Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dzieła utracone. Przywracanie pamięci”. W lubelskim IPN odbyła się wyjątkowa konferencja

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Marta Grabiec
Marta Grabiec
- W porównaniu do innym państw mamy znacznie mniej zabytków, bo wiele z nich utraciliśmy. Musimy jak najwięcej mówić o tych rzeczach, pokazywać. – mówi Marek Skorupski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kultury Polskiej w Warszawie. W siedzibie IPN odbyła się konferencja o utraconych dziełach. Zaprezentowano też nową mobilną grę miejską.

II wojna światowa przyniosła Polsce ogromne zniszczenia. Miliony ludzi utraciło swoje życie i cały dorobek. Ogromną część dziedzictwa narodowego straciło także państwo polskie. Wiele dzieł sztuki zostało skradzionych, inne zostały zniszczone. Szacuje się, że około 70 proc. dóbr materialnych zostało skradzionych lub utraconych - tak zaczęła się wczorajsza konferencja.

- Polska straciła wiele dzieł sztuki, szczególnie podczas II wojny, wcześniej też przez potop szwedzki. – podkreślał Marek Skorupski.

W lubelskim IPN opowiadano o tych niepowetowanych stratach dóbr kultury na licznych wykładach, ale także zorganizowano poświęcony im wernisaż. - Wszystkie te dzieła sztuki tworzą naszą tożsamość narodową – mówił Mateusz Kotecki, dyrektor IPN w Lublinie. - Ich wartość jest dla nas uniwersalna. Wśród ważnych utraconych dzieł można na pewno wymienić obraz ,,Kozacy 1856” Juliusza Kossaka, którego właścicielem było i jest Muzeum Narodowe w Lublinie. Obrazu do tej pory nie odzyskaliśmy i nie ma nawet śladu, gdzie się może znajdować – dodał Kotecki.

Przy okazji środowej (27 października) konferencji swoją premierę miała także najnowsza mobilna gra miejska "Na ratunek Matejce".

Autorką gry jest Katarzyny Syska z lubelskiego IPN. Akcja rozgrywa się w Lublinie podczas II wojny światowej, a gracze mogą się wczuć w historię związaną z ratowaniem słynnych obrazów Jana Matejki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski