobójcze zatrzymanie frontu na Wiśle w 1944r i akcja Burza w Lublinie

Historia w cieniu mitów

Po kilkumiesięcznym postoju frontu przed Bugiem 21 lipca 1944r wojska sowieckie pod dowodztwem gen Bogdanowa w sile 410 tysięcy, żołnierzy w 42 dywizjach piechoty, kawalerii oraz 7 dywizji pancernych dysponując 1620 czołgami i ponad 1500 nowoczesnymi samolotami ukończyły likwidację niemieckiej obrony na rzece Bug. Tego dnia gen Bogdanow otrzymał rozkaz zdobycia Lublina, który uniemożliwiał wykorzystanie sformowanej „grupy szybkiej” do przekroczenia wówczas nie bronionej Wisły i likwidacji względnie znikomych sił niemieckich na głównym kierunku berlińskim decydującym o czasie trwania wojny. Działania wojsk sowieckich w operacji lubelskiej robiły wrażenie priorytetowości ukrywania własnej przewagi nawet przed Niemcami. Czołgi sowieckie dotarły do Lublina znad Bugu niemal jednego dnia ale bez piechoty. Po przerwaniu kolumn uciekających Niemców pod Jastkowem przez sowieckie czołgi masakrowane były głównie ich końcówki zawrócone do Lublina. Przez Wisłę z Kazimierza przeprawil się bez przeszkód tylko jeden batalion sowiecki i zajęty przyczułek broniony byl z ogromnymi stratami.

Gen Berling otrzymał rozkaz rozbudowy obrony prawego brzegu Wisły między Pulawami a Dęblinem, który wcześniej na krótko obsadziły oddziały sowieckie. Stwierdziwszy brak zorganizowanej obrony niemieckiej na lewym brzegu sugerował podległym mu dowódcom dywizji (sowieckim) rozkaz forsowania Wisły pomimo braku środków. Bałagan i opóźnienie forsowania o kilka dni spowodowało straty porównywalne ze stratami w nie mającej wpływu na skrócenie czasu trwania wojny bitwie o Monte Cassino.
Względnie znikome siły niemieckie przeznaczone do "obrony" Lublina pod dow. Gen Hialmara Mozera tj okolo 4300 żolnierzy i policjantów 47 samobieżnych armat i czolgow, 200 armat o moździerzy miały realizować równie zbrodniczy co nonsensowny plan "wysadzenia obiektów" , spalenia obozu Na Majdanku i walk na jego terenie.
W trakcie przygotowań do wkroczenia głównych sił sowieckich do Lublina generał Bogdanow dokonał niezwykle odważnego i jakby bezsensownego czynu o znaczeniu protestu przeciwko opóźnianiu działań ofensywnych mającemu efekty ludobójcze także dla żołnierzy sowieckich.
Gen Bogdanow stwierdził przesadność ocen sił i obrony niemieckiej w Lublinie jakie otrzymywał od wywiadu i nie czekając na efekty natarcia wojsk , które okrążyły śródmieście (właściwie wtedy był tyo niemal cały Lublin) razem ze zgrupowaniem względnie znikomych sił niemie

t
telewidzący

Niecy ci uciekli z Mgistratu zaatakowanego przez czołgi sowieckie bez piechoty (załogi rozbitych czołgow ocalaly poza czołgiem , ktory utknął na ul Stasica miedzy ul Zielona a Krakowskie przedm) i prawdopodobnie krotko ostrzeliwali się. Kilku zostalo zabitych między Magistratem a kinem Corso. Mogli być miedzy nimi też niektorzy z saperow pozostawionych z zadaniem przenoszenia amunicji art i moździerrzowej oraz min przeciwczołgowych zwiezionych na Plac Litewski (ADOLFA Hitlera) do piwnic celem wysadzenia "środmieścia" jako JEDNEGO Z 22 "obiektÓW" według instrukcji "zarzadzenie obrony" (przypadkiem znana była wywiadowi AK) Zdołali przygotowac do wysadzenia piwnice pod ruinami hotelu Viktoria" lecz ich nie wysadzili. Amunicja i miny z tych piwnic usuni,ete zostaly dopiero wiele lat później przy budowie Pedetu (obok Kapucynow). Mój wujek mowił, że Niemcy (SAPERZY) INFORMOWALI OKOLICZNYCH MIESZKAŃCÓW O ROZKAZIE WYSADZENIA BUDYNKÓW i prosili ich o wstawiennictwo po przyjściu Rosjan.
Widzialem też atak sowieckiej kompanii prawdopodobnie karnej na lecznice weterynaryjna i kino Corso oraz płonace kamienice "semadyniego" obecnie farmacji.

J
Jaga

zamiast wspomnień o lublinie rodowitych lublinian, wymiana zdań kretynów!!!

o
oburzające,

...że taki cham, niejaki dr marco, wciąż istnieje na tym forum !!!
Gdzie są moderatorzy ? Dlaczego nie zablokują plugawstwa w jego wydaniu, tych inwektyw, bluźnierstw i rynsztokowego języka ?? Szanująca się gazeta posłałaby tego ściekojada do...ścieku !

k
krótko i na temat

ludzie cierpieli tak samo albo może i bardziej niż w obozach hitlerowskich.

k
kaja

NA FANTASTYCZNYM TERENIE za BUDOWANA tzw."zlodziejowka"(domkami jednorodzinnymi) - były tam laki , pola, drzewa - istnty dziki raj dla dzieciakow z osiedla Mickiewicza LSM.
Do czasu.
ZACZELI BUDOWE OSIEDLA PIASTOWSKIEGO i wszystko sie skonczylo. Za to pani Agata dostala tam mieszkanie( lub jej rodzice). Taka kolej rzeczy...

d
dr Marco

Czekam niecierpliwie na dalsze "rewelacje"...

d
dr Marco

I pier...ol się

J
Jagoda

"Doktorowi" zaczynają się już mylić podłości jakie ciągle wypisuje za pieniądze w KL.To się nazywa - schizofrenia .Idź się leczyć starcze,bo zaczynasz być groźny,nie tylko dla otoczenia ale też dla siebie samego.

d
dr Marco

I tez w to uwierzysz?

w
witek

następny oszołom przypomniał sobie o swoich korzeniach

s
sławek

przyznaj się że to ty,pisałeś wczoraj o dzieciństwie spędzonym na wsi.

d
dr Marco

Jakaś menda poniżej podszyła się pode mnie, a komentujący skowyczą z radochy....

Z
Zx

Gdyby nie PKWN i PRL do Marco nie byłby doktorem, a co najwyżej pisarzem w gminie - i to za krasulę.

M
Marian

W całej Polsce, było kilkadziesiąt takich Obozów jak ten na Majdanku.Najpierw mordowali nas Niemcy,potem Rosjanie,a dokończyli dzieła "Polacy",głównie Żydowskiego pochodzenia w polskich jednak Obozach śmierci,bo te masowe zbrodnie były wykonywane w imieniu PRL.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3