Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet bez kompromisów. W Lublinie rusza akcja „Stop drastycznym treściom”

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Na zdjęciu jedna z uczestniczek sobotniej Manify
Na zdjęciu jedna z uczestniczek sobotniej Manify Natalia Mrowca
Lubelskie aktywistki powołały komitet inicjatywy uchwałodawczej – „Stop drastycznym treściom”. Chcą regulacji przepisów porządkowych, zakazujących eksponowanie m.in. martwych płodów na banerach i plakatach w obszarze Lublina. - Chcemy bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni publicznej – apelują.

Na sobotniej V Manifie Lubelskiej wybrzmiało wiele ważnych słów o sile kobiet, o walce o równe prawa, o języku, który dzieli czy o problemie przemocy seksualnej. Pokojowy przemarsz usiłowali zakłócić mężczyźni z tabliczkami prezentującymi płody ludzkie.
- My nie jesteśmy inkubatorami za które uważają nas państwo z obrzydliwymi tabliczkami po drugiej stronie – mówiły przez megafon uczestniczki manify. - To co reprezentujecie sobą jest obrzydliwe – komentowały.

Pod koniec manify na skwerku 100-lecia praw wyborczych Polek, Magdalena Bielska z lubelskiego KOD zapowiedziała, że w Dzień Kobiet zostanie powołany specjalny komitet inicjatywy uchwałodawczej i przyjaznej przestrzeni miasta – „Stop drastycznym treściom”. Jest to obywatelska inicjatywa ws. przepisów porządkowych związanych z eksponowaniem drastycznych treści w Lublinie.

- To odpowiedź na uliczne głosy mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, którzy mają dość w przestrzeni miejskiej banerów, samochodów z plandekami na których są prezentowane rozkrwawione, rozczłonkowane płody ludzkie. Będziemy zbierać podpisy pod uchwałą zakazującą drastycznych obrazów w centrum miasta. Chcemy bezpiecznej przestrzeni, w której możemy iść na spacer z naszymi dziećmi – apelowała w sobotę Bielska.

8 marca o godz. 16:30 pod ratuszem komitet rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem proponowanej ustawy.

- Od lat spotykamy się na ulicach z obrazami zakrwawionych zwłok płodów, takie banery pojawiają się na pl. Litewskim obok miejsc zabaw dzieci, także pod szpitalem. Zostaliśmy pozbawieni wyboru, czy chcemy takie treści oglądać, czy nie. Tego wyboru pozbawione są dzieci i kobiety mające za sobą doświadczenie straty dziecka, albo w zagrożonej ciąży – informują pomysłodawcy inicjatywy w mediach społecznościowych.

Aby przedstawić projekt radzie miasta potrzebnych będzie minimum 300 podpisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski