Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Buraka 2022. Polskie warzywo doczekało się święta. Ćwikłowy czy cukrowy? Tych buraków jest najwięcej w kraju

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Buraki warto wprowadzić do stałej diety. Nie tylko są niskokaloryczne, ale wpływają też na pracę układu krwionośnego.
Buraki warto wprowadzić do stałej diety. Nie tylko są niskokaloryczne, ale wpływają też na pracę układu krwionośnego. pixabay.com/webdesignnewcastle
Wydawałoby się, że burak to dość pospolite warzywo. Okazuje się jednak, że ma swoje święto. Dzień Buraka obchodzimy 24 listopada. Barszczyk? Zakwas? Sok? Sałatka? Każde danie ma nieocenione właściwości zdrowotne. W Polsce uprawia się kilka rodzajów buraków korzeniowych, najwięcej cukrowych. Pochodna w postaci cukru to jeden z najczęściej kupowanych artykułów spożywczych. Co produkuje się z buraków? Jak je rozróżnić?

Spis treści

Jakie buraki rosną w Polsce?

Buraki można spotkać na większości polskich pól, wciąż jednak są traktowane jako zwykłe warzywo. Wielu sięga po nie w ostateczności, ze względów zdrowotnych, na co dzień mało kto chce je obierać i przetwarzać, bo brudzą lub potrzeba na to trochę czasu. Szkoda, bo pod ciemną skórką kryje się prawdziwe bogactwo. Gdzie szukać buraków i jak je odróżnić? Wszystko zaczyna się od buraka zwyczajnego. Najczęściej ma kulisty kształt i charakterystyczną barwę. Od niego wywodzą się inne uprawne odmiany, zarówno liściowe, jak i korzeniowe.

Te buraki najczęściej spotkasz w Polsce:

  • burak cukrowy – od września trwa kampania buraczana, skup i przerób surowca przebiega w normie, dlatego w kraju na pewno nie zabraknie cukru, do produkcji wybierane są tylko te warzywa o wysokiej zawartości sacharozy, co ciekawe, buraki stanowią też surowiec na pokarm dla zwierząt,
  • burak pastewny – uprawia się je na pasze dla zwierząt,
  • burak ćwikłowy – Polska produkuje go najwięcej, wykorzystujemy korzeń, a młode liście jada się jako botwinę, buraki ćwikłowe sprawdzą się w barszczu, ćwikle z chrzanem, sałatce, można też korzystać z dobrodziejstw soku.

Burak dla zdrowia. Tych buraków mamy w Polsce najwięcej

Walory buraków są ogromne. Poleca się je anemikom, kobietom w trakcie menopauzy i osobom po chemioterapii. Dodatkowo obniżają poziom cholesterolu, regenerują skórę, łagodzą migreny, regulują trawienie.

Według Głównego Urzędu Statystycznego uprawa buraka cukrowego w Polsce nieco spada. Szacunki głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2022 roku wskazują na zbiory liczące ok. 13,6 mln t, czyli o 11 proc. mniej niż rok temu. Z kolei burak ćwikłowy utrzymuje się na podobnym do zeszłorocznego poziomie – 240 tys. t.

Powierzchnia buraków w kraju

O tym, że Polska burakami stoi, świadczy również powierzchnia uprawy. Dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazują, że w przypadku buraków cukrowych wyniosła 221,2 tys. ha, buraków cukrowych 6,3 tys. ha, pastewnych 2,1 tys. ha.

Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Polska jest jednym z największych producentów artykułów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej. Królujemy w sektorze jabłek, drobiu oraz jako największy plantator buraka ćwikłowego. Co ciekawe, na tle innych krajów dobrze wyglądają też uprawy m.in. zbóż, rzepaku, ziemniaków oraz buraka cukrowego (co za tym idzie – cukru).

Producenci buraków wcale nie mają łatwej pracy. W każdym sezonie zmagają się z zagrożeniami w postaci chorób grzybowych, szkodników roślin oraz niesprzyjających warunków pogodowych. Co roku trwa też walka o ceny skupu.

Źródła: GUS, ARiMR, KOWR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

W dawnym starostwie w Olkuszu uruchomiona zostanie restauracja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski