18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień babci i dziadka w Lublinie. Te święta będą jeszcze bardziej popularne

Maria Krzos
Poniedziałkowe spotkanie w Domu Pomocy Społecznej im. W. Michelisowej przy ul. Archidiakońskiej. Jego mieszkańców odwiedzili podopieczni Fundacji "Szczęśliwe Dzieciństwo". Składano życzenia, wręczano upominki i wspólnie kolędowano. Laurkę ze złotym sercem otrzymała m.in. Aleksandra Pastwa
Poniedziałkowe spotkanie w Domu Pomocy Społecznej im. W. Michelisowej przy ul. Archidiakońskiej. Jego mieszkańców odwiedzili podopieczni Fundacji "Szczęśliwe Dzieciństwo". Składano życzenia, wręczano upominki i wspólnie kolędowano. Laurkę ze złotym sercem otrzymała m.in. Aleksandra Pastwa Małgorzata Genca
Życzenia, kwiaty, wiersze, laurki i oczywiście uśmiechy. Tym wszystkim obdarowywane były w poniedziałek babcie. Okazją do serdeczności był Ich dzień. We wtorek kolejny powód do świętowania. 22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka.

Najhuczniej Dzień Babci i Dziadka świętowany jest w szkołach i przedszkolach. Tam uroczyste akademie, podczas których seniorzy zasiadają na honorowych miejscach, są już tradycją. Podobnie jak spotkania organizowane w domach pomocy społecznej, dziennych ośrodkach pobytu, centrach aktywizacji seniorów. Ich podopiecznych odwiedzają dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli.

O tym, że 21 i 22 stycznia to niezwykłe daty w kalendarzu najszybciej można się przekonać odwiedzając szkoły i przedszkola. O tym, że święta te będą jeszcze bardziej popularne - zaglądając do statystyk.

- W 2011 roku na terenie województwa lubelskiego mieszkało ponad 763 tys. osób w wieku "pięćdziesiąt plus" - informuje Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie. - To oznacza, że osoby, które są potencjalnymi kandydatami na babcie i dziadków, stanowiły ponad 35 proc. mieszkańców Lubelszczyzny.

Większość statystyk i obliczeń prowadzonych przez US dotyczy osób powyżej 65. roku życia. W tej chwili na Lubelszczyźnie jest ich ponad 317 tysięcy. - Nasze prognozy zakładają, że w 2035 roku będzie ich już ponad 457 tysięcy - mówi Elżbieta Łoś. - To oznacza wzrost o ok. 140 tys. Co czwarty mieszkaniec naszego województwa będzie w wieku poprodukcyjnym.

Niestety, równolegle do wzrostu liczby potencjalnych babć i dziadków spadać będzie ilość tych, którzy będą składać im życzenia.

- W tej chwili nasze województwo zamieszkuje ok. 330 tys. osób do 14. roku życia - informuje Elżbieta Łoś. - Do 2035 r. ich liczba spadnie do 231 tysięcy. Lubelskie już w tej chwili jest jednym z najstarszych województw. Pod tym względem zajmujemy piąte miejsce w kraju.

W gronie osób powyżej 65. roku życia ponad 90 procent to emeryci. Ponad 223 tys. osób pobiera emeryturę z ZUS (w pierwszej połowie 2012 r. wynosiła ona przeciętnie 1676 zł 88 gr brutto). Ponad 135 tys. osób pobiera emerytury z KRUS (jej przeciętna wysokość to 1076 zł 71 gr brutto).

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski