Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki lubelskim naukowcom elektryczne pojazdy pojadą dłużej bez ładowania

Aleksandra Dunajska
Lubelscy naukowcy zostali nagrodzeni na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie. Na zdjęciu Dariusz Zieliński.
Lubelscy naukowcy zostali nagrodzeni na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie. Na zdjęciu Dariusz Zieliński. materiały nadesłane
Naukowcy z Lublina opracowali rozwiązanie, dzięki któremu elektryczne pojazdy będą mogły jeździć dłużej bez ładowania - ale z włączoną klimatyzacją.

- Średni pobór energii autobusu elektrycznego wynosi 18 kilowatogodzin na kilometr, a dodatkowych 12 kWh/km pojazd potrzebuje na chłodzenie. Włączenie klimatyzacji powoduje więc, że autobus elektryczny może przejechać bez ładowania baterii o 40 proc. krótszy dystans - wyjaśnia mgr inż. Dariusz Zieliński, doktorant w Katedrze Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej.

Problem ma pomóc rozwiązać wynalazek naukowców z zespołu badawczego PL kierowanego przez prof. Wojciecha Jarzynę.

- Stworzyliśmy zasobnik, pozwalający na akumulowanie ciepła bądź chłodu. Za pomocą znajdujących się w nim związków chemicznych, gromadzi on energię termiczną, którą wykorzystuje się potem do ogrzewania lub chłodzenia pojazdu, bez wykorzystywania do tego baterii - wyjaśnia mgr inż. Zieliński. I wylicza inne zalety rozwiązania: - Nasz zasobnik nie ulega procesom starzeniowym tak, jak baterie litowo-jonowe. Nie trzeba też dbać o utrzymanie określonej temperatury pracy albo o stopień naładowania - warunków koniecznych, aby baterie pozostawały w dobrej kondycji technicznej. Pomysł jest taki, żeby wyeliminować z pojazdów 30 procent baterii litowo-jonowych, a w to miejsce montować nasze zasobniki chłodu - dodaje Zieliński.

Naukowiec tłumaczy, że rozwiązanie jest teraz testowane. Poza pojazdami będzie mogło też być stosowane do energooszczędnego chłodzenia budynków.

- W nocy, kiedy energia elektryczna jest tańsza, a spraw-ność cieplna układu chłodzenia wielokrotnie wyższa, zasobnik mógłby ją gromadzić, a w dzień oddawać chłód - wyjaśnia.

Wynalazek na medal

Za swój wynalazek naukowcy z Politechniki Lubelskiej zostali w weekend nagrodzeni na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości „Geneva Inventions”. Srebrny medal przyznała im także komisja konkursowa wystawy. Rozwiązanie otrzymało też złoty medal - jako nagrodę specjalną sponsorowaną przez Urząd Patentowy Portugalii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski