Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień kobiet: Tak świętowano 8 marca w PRL. Zobacz zdjęcia

Witold Michalak
Jan Trembecki/ze zbiorów Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN
Wraz z odejściem PRL, do historii odeszły także jej święta: 22 Lipca, 1 Maja, a dzień kobiet stracił swój charakter. Trzeba przyznać, że za komuny ten dzień świętowano naprawdę hucznie. Czy robiono to jednak w sposób, który sprawiał paniom przyjemność, to już inna sprawa.

Bazując na archiwalnych numerach gazet, sprawdziliśmy, jak wyglądał 8 marca w dawnym Lublinie.

O dniu kobiet w 1953 r. nie ma co wspominać. Wtedy jedynym słusznym tematem było przeżywanie śmierci Józefa Stalina, pisano peany na jego cześć i szykowano się do pogrzebu. Rok później o paniach już pamiętano. Na czołówce Życia Lubelskiego znalazł się wielki artykuł "KC PZPR pozdrawia kobiety polskie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet". Można było dowiedzieć się, że władza ludowa "wysoko ceni ofiarny i znojny trud kobiety" i "nie szczędzi wysiłków, by polep-szyć życie człowieka pracy, by zwłaszcza przyjść z pomocą kobiecie matce w jej niełatwym trudzie domowym". Oczywiście nic za darmo. W zamian za swoją troskę władza ludowa wymagała od pań polepszenia jakości produkcji i realizacji planu 6-letniego.

Dni kobiet w PRL to czas większych i mniejszych spędów, zebrań, apeli i wręczania prezentów. Oprócz goździka, kobiety nagradzano na inne sposoby. W 1963 r. w Lublinie główne uroczystości z okazji 8 marca odbyły się Teatrze Osterwy. Władze partyjne i wojewódzkie spotkały się z działaczkami społecznymi. Najbardziej zasłużone panie odznaczono medalami. Co ciekawe, na 8 marca w sklepach pojawiały się wówczas specjalne dekoracje wystaw, najczęściej z hasłem "Wszystko dla Ewy". Dziesięć lat później święto kobiet w całym kraju wyglądało podobnie. Znowu apele i goździki, i tłumy mężczyzn ganiających z obłędem w oku po sklepach w poszukiwaniu upominków dla swoich pań.

8 marca w 1983 r. nadal obchodzono w Lublinie dość hucznie, ale władza za wszelką cenę starała się pokazać, jaka to jest dobra dla tych, którzy nie stwarzają jej problemów. Główne uroczystości odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim. Zaproszone panie dostały odznaczenia, a później atmosfera miała się rozluźnić. Podano nie tylko herbatę i ciastka, ale także po lampce miodu pitnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski